Wywrota

Śladami Gry o Tron. Słoneczny Dubrovnik – co musisz wiedzieć o wyprawie do Królewskiej Przystani?

Chyba żaden serial nie wzbudził w ostatnich latach takiego zainteresowania jak Gra o Tron. Obserwując zmagania o pierwszeństwo na Żelaznym Tronie, trudno było nie zwrócić uwagi na piękne scenerie, w których osadzono akcję. Okazuje się, że świat Westeros jest bliżej niż myślisz, bowiem sceny kręcono m.in. w… Dubrowniku. Marzysz o wycieczce śladami swoich ulubieńców z serialu? Zobacz, o czym pamiętać przy jej planowaniu!

Autem do Chorwacji? Pamiętaj o Zielonej Karcie!

Choć połączenia lotnicze z Chorwacją są naprawdę dobre i stosunkowo tanie, wciąż wiele osób decyduje się na dojazd samochodem. Choć może się to okazać męczące, daje Ci pewną swobodę – możesz poruszać się po sporym obszarze i nie ryzykujesz tym, że nie uda Ci się wynająć na miejscu dobrego auta w przystępnej cenie.

Wydawać by się mogło, że dojazd do Chorwacji nie wymaga żadnych specjalnych dokumentów – w końcu ten kraj jest członkiem Unii Europejskiej tak jak Polska. Okazuje się jednak, że aby dojechać do Dubrovnika, musisz przekroczyć granicę z Bośnią i Hercegowiną – a żeby to zrobić, musisz posiadać tzw Zieloną Kartę. Dokument ten jest wydawany przez ubezpieczycieli i służy po to, byś mógł poruszać się po terytorium różnych państwa bez konieczności wykupywania polis OC w każdym z nich. Jej wyrobienie zajmie Ci tylko chwilę i nie będzie kosztować dużo. Często ubezpieczyciele dorzucają też Zieloną Kartę do polisy OC w ramach gratisu – warto sprawdzić, jak to wygląda w Twoim towarzystwie ubezpieczeniowym.

Sprawdź również, w jakich krajach obowiązuje Zielona Karta.

Śladami Gry o Tron  (2).jpg

Sięgnij głębiej do królewskiej kiesy

Choć Dubrovnik to zdecydowanie jedno z piękniejszych miast Chorwacji i naprawdę warto je zobaczyć, trzeba przyznać, że jest to jednak jedna z droższych destynacji wakacyjnych. Musisz więc nastawić się na to, że zarówno nocleg, jak i wyżywienie mogą Cię sporo kosztować – a już szczególnie wtedy, gdy nie znajdziesz zakwaterowania wcześniej, lecz zostawisz to na ostatnią chwilę.

Co ważne, w szczycie sezonu możesz mieć niemały problem ze znalezieniem dobrych miejsc noclegowych – nawet za wygórowaną cenę. Dubrovik jest bowiem jest z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast, dlatego też latem przeżywa prawdziwe oblężenie.

Śladami Gry o Tron  (1).jpg

Ucieczka z Królewskiej Przystani

To, o czym wspomnieliśmy powyżej, przekłada się na jeszcze jedną wadę Dubrovnika. W sezonie letnim wszystkie miejsca turystyczne i plaże będą przepełnione turystami. Znalezienie miejsca na rozłożenie własnego leżaczka może się okazać niemałym wyzwaniem. Polecamy więc wstawać skoro świt lub też… zdecydować się na te mniej popularne miejsca, w których będziesz mógł rozkoszować się urlopem w ciszy i bez gwaru setek ludzi. Nieco luźniej powinno być chociażby w części Babin Kuk – zobacz, być może właśnie tam najlepiej odpoczniesz.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 6 czerwca 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca