Wywrota

Produkcja opakowań kartonowych - jak powstaje karton?

Produkcja opakowań kartonowych - jak powstaje karton?

Opakowania kartonowe nie bez przyczyny należą do jednych z najpopularniejszych form pakowania różnego rodzaju produktów – zwłaszcza tych, które biorą udział w transporcie i ekspozycji zbiorczej. Są one nie tylko tanie w produkcji, wytrzymałe i praktyczne, ale można je również kształtować w ciekawe formy i ozdabiać za pomocą nadruków czy naklejek. Jak powstają opakowania z kartonu?

Materiałem używanym do produkcji kartonów, jest tektura. Powstaje ona w wyniku sklejenia dwóch lub kilku warstw papierniczych, na które składa się mieszanka makulatury, szmat i włókien miazgi drzewnej (tzw. ścieru drzewnego). Produkcja opakowań z tektury jest procesem wieloetapowym i zanim uzyskamy opakowania gotowe na półkę (więcej na ten temat - Shelf Ready Packaging), zadziałać musi sztab specjalistów – począwszy od projektantów opakowań, poprzez producentów kartonów, na firmach poligraficznych, które naniosą odpowiednie nadruki, skończywszy.

Produkcja kartonów – rodzaje tektury

Grubość tektury może sięgnąć nawet 4 mm, z reguły jednak stosowane są opakowania nieco cieńsze – przynajmniej w przypadku opakowań gotowych na półkę SRP, które mają za zadanie zapewnić produktom bezpieczny transport i efektowną ekspozycję na półkach sklepowych. Co nie zmienia faktu, że muszą być one wytrzymałe. Efekt ten uzyskuje się poprzez zastosowanie tektur falistych. Takie opakowania kartonowe posiadają przynajmniej jedną warstwę z tektury falistej. Rozróżniamy kilka typów tektury falistej, np:

  • E – mikrofala
  • B – fala niska
  • C – fala średnia
  • B – fala wysoka

Najczęściej spotykaną konfiguracja są trzy warstwy tektury, gdzie warstwa falista znajduje się pomiędzy dwiema warstwami gładkimi. W przypadku cięższych produktów, gdzie opakowanie musi być mocniejsze, znajdują zastosowanie tektury pięciowarstwowe, a nawet siedmiowarstwowe, łączące w sobie typy różnych fal, przykładowo fale EB lub AAC.

produkcja-opakowan-kartonowych-jak-powstaje-karton.jpg

Opakowania kartonowe – projekt opakowań

Jak już wspominaliśmy, produkcja opakowań to proces wieloetapowy. Najważniejszy jest tutaj odpowiedni projekt, który sprawi, że pudełka będą jak najbardziej funkcjonalne i pozwolą na efektowną ekspozycję znajdujących się w nich produktów. Opakowania gotowe na półkę muszą:

  • zapewnić produktom bezpieczeństwo w trakcie magazynowania i transportu,
  • umożliwić pracownikom marketów szybkie i proste wykładanie na półkę
  • przykuć uwagę konsumentów i zagwarantować swobodny dostęp do produktu.

Projekt opakowań uwzględnia zatem takie elementy jak: grubość i gramaturę kartonu, jego kształt, sposób otwierania (np. karton dwuelementowy z pokrywą lub jednoelementowy z perforacją ułatwiającą oderwanie wierzchniej części), umiejscowienie etykiet i kodów kreskowych oraz szatę graficzną.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 31 marca 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca