Wywrota

To musisz wiedzieć wybierając plecak szkolny dla swojego dziecka!

Plecak, który wybieramy dla dziecka do szkoły, powinien być przede wszystkim wygodny, odpowiednio wyprofilowany oraz podobać się pociesze. Są to podstawowe zasady, według których powinno dokonywać wyboru plecaka.Warto jednak wziąć pod uwagę więcej kryteriów. W niniejszym artykule przedstawiamy, czym należy kierować się wybierając plecak mając na względzie dobro dziecka. Zapraszamy do lektury!

Co wybrać - plecak czy tornister?

Plecaki szkolne w porównaniu do tornistrów są znaczne częściej wybierane. Dlaczego? Ponieważ są one bardziej praktyczne, mają lepszy kształt i potrafią dopasować się do ciała, są wytrzymalsze oraz mieszczą sporo rzeczy, ponieważ często mają więcej przegródek. Ponadto, na rynku jest znacznie więcej plecaków niż tornistrów do wyboru, a co za tym idzie dziecko może przebierać wśród wielu modnych wzorów oraz kolorów.

Dlaczego tak ważny jest przemyślany zakup plecaka?

Każdy rodzic powinien być świadomy tego, jak wiele czasu w ciągu tygodnia dziecko spędza z nałożonym plecakiem, który nierzadko waży nawet kilka kilogramów ze względu na sporą ilość podręczników, strój na wf czy drugie śniadanie w pudełku. W sytuacji, gdy plecak jest nieodpowiednio dopasowany, dziecko może zacząć odczuwać bóle pleców, co w przyszłości może mieć poważne konsekwencje w postaci wad kręgosłupa na przykład skoliozy, czyli skrzywienia bocznego kręgosłupa. Według badań, niewłaściwa postawa ciała kształtuje się przede wszystkim w wieku 7-12 lat. Dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór plecaka szkolnego.

Najważniejsze kryteria, które powinieneś znać wybierając plecak dla dziecka

Każdy rodzic powinien wiedzieć, że dobrej jakości plecak powinien spełniać następujące kryteria:

  • Certyfikat będący potwierdzeniem jakości oraz funkcjonalności - warto sprawdzić, czy plecak spełnia wymogi bezpieczeństwa i przeszedł niezależne testy.
  • Właściwa ilość kieszeni, przegródek oraz komór - plecaki powinny być pojemne i posiadać sporo osobnych przegród, tak aby książki i zeszyty nie mieszały się z jedzenie, a butelka nie wbijała się w plecy, tylko była w osobnej siatce z boku plecaka. Warto wybrać plecak z usztywnianym dnem oraz szerokim uchwytem do przenoszenia go w ręce.
  • Sztywne plecy - do szkoły powinno się wybierać plecaki mające odpowiednio wyprofilowane plecy oraz szelki o szerokości nie mniejszej niż 4 cm, które mogą podlegać regulacji.
  • Elementy odblaskowe - odblaski są niezwykle ważne, ponieważ zwiększają widoczność pieszych dla kierowców po zmroku aż dziesięciokrotnie.
  • Waga nie większa niż 1200 bądź 1400 gramów - warto wybrać lekki plecak, ponieważ jego waga nie powinna być wyższa niż 10 - 15% wagi dziecka.

Plecak nie powinien przytłaczać dziecka!

Błędem najczęściej popełnianym przez rodziców odnośnie plecaka szkolnego jest to, że nie jest on właściwie dopasowany do wieku oraz wzrostu dziecka. Plecak powinien być przede wszystkim szerszy niż ramiona dziecka, górna jego część nie może wystawać ponad linię barków, natomiast dół plecaka nie może być poniżej linii bioder. Wszelkie odstępstwa od tych zasad są niedopuszczalne. Plecak nie powinien być zbyt ciężki, a szelki powinny być odpowiednio uregulowane.

Dziecko także powinno mieć swoje zdanie

Warto spytać się dziecka, jakie wzory i kolory podobałyby mu się na plecaku. Jest to zalecane, ponieważ wybór plecaka bez wiedzy dziecka może skutkować tym, że nie przypadnie mu do gustu i będzie trzeba go zwrócić. Warto przedyskutować z dzieckiem dlaczego plecak powinien mieć odblaski, szerokie szelki i być właściwie wyprofilowany. Natomiast warto pozwolić dziecku na samodzielny wybór koloru oraz motywu, tak aby było w pełni zadowolone.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 20 marca 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca