Wywrota

Sztanga – popularny sprzęt do ćwiczeń siłowych

Sztanga to bardzo popularny przyrząd do ćwiczeń wykorzystywany zarówno w treningu siłowym dla sportowców, jak i amatorów pracujących nad wymarzoną sylwetką. To urządzenie dostępne jest w każdej siłowni, wiele osób posiada je też we własnych domach.

Zalety ćwiczeń ze sztangą

Treningi ze sztangą rzeźbią mięśnie, budują masę mięśniową, poprawiają siłę, sprawność i wytrzymałość, pomagają też pozbyć się zbędnych kilogramów. Wbrew pozorom nie są przeznaczone tylko dla mężczyzn, kobiety także mogą używać sztangi bez obawy o nadmiernie rozbudowywanie mięśni.

Ćwiczenia ze sztangą kształtują wiele partii mięśniowych. Podczas treningu pracują bicepsy, tricepsy, barki, mięśnie klatki piersiowej, pleców, pośladków, brzucha, pośladków, czyli praktycznie całe ciało. Efekty ćwiczeń najszybciej widać na ramionach i na nogach.

Najpopularniejsze ćwiczenia ze sztangą

Jednym z najbardziej znanych ćwiczeń ze sztangą jest wyciskanie sztangi na ławce płaskiej. To idealne ćwiczenie na zwiększenie siły i rozbudowę masy mięśni piersiowych. Ćwiczenie to można modyfikować zmieniając kąt nachylenia ławki.

Najlepszym ćwiczeniem ze sztangą na plecy jest wiosłowanie w opadzie tułowia. Sztangę przyciąga się do klatki piersiowej lub do pępka. W zależności od swych potrzeb można zmieniać szerokość i rodzaj chwytu, co urozmaici ćwiczenia.

Najważniejszym ćwiczeniem ze sztangą, często nazywanym królem ćwiczeń jest martwy ciąg. Angażuje do pracy głównie prostowniki pleców oraz mięśnie nóg, ale podczas wykonywania tego ćwiczenia pracują prawie wszystkie mięśnie naszego ciała.

Obok martwego ciągu najważniejszym ćwiczeniem angażującym do pracy mięśnie nóg jest przysiad. Przysiady ze sztangą można wykonywać z różnym rozstawieniem i ustawieniem stóp.

Wykroki to kolejne podstawowe ćwiczenie ze sztangą rzeźbiące mięśnie nóg. W wykroku jedną nogą w przód uginamy kolano drugiej nogi tak, by prawie dotknąć ziemi. Następnie wracamy do pozycji wyjściowej i kolejny wykrok wykonujemy drugą nogą. Bardzo popularnym ćwiczeniem jest też podnoszenie sztangi w pozycji stojącej.

Sztangi to sprzęt, gdzie bardzo ważna jest technika wykonywania ćwiczeń. Nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia mogą doprowadzić do kontuzji. Efekty przyniosą tylko regularne ćwiczenia. Każdy trening powinien być poprzedzony rozgrzewką. Rozgrzeje mięśnie i przygotuje ciało do treningu właściwego. Po treningu warto wykonać kilka ćwiczeń rozciągających.

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 29 listopada 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca