Wywrota

Ciężka praca kominiarza

Widząc kominiarza zawsze łapiemy się za guzik. Według starego przesądu powinno przynieść nam to szczęście. I chociaż coraz rzadziej widywani są w swoim stroju, ich praca wcale nie uległa przedawnieniu. Komu jeszcze potrzebny jest kominiarz? Warszawa posiada wielu wykwalifikowanych kominiarzy, którzy wciąż posiadają wiele zleceń, a ich terminarz wprost pęka w szwach.

Jak zostać kominiarzem?

Aby zostać kominiarzem należy być wysportowanym i sprawnym fizycznie. Chodzenie po dachach i wspinaczka nie należy do łatwych zadań. Osoba, która wybiera zawód kominiarza nie może też mieć lęku wysokości i przestrzeni. Powinna też być solidna i rzetelna, ponieważ ta praca pomaga zachować bezpieczeństwo i zdrowie wielu rodzin.

 

W żadnej szkole nie ma zawodu kominiarz. Warszawa oferuje wiele szkół budowlanych, po których można u mistrza kominiarstwa odbyć stosowne praktyki. Takie czynności pod okiem doświadczonej osoby musza trwać 3 lata. Po tym czasie praktykant musi zdać egzamin czeladniczy. Aby móc samodzielnie wykonywać pracę kominiarza, po 6 latach od rozpoczęcia praktyk musi dostać pozytywną ocenę z egzaminu mistrzowskiego. Takie egzaminy prowadzone są w Izbach Rzemieślniczych.

 

Jak widać droga do bycia kominiarzem nie jest łatwa. Długie praktyki i ciężkie egzaminy zapewniają odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Ale nie ma w tym nic dziwnego. Na kominiarzu ciąży ogromna odpowiedzialność za zdrowie oraz życie mieszkańców domów i mieszkań wielorodzinnych.

 

Zarobki kominiarza nie są zbyt wysokie, ponieważ średnia pensja wynosi 2500zł brutto. Najgorzej płatna jest praca w spółdzielniach mieszkaniowych. Wielu kominiarzy otwiera też własną działalność lub zatrudnia się w firmach przemysłowych, gdzie znajduje się dużo kominów.

Praca i obowiązki kominiarza

Najczęściej kominiarze wzywani są do obowiązkowych przeglądów. Każdy właściciel domu musi co 3 miesiące sprawdzać szczelność, drożność i ogólny stan przewodów kominowych, które opalane są paliwem stałym (węgiel, drewno, itp.). Dwa razy do roku należy robić przegląd, gdy budynek ogrzewany jest paliwem ciekłym (gaz, oleje, itp.). Raz w roku trzeba sprawdzać stan przewodów wentylacyjnych.

 

Każdy taki przegląd jest bardzo ważny. Zapchane kominy czy nieszczelności mogą doprowadzić do pożaru lub zaczadzenia. To dlatego praca kominiarza jest niezwykle odpowiedzialna. Mimo, że przeglądy kominiarskie są obowiązkowe i nie wykonanie ich w odpowiednim czasie może skutkować karą pieniężną, wciąż wielu ludzi nie zgłasza się do kominiarzy i osób odpowiedzialnych za przeglądy.

 

W dzisiejszych czasach Internet jest tak rozpowszechniony, że znajduje się w praktycznie każdym domu, także na wsiach. Dlatego poszukiwanie kominiarzy jest teraz takie proste. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce „kominiarz Warszawa” lub inne miasto i zobaczymy wiele stron, które prowadzą do firm zajmujących się profesjonalnym czyszczeniem kominów, sprawdzaniem nieszczelności i prowadzeniem obowiązkowych przeglądów.

Dlaczego zatkane kratki wentylacyjne są takie groźne?

W okresie zimowym, kiedy na dworze temperatura sięga dolnej kreski poniżej zera często w łazienkach zatyka się kratki wentylacyjne, aby zimne powietrze nie dostawało się do środka. Niestety często jest to powodem zatrucia czadem całej rodziny. Skąd bierze się czad?

 

Czad jest silnie trującym, a co najgorsze bezbarwnym i bezwonnym gazem. Jest lżejszy od powietrza, dlatego szybko rozprzestrzenia się po całym mieszkaniu. Kiedy w pomieszczeniu, w którym zamontowany jest piecyk, ilość tlenu jest niewystarczająca, w wyniku niepełnego spalania pojawia się czad. Brak dopływu świeżego powietrza przez specjalnie zatkaną lub niedrożną kratkę wentylacyjną może doprowadzić do ogromnej tragedii. Niestety statystyki pokazują przerażające dane. Co roku w okresie grzewczym występuje ponad 3500 przypadków z uwalnianiem się czadu. Aż połowa z nich niesie ze sobą poszkodowanych, a około 100 osób umiera na skutek zatrucia.

 

Przedstawiamy prosty do zobrazowania przykład, który powinien ostrzec przed zatykaniem kratek wentylacyjnych. Jeśli w łazience o wielkości 8 metrów kwadratowych umieszczony jest popularny junkers do ogrzewania wody, potrzebuje on około 45 metrów sześciennych świeżego powietrza. Gdy zatkamy kratkę wentylacyjną, zabieramy w ten sposób dopływ świeżego powietrza, które jest niezmiernie potrzebne do odpowiedniego spalania gazu. Brak powietrza powoduje niepełne spalanie i tym samym powstaje trujący czad.

 

Czad wpływa do ludzkiego krwioobiegu i blokuje dostęp tlenu do organizmu. Powoduje to szybkie uszkodzenie mózgu i innych narządów wewnętrznych. Jeśli tylko poczujemy się słabo, zacznie boleć nas głowa lub wystąpią omdlenia, należy jak najszybciej przewietrzyć mieszkanie i zadzwonić po pomoc.

 

Dlatego tak wielką rolę w bezpieczeństwie ogniska domowego pełni kominiarz. Warszawa i jej mieszkańcy często zapominają w codziennym biegu o tak ważnym zawodzie. Warto zapisać sobie w kalendarzu coroczną wizytę kominiarza, który sprawdzi stan naszych przewodów wentylacyjnych i drożność kominów.


przysłano: 21 sierpnia 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca