Wywrota

Jak kogeneracja pomaga chronić środowisko?

Produkcja energii elektrycznej z takich paliw jak węgiel kamienny bądź gaz ziemny wiąże się z emisją szkodliwych substancji do atmosfery. Głównie mowa o dwutlenku węgla, ponieważ to on może doprowadzić do największych szkód w środowisku naturalnym. Można jednak znacznie polepszyć efektywność energetyczną stosując tak zwaną kogenerację.

Podstawy i założenia

Na początku musimy przedstawić główne zasady, z jakimi wiąże się produkcja prądu. Otóż spalając paliwo dochodzi do podgrzewania wody, która ostatecznie zamienia się w parę. Ta kierowana jest na łopaty turbiny i rozpędza ją do wysokiej prędkości. Turbina natomiast napędza generator, który zajmuje się już bezpośrednią produkcją prądu. Niestety w takim układzie mamy ogromne straty, energia węgla lub gazu w dużej mierze zamienia się w ciepło i jest bezpowrotnie tracona. Para po przejściu przez turbinę musi bowiem zostać schłodzona, by wystąpiła jej kondensacja. Umożliwia to jej ponowne wykorzystanie i tak cykl się zamyka. Dlatego koło elektrowni widzimy często niskie, ale szerokie kominy, z których wydostaje się przezroczysta para. To właśnie tam dochodzi do ogromnych strat energii. Jednak można to zmienić, jeśli zamiast chłodzić instalację elektrowni na przykład wodą z rzeki, będziemy oddawać tą energię choćby do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Kogeneracja a środowisko

Na czym więc polega ochrona środowiska? Otóż ludzie mieszkający w blokach potrzebują mieć w zimie ciepło dostarczane do kaloryferów, a także ciepłą wodę w kranie. Zazwyczaj energia potrzebna do ogrzewania zarówno lokali jak i wody użytkowej generowana jest w lokalnej kotłowni, gdzie znów spalamy węgiel lub gaz. Tymczasem, jeśli zbudujemy elektrociepłownię i podłączymy ją, oraz osiedla mieszkaniowe do sieci ciepłowniczej, to możemy całkowicie wyeliminować osiedlowe kotłownie i ciepłownie. W miejscu generowania prądu spalamy nadal taką samą ilość paliwa i generujemy taką samą ilość CO2, natomiast energia zamienia się nie tylko w prąd, ale również w ciepło dostarczane do odbiorców. Na tym właśnie polega kogeneracja i w ten sposób przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.

Dziś zarówno niewielkie jak i duże elektrociepłownie, które nie korzystają z węgla, instalują generatory gazowe. Dzięki temu emisja dwutlenku węgla jest znacznie niższa przy tej samej mocy cieplnej i elektrycznej. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie https://eneria.pl/oferta/kogeneracja/. Co ważne, układ chłodzenia takiego generatora również może oddawać energię do miejskiej sieci ciepłowniczej, dzięki czemu efektywność produkcji prądu wzrasta jeszcze bardziej.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 sierpnia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca