Wywrota

Jakie formalności musisz wypełnić po sprzedaży samochodu?

Mówi się, że właściciel samochodu cieszy się dwa razy - tuż po zakupie i zaraz po sprzedaży. Każdy, kto chociaż raz w życiu sprzedawał auto wie, że znalezienie odpowiedniego kupca rzeczywiście może sprawić niemałą przyjemność. Pamiętajmy jednak, że po zbyciu pojazdu należy wypełnić kilka formalności.

Zadbaj o dobrze sformułowaną umowę sprzedaży

Mało kto zwraca uwagę na umowę przy zawieraniu transakcji sprzedaży samochodu. W dobie wszechobecnego internetu nie musimy pisać jej ręcznie na kartkach z zeszytu dziecka do matematyki. Na różnego rodzaju portalach znajdziemy masę wzorów umowy kupna-sprzedaży. Stosują je chociażby skupy aut w Otwocku. Pamiętać jednak musimy o jej kilku elementach. Sprzedając pojazd prywatnie powinniśmy znaleźć wzór dla osoby fizycznej. Prowadząc działalność gospodarczą wykorzystać trzeba umowę skonstruowaną dla firm. Na niej podać musimy wszystkie dane naszej działalności. Podpisanie umowy kupna-sprzedaży nie zwalnia nas jednak z wystawienia faktury - mowa oczywiście o przypadku, gdy prowadzimy firmę. Bez znaczenia, czy jesteśmy osobą fizyczną, czy mamy działalność lub reprezentujemy inną formę prawną pamiętajmy, aby nie zaniżać wartości samochodu. Sprzedający, zwłaszcza zawodowi handlarze często to praktykują. Pozwala im to na zapłacenie mniejszego podatku VAT oraz podatku dochodowego. Pamiętajmy jednak, że czynność taka jest nielegalna. Umowa kupna-sprzedaży pojazdu musi być sporządzona w dwóch takich samych egzemplarzach. Powinny znaleźć się na niej szczegółowe dane pojazdu, wraz z nazwą obecnego ubezpieczyciela, dane sprzedającego i kupującego oraz ewentualne defekty auta, na przykład zarysowany lakier, czy przepalona papierosem tapicerka.

Pamiętaj, aby zgłosić się w wydziale komunikacji

Sprzedaż auta to nie tylko radość z faktu znalezienia kupującego. To również obowiązek zgłoszenia się do wydziału komunikacji. Na szczęście w przypadku sprzedaży pojazdu nie musimy wnosić żadnej opłaty. Musimy jedynie wypełnić oświadczenie o zbyciu pojazdu, pokazać urzędnikowi umowę poświadczającą sprzedaż oraz wylegitymować się dowodem osobistym lub paszportem. Na dokonanie tej czynności mamy 30 dni kalendarzowych. Od kilku lat nie musimy osobiście zjawiać się w wydziale komunikacji. Dla obywateli udostępniono platformę ePUAP, gdzie przez internet możemy zgłosić sprzedaż auta. Taką opcję najczęściej wybierają skupy aut w Żyrardowie. Istnieje również możliwość zrobienia tego za pośrednictwem poczty, jednak w takim wypadku umowa oraz ksero dowodu osobistego muszą zostać poświadczone notarialne.

Powiadom ubezpieczyciela!

Mało kto wie, ale formalnie naszym obowiązkiem po sprzedaży auta jest poinformowanie ubezpieczyciela od kiedy jest ono w użytkowaniu nowego właściciela. Mamy na to równe dwa tygodnie. Wiele towarzystw nie wyciąga konsekwencji z racji braku przesłania zaświadczenia, jednak prawo mówi o tym, że musimy to zrobić. Warto o tym pamiętać chociażby dlatego, że w przypadku kolizji z winy kupującego to nasze zniżki zostaną anulowane, a nie jego. Na oświadczeniu muszą się znaleźć nasze dane, dane kupującego, marka, model i numer rejestracyjny pojazdu oraz numer polisy. Warto też dodać umowę kupna-sprzedaży. Brak zgłoszenia zbycia pojazdu wiąże się również z koniecznością uiszczenia kolejnej raty za polisę, o ile jest ona rozłożona na kilka transz. Pamiętajmy o tym, aby nie mieć później nieprzyjemności. Gdy już wypełnimy wszystkie formalności związane ze sprzedażą, możemy spokojnie rozglądać się za kolejnym autem. Warto wstąpić wtedy do skupów aut w Grodzisku Mazowieckim.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 3 września 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca