Wywrota

Smart City - współpraca systemów dla wygody mieszkańców

Inteligentne miasta to rozwiązania, które obecnie już funkcjonują w bardzo wielu lokalizacjach, są jednak wciąż rozwijane i udoskonalane, aby sprostać wyzwaniom i oczekiwaniom korzystających z nich osób. Założeniem idei smart city jest bowiem przede wszystkim odpowiednie współpracowanie ze sobą wielu systemów, które do tej pory bardzo często działają oddzielnie.

Na czym polega inteligencja smart city


Z każdym rokiem przybywa mieszkańców w miastach, te jednak niestety nie są z gumy i w związku z tym korki, utrudnienia w ruchu czy szukanie bardzo długo odpowiedniego miejsca do parkowania to bolączki, które dopadają niemal każde miasto. Odpowiednie sterowanie ruchem dzięki nowoczesnym systemom to często początek idei inteligentnego miasta. Cały, zintegrowany system powinien bowiem obejmować bardzo wiele aspektów życia. Wskazywanie wolnych miejsc na najbliższych parkingach czy objazdów w celu ominięcia korków - to tylko jeden z elementów, na które zwraca się bardzo wiele uwagi. System Smart City powinien także, o czym mówi wielu specjalistów, dbać o środowisko i na przykład minimalizować zużycie energii elektrycznej.

Łatwiejsze życie dzięki technologii


Smart City to udogodnienia, które powinny ułatwiać życie mieszkańcom. Na przykład inteligentne oświetlenie na skrzyżowaniach to takie, gdzie system steruje czasem wyświetlania zielonego światła, dzięki czemu w godzinach szczytu można uniknąć większych korków. Osoby, zajmujące się opracowywaniem nowych technologii uważają, że możliwości jest nieskończenie wiele i można je wprowadzać w życie. Na przykład system, który ułatwiałby dojazd karetce do wypadku dzięki temu że na trasie przejazdu zapałałyby się wyłącznie zielone światła a uczestnicy ruchu byli informowani o tym, iż jest to trasa przejazdu ekipy ratowniczej? To oczywiście tylko jeden z bardzo wielu pomysłów, które mogłyby zostać zrealizowane w ramach systemów Smart City.

Rozwój przede wszystkim


Idea Smart City wymusza myślenie o przyszłości. Każdy tego typu system powinien być tak zintegrowany, aby można było bez większych problemów wprowadzić do niego nowe rozwiązania czy dodatkowe opcje. Trzeba się bowiem liczyć z tym, że system działając będzie zmuszony przetwarzać niezwykle duże ilości danych i dokonywać ich szybkiej analizy. Obecnie w bardzo wielu miastach znaleźć można rozwiązania, takie jak inteligentne parkingi czy inteligentne przystanki autobusowe, jednakże w znacznej większości działają one niezależnie od siebie. Dopiero ich połączenie ze sobą może dać odpowiednie efekty w postaci stworzenia systemu Smart City.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 maja 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca