Wywrota

Jak dobrać podłoże do akwarium?

To, jakie podłoże do akwarium wybierzesz, to jedna z pierwszych decyzji, jakie będziesz musiał podjąć przy rozpoczęciu swojej przygody z akwarystyką. Od wyboru podłoża będzie zależeć, jak będzie wyglądało czyszczenie zbiornika, a także to, w jaki sposób będziesz zajmował się roślinami akwarystycznymi. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie podłoże do akwarium wybrać i jaką rolę powinno pełnić.

Na czym polega rola podłoża w akwarium?

 

Podłoże do akwarium to absolutna konieczność i podstawa wyposażenia zbiornika. Odpowiednio dobrane i zadbane będzie prawdziwą ozdobą akwarium, w którym dzięki podłożu uda Ci się uzyskać spektakularny i naturalny krajobraz wodny. Oprócz niezaprzeczalnych walorów wizualnych podłoże pełni również rolę podpory dla roślin, służąc ich prawidłowemu zakorzenieniu i rozwojowi.

Skutki źle dobranego podłoża

 

Skutki źle dobranego podłoża będą miały wpływ nie tylko na rozwój roślin, ale także parametry wody oraz bezpieczeństwo wodnych mieszkańców akwarium.

 

W przypadku roślin bez dobrze dobranego podłoża niemożliwe będzie ich rozmnażanie oraz bujny porost. Niektóre rodzaje podłoża mogą również zmieniać parametry wody, szczególnie silnie podnosząc jej pH.

 

Wybierając podłoże do akwarium, szczególną uwagę należy zwrócić na jego granulację, gdyż zbyt ostre podłoże może być zagrożeniem dla mniejszych, delikatniejszych rybek, które więcej czasu spędzają w dolnych partiach akwarium, np. kirysów.  Bezpieczna granulacja podłoża wynosi 2–6 mm, czyli taka, która osadza się na dnie i nie rozprasza pod wpływem działania wody oraz filtrów.

Jakie są rodzaje podłoża do akwarium?

 

  • Piasek do akwarium

 

Choć piasek w akwarium wygląda bardzo naturalnie, zbyt drobna granulacja może znacznie utrudnić ukorzenianie roślin, dlatego zazwyczaj zaleca się łączyć go z kamieniami oraz drobnym żwirkiem. Piasek o jasnej kolorystyce optycznie powiększa akwarium, pięknie wydobywając egzotyczne barwy wodnych mieszkańców zbiornika. Jeśli jednak zastosujesz go na dnie akwarium, możesz całkowicie zrezygnować z używania odmulacza, który nie sprawdzi się w oczyszczeniu podłoża z piasku. Piasek do akwarium świetnie sprawdzi się w zbiorniku z małą ilością roślin lub całkowitym ich brakiem.

 

  • Żwirek do akwarium

 

Najlepszym podłożem i najłatwiejszym do utrzymania czystości w akwarium będzie żwirek o gradacji nie większej niż 6 mm. Jest on doskonałą podporą dla roślin, tworząc dno łatwe do czyszczenia i odporne na pojawienie się sinic i glonów. Żwirek do akwarium można mieszać z piaskiem, tworząc unikalne i niezwykle naturalne kompozycje. Polecany do różnorodnych akwariów, w których zależy Ci na bezpieczeństwie ryb oraz regularnym wzroście roślinności.

 

●     Substraty do akwarium

 

Substrat, bogaty w składniki odżywcze wzmacniające korzenie, zazwyczaj łączy się ze żwirem, tworząc dwie warstwy: dolną z substratem i górną ze żwirem. Dzięki takiemu połączeniu rzadziej wymienia się podłoże. Gotowe substraty do akwarium nie zmieniają parametrów i twardości wody, a także nie utrudniają zabiegów związanych z jej oczyszczaniem. Substraty dostępne są w różnej kolorystyce, dlatego możesz tworzyć z nich unikalne podwodne kompozycje.

 

  • Aktywne podłoża

 

Odpowiednia mieszanka składników, z których składa się aktywne podłoże, sprawia, że produkt ten doskonale wzmacnia system korzeniowy roślin, przyczyniając się do bujności i szybkiego wzrostu flory w akwarium. Aktywne podłoże usuwa przebarwienia i zanieczyszczenia wody, a dodatkowo sprzyja utrzymaniu pożytecznych bakterii nitryfikacyjnych. W terrariach służy jako drenaż, a w akwariach zazwyczaj bywa łączony ze żwirkiem.

Gdzie kupić dobrej jakości podłoże do akwarium?

Szukając podłoża do akwarium, warto szczególną uwagę poświęcić na sprawdzenie pochodzenia piasku, żwiru czy gotowych mieszanek. Wszystkie rodzaje podłoża powinny być naturalne i całkowicie bezpieczne dla żywych mieszkańców akwarium oraz neutralne dla wody.

 

Takie sprawdzone produkty znajdziesz w ofercie sklepu akwarystycznego Aquario.pl - https://www.aquario.pl/2736-podloze-do-akwarium, gdzie dostępne jest podłoże o różnej gradacji, kolorystyce i zastosowaniu.

Redakcja

Redakcja

25 z Internetu
7861 artykułów 1719 tekstów 66 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


przysłano: 24 listopada 2022 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca