Wywrota

Pierwsza wizyta u ginekologa - dowiedz się jak przebiega badanie

Pierwsza wizyta u ginekologa może być stresująca. Dlatego najlepiej, by w tym dniu towarzyszyła ci mama. Jeśli masz opory, by rozebrać się przy lekarzu mężczyźnie, możesz wybrać panią ginekolog. Jak przebiega badanie na pierwszej wizycie u ginekologa?

Pierwsza wizyta u ginekologa - jak przebiega badanie?

Pierwsza wizyta u ginekologa to wbrew pozorom nie tylko badanie, ale przede wszystkim wywiad. Lekarz zapyta m.in. od kiedy miesiączkujesz, ile trwają cykle, jak obfite są miesiączki i czy nie są zbyt bolesne. Samo badanie zajmie zaledwie kilka minut. Lekarz zaprosi cię do pomieszczenia, w który najlepiej oddać mocz, by nie badać się z pełnym pęcherzem, co może powodować dyskomfort. Następnie poprosi, byś rozebrała się od pasa w dół i będziesz mogła zakryć się jednorazowym materiałem od wysokości pasa do ud. Następnie położysz się na fotelu ginekologicznym i rozstawisz nogi na bok w pozycji rozkroku. Lekarz podsunie się na fotelu, oświetli lampą badane miejsce i przy użycia dwóch palców-wskazującego i serdecznego zbada cię, wprowadzając palce do pochwy i naciskając drugą dłonią na wysokości jajników, najpierw z jednej, a potem z drugiej strony.

Jeśli celem badania będzie pobranie wymazu z pochwy, w przypadku infekcji lub pobrania materiału do cytologii, lekarz może użyć do badania wziernik. Jest to narzędzie, które umieszcza się w pochwie, po włożeniu wziernika możesz poczuć rozpychanie, nie jest to bolesne, najważniejsze, byś podczas wizyty u ginekologa się rozluźniła. Jeśli ze stresu będziesz zaciskać mięśnie pochwy, utrudnisz badanie i może ono sprawić ci niepotrzebny ból.

Kiedy jest odpowiedni czas na pierwszą wizytę u ginekologa?

Przyjęło się, że najlepszy czas pierwszej wizyty u ginekologa to moment rozpoczęcia miesiączkowania. Należy odbyć pierwszą wizytę u ginekologa przed rozpoczęciem współżycia seksualnego, ponieważ ginekolog może przepisać leki antykoncepcyjne, np. tabletki hormonalne, które są dostępne tylko na receptę. Ponadto poinformuje, z jaką częstotliwością je przyjmować. Niezwłocznie należy udać się do ginekologa, gdy zaobserwujesz żółtą, zielonkawą wydzielinę z pochwy lub odczujesz pieczenie pochwy. Może to świadczyć o infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Na basenie można przykładowo zarazić się rzęsistkiem pochwowym, zdarza się też, że pojawia się grzybica pochwy. Nie należy zwlekać z takim problemem, który powoduje dyskomfort, ponieważ ginekolog zaleci odpowiednie leczenie. Do ginekologa należy też udać się niezwłocznie, jeśli wyczujesz niepokojące zgrubienia na piersi. Wtedy może zalecić dodatkowe badanie usg piersi.

Koniecznie musisz udać się do ginekologa, gdy zaobserwujesz któreś z poniższych objawów:

  • bóle w podbrzuszu niewiadomego pochodzenia
  • problemy z miesiączką: brak miesiączki, mimo okresu pokwitania, bardzo obfite miesiączki
  • niesymetryczny wzrost sutków
  • zbyt wczesny wzrost sutków
  • brak owłosienia łonowego w wieku pokwitania
  • zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja, bulimia, otyłość
  • gdy po defloracji obficie krwawisz lub gdy błona dziewicza jest na tyle gruba, że należy pozbyć się jej chirurgicznie

 

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa?

Jeśli na wizycie lekarz będzie pobierał wymaz z pochwy w kierunku infekcji bakteryjnej, należy powstrzymać się od współżycia i nie podmywać się przed wizytą. Jeśli lekarz planuje zrobić cytologię, należy nie tylko powstrzymać się od współżycia, ale przyjść w cztery dni po skończonej miesiączce i nie później niż cztery dni przed kolejną miesiączką. Najlepiej umówić się na wizytę kilka dni po zakończeniu miesiączki. Podczas miesiączki nie powinno się odbywać wizyty u ginekologa, ponieważ nie będzie mógł przeprowadzić badania.

Nie zapomnij też o odpowiednich dokumentach. Jeśli wizyta odbywa się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, konieczne jest pokazanie legitymacji szkolnej, z kolei w prywatnym gabinecie należy zabrać tylko numer pesel, który jest niezbędny do wystawienia recepty. Przed ukończeniem szesnastego roku życia na wizytę musisz udać się z mamą lub innym opiekunem, którego tożsamość zostanie potwierdzona w recepcji po pokazaniu dowodu tożsamości. Po 16 roku życia wymagania jest pisemna zgoda rodzica na wizytę, ale możesz udać się do ginekologa sama. Po osiemnastym roku życia możesz samodzielnie decydować o swoim leczeniu, bez udziału opiekuna.

Współżycie seksualne możesz rozpocząć w piętnastym roku życia, wcześniejsze rozpoczęcie współżycia odczytywane jest jako przestępstwo, za które będzie odpowiadać osoba, która z tobą je rozpoczęła. Nigdy nie ulegaj presji chłopaka na okazanie mu dowodu miłości. Rozpocznij współżycie, kiedy będziesz gotowa i bądź świadoma konsekwencji, na przykład chorób wenerycznych lub nieplanowanej ciąży, które mogą zaważyć na całym twoim późniejszym życiu.

Lekarza obowiązuje tajemnica zawodowa, więc nie może zdradzić twoim rodzicom informacji o tym, czy jesteś dziewicą, możesz mieć do lekarza pełne zaufanie. On jest po to, by pomóc ci zadbać o zdrowie, zalecić skuteczną antykoncepcję, rozpoznać choroby, a także ocenić, czy pokwitanie przebiega prawidłowo.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Angel
Angel 28 marca 2018, 19:17
Na wizycie byłam pierwszy i ostatni raz w życiu. Jako osoba nie współżyjąca zostałam brutalnie potraktowana - przebito mi błonę i przez dwa dni krwawiłam. Uprzedziłam ginekologa, że to moja pierwsza wizyta i nigdy nie miałam stosunku, a miesiączkę miałam 16 dni wcześniej. Szczerze to wolę umrzeć niż jeszcze raz to przeżyć. Bóg odebrał mi rozum w dniu, w którym stwierdziłam, że czas się zbadać.
przysłano: 22 stycznia 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca