Wywrota

Odtrucie alkoholowe – skutecznie usuwa skutki zatrucia etanolem

Zatrucie alkoholem etylowym to stan silnego upojenia alkoholowego, w którym dochodzi do nudności, wymiotów, a nawet ataku drgawek przypominających padaczkę. Wszystkie te dolegliwości wynikają bezpośrednio z nadmiernego stężenia etanolu w krwiobiegu alkoholika i niemożności jego szybkiego strawienia. Rozkład alkoholu w wątrobie trwa bowiem przynajmniej kilka godzin. Najpierw przekształcany jest on do szkodliwych substancji, głównie w postaci aldehydu octowego, by następnie zmienić się w kwas octowy, a ostatecznie – w wodę i dwutlenek węgla. Ten proces można jednak przyspieszyć, wykorzystując możliwości terapeutyczne, jakie daje odtrucie. Usprawnienie metabolizmu etanolu, regeneracja organizmu, przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej ustroju, regeneracja narządów, przerwanie ciągu alkoholowego – to tylko niektóre cele, jakie stawia się przed detoksykacją.

Wycofanie objawów zatrucia etanolem umożliwia stacjonarne odtrucie alkoholowe przeprowadzane w klinicznych warunkach placówek medycznych. By alkoholik mógł wytrzeźwieć w warunkach domowych, będzie potrzebował dużej ilości czasu i cierpliwości. Odzyskiwanie sił witalnych po zbyt dużej ilości alkoholu etylowego, zwłaszcza podczas ciągów, nie należy do przyjemnych doznań. Pacjenci skarżą się wtedy na obecność objawów głodu alkoholowego, które znacznie utrudniają regenerację organizmu i zniechęcają do dalszego utrzymywania trzeźwości. By im zapobiec i je załagodzić, stosuje się dożylną suplementację witaminową i farmakoterapię. Metody terapeutyczne są jednak dobierane indywidualnie do możliwości, oczekiwań i potrzeb każdego pacjenta. Odtrucie alkoholowe w Katowicach i innych polskich miastach zawsze powinno być zatem poprzedzone wizytą konsultacyjną ze specjalistą.

Zatrucie etanolem – objawy

Etanol to środek odurzający o silnym działaniu narkotycznym. W małych dawkach wywołuje stan pobudzenia, przyspiesza bicie serca i zwiększa wartości ciśnienia tętniczego krwi oraz wpływa na poprawę ogólnego samopoczucia i humoru. Duże ilości alkoholu mogą jednak doprowadzić do ostrego zatrucia. U pacjentów zatrutych etanolem można zauważyć obniżenie ciśnienia, osłabienie, poszerzenie źrenic, męczliwość i pogorszenie nastroju.

 

Alkohol etylowy powinien zostać z zatrutego organizmu jak najszybciej wydalony. Proces ten skutecznie przyspiesza odtrucie alkoholowe. Zwiększone stężenie etanolu we krwi chorego powoduje nieprawidłową pracę serca, nerek, wątroby, trzustki, żołądka, a nawet mózgu. Wpływa ponadto na zaburzenia wzrokowe, słuchowe i ruchowe, przez które alkoholik może utracić kontrolę nad własnym zachowaniem i popędami. Po przerwaniu ciągu alkoholowego i zainicjowaniu procesu trzeźwienia regeneracja organizmu może trwać nawet tygodniami.

Odtrucie alkoholowe – wskazania

Z odtruwania organizmu powinni skorzystać ci alkoholicy, którzy zmagają się z konsekwencjami długotrwałego spożywania alkoholu etylowego. Zwykle znajdują się oni w krytycznej lub przewlekłej fazie swojego uzależnienia. To ich dotyczą zazwyczaj ciągi alkoholowe, których długość może sięgać nawet kilkunastu tygodni. Detoks alkoholowy umożliwia bezpieczne ich przerwanie i nagłe odstawienie alkoholu na stałe.

 

Oczyszczanie organizmu z alkoholu i jego metabolitów pomocne okazuje się również dla tych osób uzależnionych, którzy cierpią z powodu chorób współistniejących z alkoholizmem. Ich leczenie nie jest skuteczne, gdy łączą oni leki z substancją odurzającą. Również terapia Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego możliwa jest wyłącznie pod kontrolą i przy wsparciu specjalistów podczas detoksykacji. Przeciwwskazaniem do odtruwania organizmu może być natomiast stwierdzenie przez lekarza uszkodzeń wielonarządowych i złożonych chorób przewlekłych, których przebieg uniemożliwia bezpieczne przeprowadzenie procedury medycznej.

 

Interesuje Cię odtrucie alkoholowe? Sprawdź ofertę Centrum Medycznego Galmedic https://katowice.galmedic.pl/uslugi/detoks-alkoholowy/.

Odtrucie alkoholowe w Katowicach – przebieg

By uniknąć nieścisłości i niepewności diagnostycznych, przed każdym odtruciem alkoholowym weryfikacji poddaje się istnienie rzeczywistych wskazań do jego podjęcia. W tym celu pacjent zobowiązany jest do odbycia wizyty konsultacyjnej w Centrum Medycznym Galmedic. Podczas niej lekarz przeprowadzi z nim skrupulatny wywiad medyczny oraz wykona konieczne badania. Chory powinien zatem przygotować się na pytania o długość ciągów alkoholowych, ilość wypijanego etanolu, dotychczas podejmowane działania terapeutyczne, objawy zatrucia etanolem oraz głodu alkoholowego. Na podstawie uzyskanych informacji internista lub psychiatra określa cele oddziaływań i plan terapii.

 

Postępując zgonie z założeniami planu terapeutycznego, po przyjęciu pacjenta do placówki medycznej przystępuje się do przyspieszenia procesu jego trzeźwienia i regeneracji organizmu. W tym celu wykonuje się wkłucie do żyły obwodowej, gdzie personel medyczny umieszcza wenflon. Za jego pośrednictwem substancje odżywcze zawarte w kroplówkach witaminowych docierają bezpośrednio do krwiobiegu chorego. Dożylne wlewy są bowiem nieodłącznym elementem detoksykacji. Sprzyjają nawodnieniu organizmu, jego regeneracji, dostarczają witamin i elektrolitów. Cofają szereg zmian metabolicznych i biochemicznych, do których doprowadziło nadmierne stężenie etanolu we krwi nałogowca.

 

Kolejnym etapem odtrucia alkoholowego jest leczenie objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Początkowo przypominają one zatrucie. Znacznie różnią się jednak od niego swoim nasileniem i zagrożeniem dla zdrowia pacjenta oraz jego życia. Ograniczenie ich uciążliwości możliwe jest dzięki stosowaniu dożylnej i domięśniowej farmakoterapii na zlecenie lekarza. Po zauważeniu pierwszych objawów głodu alkoholowego przepisuje on chorym środki uśmierzające ból, nasenne, przeciwwymiotne i uspokajające. Ich działanie ukierunkowane jest ściśle na dolegliwości występujące w wyniku zaprzestania przyjmowania substancji odurzającej. Wśród nich wymienia się głównie bóle i zawroty głowy, napady drgawek, nadpotliwość, zwiększony rytm bicia serca, męczliwość, ogólne rozdrażnienie. Przybierając na sile, mogą przekształcać się w objawy zagrażające życiu – zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, a nawet nagłe zatrzymanie krążenia. Dlatego ważne jest, by alkohol odstawiać pod okiem lekarza.

Leczenie alkoholizmu – kompleksowo, czyli skutecznie

Leczenie choroby alkoholowej powinno odbywać się pod ścisłym nadzorem specjalistów. Oni proponują swoim pacjentom korzystanie jednocześnie z przynajmniej kilku różnych metod leczniczych jednocześnie. W Centrum Medycznym Galmedic obok detoksu proponują także wszycie Esperalu i psychoterapię, jako jedne z najskuteczniejszych terapii uzależnień.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 4 maja 2022 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca