Wywrota

Ergonomiczne stanowisko pracy - zachowaj zdrowie pracując przy komputerze

Od czego zacząć? Jakie wyposażenie jest niezbędne i w jaki sposób je ustawić, by codzienne kilka godzin przy biurku nie stanowiło problemu?

Wielogodzinna praca przy komputerze potrafi mocno obciążyć organizm użytkowników. Przygotowanie ergonomicznego stanowiska pracy wymaga poświęcenia czasu, funduszy i przede wszystkim zmiany nawyków, ponieważ ułożenie ciała jest niezwykle istotną kwestią – jednak obserwując z czasem stan zdrowia kolegów z pracy, można szybko docenić wszystkie starania w walce o kondycję kręgosłupa, stawów i mięśni.

Krzesło fotel, a może po prostu taboret?

Wygodne i stabilne siedzisko wysokiej jakości to podstawa, która będzie stale regulować poprawną krzywiznę kręgosłupa. Źle wyprofilowany lub ustawiony model może po czasie stać się przyczyną wielu nieprzyjemności (wad postawy i złej krzywizny kręgosłupa, np. skoliozy, kifozy, lordozy odcinka szyjnego i lędźwiowego, bólu stawów kolanowych oraz wielu innych dolegliwości). Dodatkowo wystarczy sobie wyobrazić, że trzeba spędzić 8-10 godzin w miejscu, które zupełnie jest niedostosowane do jakichkolwiek standardów – tortury, to najlepsze określenie dla takiej sytuacji.

Dobrej jakości fotel, powinien być wyposażony w możliwość ustawienia wysokości siedziska w odległości 40-50 cm od podłogi, regulację wysokości i kąta nachylenia oparcia. Zarówno oparcie, jak i siedzisko, powinny być wyprofilowane w odpowiedni sposób, gwarantując prostą postawę, odpowiednią krzywiznę kręgosłupa i profil odcinka udowego.

Biurko i jego funkcjonalność

Szerokość i głębokość biurka, powinna być na tyle optymalna, by zmieściły się na jego blacie wszystkie niezbędne narzędzia pracy. Można w ten sposób zapobiegać wymuszaniu nienaturalnych pozycji i ciągłych zmian w ustawieniu ciała. Regulacja wysokości jest już niemal standardem, więc warto z tej opcji korzystać.

Ustawienie wysokości biurka musi pozwolić na komfortową obsługę myszy i klawiatury komputera. Kąt między ramieniem i przedramieniem powinien wynosić 90 stopni, więc warto dostosować również podłokietniki i przysunąć się do odpowiedniej odległości.

Regulacja wysokości biurka i podłokietników w fotelu to kwestia 30 minut, a poprawne ustawienie potrafi uratować nie tylko kręgosłup, ale również nadgarstki i łokcie od bólu.

Ratunek dla oczu i karku – poprawne ustawienie monitora

Wielu pracowników biurowych pamięta czasy, gdy stawiało się monitor na specjalnej podstawce, patrząc na niego cały czas z góry – po latach takiego użytkowania, większość osób cierpiała na pogorszenie wzroku i ból w karku. Na szczęście dziś, świadomość poprawnego ustawienia stosunku obrazu do linii oczu, jest na dużo lepszym poziomie.

Monitor powinien być ustawiony około 20-50 stopni w dół, w stosunku do poziomej linii wzroku. Warto zwrócić uwagę również na odległość od oczu, która powinna znajdować się w przedziale 40-75 cm, w zależności od wielkości monitora.

Świetnym rozwiązaniem wartym rozważenia jest duży monitor z możliwością regulacji kąta nachylenia, jak i orientacji - poziomej lub pionowej. Takie możliwości mają np. Dell P2317H oraz P2417H:

 

źródło: Monitory komputerowe - gigam.pl

Zapomniane dodatki

Jednym z nich jest podnóżek, który spowoduje neutralne i spoczynkowe ustawienie stóp. Maksymalne ustawienie, powinno wynosić 15 stopni – mało kto z niego korzysta, chociaż potrafi naprawdę zdziałać cuda.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 28 maja 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca