Kontrole na polskich drogach - gdzie najczęściej możemy się ich spodziewać?

Każdy kierowca poruszający się po polskich drogach musi się liczyć z tym, że może zostać skontrolowany przez policję. Gdzie można się spodziewać takiej kontroli, jakie w jej trakcie trzeba obecnie okazać dokumenty, a także co warto wiedzieć, jeśli chodzi o ubezpieczenia samochodowe OC?

Gdzie można spodziewać się kontroli pojazdu?

Kontrola pojazdu to dla każdego z nas stresujący moment, którego wolelibyśmy uniknąć. Jeszcze do niedawna kontrole pojazdów zdarzały się najczęściej w ściśle wyznaczonych miejscach. Kierowcy w tych miejscach spowalniali i stosowali się do przepisów, dlatego zwykle obywało się bez konsekwencji, jeśli przepisy były łamane. Od 7 listopada 2019 roku podczas prowadzenia działań kontrolnych radiowozy mogą stać w miejscu, w którym jest to typowo zabronione, jeśli taki postój nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. To bardzo istotna zmiana, ponieważ obecnie możemy być zatrzymani do kontroli w zupełnie niespodziewanym miejscu. Ponadto kontroli drogowej będą podlegały już nie tylko pojazdy, które się poruszają, ale również te, które są przewożone na lawecie. Spodziewane zatem jest zwiększenie liczby kontroli pojazdów, do czego musimy się już teraz przyzwyczaić.

 

Jakie dokumenty trzeba okazać przy kontroli drogowej?

Bardzo ważnym elementem każdej kontroli drogowej jest okazanie funkcjonariuszowi przez kierowcę dokumentów. W przypadku kontroli liczba dokumentów, które trzeba mieć przy sobie od 1 października 2018 r., została jednak ograniczona. Od czasu zmiany przepisów w trakcie kontroli nie musimy już mieć ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz polisy OC (poświadczającej to, że wykupiliśmy niezbędne ubezpieczenia samochodowe). Jeśli chodzi o takie dokumenty i ubezpieczenia samochodowe, obecnie dane na ten temat policjant sprawdzi w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Zupełnie wystarczające jest zatem okazanie mu ważnego prawa jazdy. To bardzo ważne, ponieważ nie musimy brać ze sobą za każdym razem pokaźnej liczby dokumentów, choć jeśli mamy przy sobie ich komplet, to usprawnia to kontrolę drogową. Decyzja w tym zakresie należy zatem do nas.

 

Ubezpieczenie OC – o czym pamiętać?

Bardzo ważnym dokumentem dla przeprowadzającego kontrolę funkcjonariusza policji jest polisa OC pojazdu. Niewykupienie takiej polisy może mieć dla nas bardzo poważne konsekwencje. Po pierwsze, są to konsekwencje finansowe w postaci kary. Jej wysokość jest uzależniona od okresu, w którym auto nie miało wykupionej polisy. W przypadku samochodów osobowych są to 3 widełki czasu. Jeśli chodzi o opóźnienie w wykupie polisy wynoszące 3 dni, kara wynosi maksymalnie 900 złotych (chociaż od 2020 roku wzrasta i wyniesie już nawet 1040 złotych), od 3 do 14 dni – 2250 złotych (od 2020 roku – 2600 złotych), a powyżej 14 dni nawet 4500 złotych (od 2020 roku – aż 5200 złotych). Po drugie, w razie wypadku spowodowanego przy braku wykupienia takiej polisy trzeba pokryć wszelkie koszty związane z naprawą uszkodzonych pojazdów, a także koszty leczenia osób, które zostały w takim wypadku poszkodowane. Mogą one sięgać setek tysięcy złotych. Nie warto zatem ryzykować i oszczędzać na niewykupywaniu polisy OC. Przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi, znalezienie korzystnego pod kątem cenowym ubezpieczenia jest możliwe. Pomocny będzie kalkulator ubezpieczenia samochodu. Wystarczy skorzystać z porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych online, w której mamy dostęp do ofert kilkudziesięciu towarzystw ubezpieczeniowych. Taki kalkulator ubezpieczenia samochodu pozwala na trafienie na ciekawe promocje nawet wtedy, gdy jesteśmy osobami młodymi i nie mamy dużych zniżek lub gdy nasza historia szkód nie wypada korzystnie.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Michał
Michał 15 stycznia 2020, 10:50
Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu.
play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect…
przysłano: 14 stycznia 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło