Wywrota

Koszt przepisania działki u notariusza. Kiedy można sprzedać przepisaną działkę?

Przepisanie działki sporządzane jest w formie aktu notarialnego. Konieczna jest więc wizyta w kancelarii notarialnej. Ile kosztuje darowizna działki? Po jakim czasie można sprzedać przepisaną nieruchomość?

Przepisanie działki – opłaty dla notariusza

Za czynności związane z przepisaniem działki notariuszowi przysługuje wynagrodzenie. Jego wysokość jest ustalona przez Ministerstwo Sprawiedliwości, są to tak zwane taksy notarialne. Taksy notarialne to maksymalne stawki wynagrodzenia, które notariusz może zażądać za wykonanie konkretnej czynności. Warto jednak pamiętać, że ze względu na to, że są to maksymalne stawki, nie każdy notariusz ma identyczny cennik. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości pozostawia urzędnikom pewną dowolność.

Przeczytaj artykuł >> Przepisanie działki. Ile to kosztuje? Kiedy można sprzedać przepisaną działkę?

Maksymalna stawka za wykonanie czynności w przypadku przepisania działki ustalana jest na podstawie wartości rynkowej nieruchomości. Opłaty za sporządzenie aktu notarialnego nie mogą być wyższe niż:

  • do 3000 złotych – 100 złotych
  • powyżej 3000 do 10 000 złotych – 100 złotych + 3% od nadwyżki powyżej 3000 złotych
  • powyżej 10 000 do 30 000 złotych – 310 złotych + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 złotych
  • powyżej 30 000 do 60 000 złotych – 710 złotych + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 złotych
  • powyżej 60 000 do 1 000 000 złotych – 1010 złotych + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 złotych
  • powyżej 1 000 000 do 2 000 000 złotych – 4770 złotych + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 złotych
  • powyżej 2 000 000 złotych – 6770 złotych + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 złotych, nie więcej jednak niż 10 000 zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nie więcej niż 7500 zł.

Ponadto należy liczyć się z innymi opłatami, w tym podatkiem VAT od wynagrodzenia notariusza (podatek ten wynosi 23%), opłatą sądową za dokonanie wpisu do księgi wieczystej oraz podatkiem od spadków i darowizn. Z dodatkowymi kosztami należy liczyć się w przypadku czynności wykonywanych poza kancelarią. Wówczas notariuszowi należy się za każdą godzinę 50 złotych (w godzinach od 8.00 do 20.00) lub 100 złotych (w pozostałych godzinach i dniach wolnych od pracy).

Przepisanie działki a opodatkowanie

Wszystkie darowizny według prawa podlegają opodatkowaniu. Podatek uiszcza osoba, która została obdarowana. W niektórych przypadkach możliwe jest zwolnienie z tego obowiązku. Uzależnione jest to od tego, do której grupy podatkowej należy darczyńca oraz osoba obdarowana. W Polsce mamy do czynienia z trzema grupami podatkowymi, które są ustalone według stopnia pokrewieństwa. Im dalszy stopień pokrewieństwa, tym wyższy podatek.

Zwolniona z podatku jest darowizna od osób z tzw. zerowej grupy podatkowej. Należą do niej: małżonek, dzieci (pasierbowie), rodzice (ojczym, macocha) oraz rodzeństwo. Konieczne jest jednak dopełnienie obowiązku zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego w ciągu sześciu miesięcy od zawarcia umowy. Jeżeli darowizna została dokonana w formie aktu notarialnego, zgłoszenia powinien dokonać notariusz.

W przypadku osób niespokrewnionych należy liczyć się z obowiązkiem uiszczenia stosownego podatku. Kwota zwolniona od podatku wynosi 4902 złote. Stawka podatku od nadwyżki, która przekracza wyżej wymienioną kwotę to 20%.

Kiedy można sprzedać przepisaną działkę?

Działkę, która została przepisana, można sprzedać w dowolnym momencie. Jednak dopiero po upływie pięciu lat od jej otrzymania, sprzedaż ta jest zwolniona z opodatkowania. Z tego też względu najkorzystniej jest zdecydować się na zbycie działki, o ile już chcemy tego dokonać, po upływie pięciu lat od daty jej otrzymania w darowiźnie.

Jak można sfinansować opłaty notarialne związane z przepisaniem działki?

Jednym ze sposobów na sfinansowanie opłat notarialnych związanych z przepisaniem działki jest zaciągnięcie pożyczki oferowanej przez firmę pozabankową. Interesującym rozwiązaniem jest to proponowane przez Dziesiątka Finanse (kliknij po więcej informacji). Jeżeli zdecydujemy się na pożyczkę w tej firmie nie musimy nawet iść do ich placówki, wystarczy, że zadzwonimy na numer 669 555 111, a ich przedstawiciel dostarczy pieniądze prosto do naszego domu w dogodnym dla nas terminie.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 10 czerwca 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca