Wywrota

Na co zwracać uwagę podczas jazdy autem zimą?

Intensywne opady śniegu, śliska powierzchnia, gołoledź, mgły i słaba widoczność, zaparowane szyby – wszystko to sprawia, że podczas jazdy trzeba wykazać się większą ostrożnością. Poniżej kilka porad, na co zwrócić uwagę, jeżdżąc w zimie.

Koncentracja przede wszystkim

W zimie koniecznie trzeba wykazać się ostrożnością i zadbać o bezpieczną jazdę samochodem. To pora roku, w której dochodzi do licznych wypadków z powodu niedostosowania prędkości, obfitych opadów, śliskiej nawierzchni itd. Warto też wybrać się na szkolenie z jazdy w trudnych warunkach, podczas których nauczymy się, jak wychodzić z poślizgu, pokonywać zakręty itd.

 

Złe warunki na drodze utrudniają nam jazdę, wymagają ogromnej koncentracji, a także przygotowania pojazdów do warunków zimowych, aby szczęśliwie uniknąć kolizji i wypadków. Staraj się przewidywać zachowania innych uczestników ruchu i stosuj zasadę „ograniczonego zaufania” oraz pamiętaj o bezpiecznym odstępie przed samochodu jadącego przed Tobą.

 

Zwracaj uwagę na lampy drogowe i ostrzegawcze

 

Przede wszystkim warto pamiętać o maksymalnej koncentracji – to absolutna podstawa. Musimy dostosować prędkość do panujących warunków atmosferycznych, a także obserwować drogę, aby dostrzec na czas pieszych, znaki czy utrudnienia w ruchu, o których powiadomią nas też lampy drogowe lub ostrzegawcze.

Elementy te znacznie lepiej oddziałują na kierowców niż znaki ostrzegawcze z odblaskami. Są też dobrze widoczne wieczorem i w nocy, kiedy spostrzegawczość kierowców spada, a znaki mogą umknąć ich uwadze. W razie zmiany organizacji ruchu lampy drogowe czy tymczasowe sygnalizacje będą bardzo pomocne.

 

Przygotuj samochód na zimę

 

Bardzo ważnym zadaniem jest także odpowiednie przygotowanie samochodu na ten okres. Warto sprawdzić różne podzespoły i płyny, zmienić opony na zimowe, sprawdzić wyposażenie – m.in. gaśnicę, apteczkę itd., trójkąt ostrzegawczy itd. Koniecznie sprawdź też działanie wycieraczek, gdyż w sezonie jesienno-zimowych będą Ci potrzebne wielokrotnie.

 

Koniecznie trzeba też wcześniej przygotować pojazd, odśnieżyć go z zalegającego śniegu, odparować szyby. Pamiętaj też, że letni płyn do spryskiwaczy może sprawić poważne problemy w zimie. Koniecznie trzeba go wymienić na zimowy. Gumowe elementy trzeba też posmarować środkami na bazie silikonu – specjalny odmrażacz znacznie się przyda i warto mieć go w aucie.

 

Koniecznie trzeba też sprawdzić akumulator – w zimie sprawia on często problemy. Warto zadbać o to wcześniej, aby nie dopuścić do trwałego uszkodzenia. Najlepiej wybrać się do serwisu i od razu zwrócić uwagę także stan przewodów do alternatora i rozrusznika. Istotne jest też sprawdzenie hamulców, gdyż hamowanie na śniegu lub na oblodzonej nawierzchni samochód może wpaść w niekontrolowany poślizg.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 27 grudnia 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca