Wywrota

Rynek nieruchomości w 2023 roku — wszystko, co musisz wiedzieć

Planujesz kupno nieruchomości lub budowę domu w 2023 roku? Nastaw się na poważne wyzwanie, do którego warto się przygotować. Dzięki temu unikniesz nietrafionych inwestycji, a także dowiesz się, jak podejść do sposobów finansowania całej procedury czy rozsądnego planowania budżetu.

 

Jak sfinansować zakup lub budowę domu — oszczędności, kredyt gotówkowy i hipoteka

 

Zakup czy budowa domu to inwestycja rzędu od kilkuset tysięcy złotych do nawet ponad miliona. Część osób nadal finansuje ją z własnych środków, jednak zdarza się to coraz rzadziej ze względu na nagły i nawet kilkukrotny wzrost wartości nieruchomości.

 

Doświadczają go w szczególności mieszkańcy dużych miast, ale nie tylko. Obecnie nawet niewielki domek na wsi, oddalony kilkadziesiąt kilometrów od miasta, może kosztować od 200 tysięcy złotych wzwyż.

W związku z tym Polacy szukają alternatywnych i pomocniczych źródeł finansowania. Co zrobić, jeśli nie można liczyć na pomoc rodziców ani sięgnąć do zasobnego portfela? Opcjami są w tym wypadku kredyt gotówkowy oraz hipoteczny. Jakie wady i zalety ma każda z opcji?

Budowa domu i kupno mieszkania z oszczędności — wady i zalety

 

Budowa domu czy zakup nieruchomości z własnych oszczędności to najbezpieczniejsza i najwygodniejsza opcja, o której zapewne marzy większość osób. Warto jednak wiedzieć, że nie jest ona pozbawiona wad.

Wady budowania domu z oszczędności

 

Budując czy kupując z oszczędności, należy liczyć się z:

  • przeciągnięciem się inwestycji na wiele lat;
  • pojawieniem się zmian na rynku nieruchomości, do których trudno będzie dopasować założony budżet;
  • koniecznością ponoszenia kosztów mieszkania w wynajmowanym domu lub alternatywnych kosztów mieszkania z rodziną;
  • rezygnacją z codziennych przyjemności na rzecz budowy czy planowanego zakupu.

 

Co więcej, zmieniające się potrzeby całej rodziny mogą wywoływać presję dotyczącą szybszego sfinalizowania zakupu czy budowy domu, a oszczędności mogą nie być w tym wypadku wystarczające.

Zalety budowania nieruchomości ze środków własnych

 

Budowa domu z własnych środków daje pełną niezależność i poczucie bezpieczeństwa. Nie musisz przejmować się rosnącymi stopami procentowymi czy zachwianiami rynku. Możesz budować we własnym tempie nawet przez kilka czy kilkanaście lat, a dom nie będzie zabezpieczeniem dla Twoich wierzycieli.

Kredyt gotówkowy czy hipoteczny — którą opcję warto wybrać?

 

Nie masz oszczędności lub nie chcesz po nie sięgać w związku z budową czy zakupem mieszkania? Na stronie https://finanse.rankomat.pl/ znajdziesz porównanie ofert kredytów hipotecznych oraz gotówkowych. Dzięki temu będziesz mógł wybrać dogodną dla siebie formę finansowania, a także sprawdzić, jak w nadchodzących latach będzie wyglądała spłata zobowiązania.

 

Kredyt gotówkowy na budowę domu umożliwia pozyskanie nawet 255 500 złotych na sfinansowanie inwestycji. Możesz go zaciągnąć maksymalnie na 10 lat. Będzie obarczony stosunkowo wysokim oprocentowaniem i ograniczoną ilością rat. Nie będzie jednak wymagał wypełnienia nadmiernej ilości formalności czy nałożenia na nieruchomość hipoteki.

 

Z reguły wniosek jest rozpatrywany w ciągu 1 lub kilku dni, a pieniądze kredytobiorca otrzymuje na konto jeszcze w dniu zawarcia umowy. Kredyt generuje spore koszty, ale jest prostą i szybką procedurą. Co więcej, pozyskane środki można przeznaczyć na dowolny cel i w dogodnym czasie.

 

Jeśli chodzi o kredyty hipoteczne, których zestawienie i analizę znajdziesz na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/, to inwestorzy mają znacznie bardziej rozbudowane możliwości w zakresie okresu spłaty. Zobowiązanie można zaciągnąć nawet na ponad 30 lat, a oprocentowanie jest z reguły niższe niż przy kredycie gotówkowym.

 

Środki od banku trzeba przeznaczyć na określony cel związany z zakupem, budową, remontem czy wykończeniem obiektu w określonym czasie. Niskie raty, stosunkowo niskie oprocentowanie i długi okres spłaty sprawiają, że jest to najbezpieczniejsza i najwygodniejsza opcja sfinansowania procedur związanych z nieruchomościami.

Kupno mieszkania czy budowa domu w 2023 roku?

 

Kupno mieszkania o powierzchni około 50 m2 w dużym mieście to obecnie koszt od 500 do nawet 700 tysięcy złotych. Budowa domu o tej samej powierzchni wymaga z kolei inwestycji około 200 tysięcy złotych za stan deweloperski. Do tego należy jednak doliczyć koszt działki, który w dużym mieście będzie wynosił co najmniej kolejne 200 tysięcy złotych.

 

Wielu inwestorów zadaje sobie w związku z tym pytanie: kupić mieszkanie czy wybudować dom? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników, w tym m.in. Twoich preferencji, środków, którymi dysponujesz, a także stylu życia, jaki wiedziesz. Podejmując decyzję o tak dużej inwestycji, nie warto się kierować jedynie względami ekonomicznymi, ale także m.in. potrzebami członków rodziny czy planami długoterminowymi.

 

Budowa domu czy kupno mieszkania w 2023 roku są związane z koniecznością zainwestowania co najmniej kilkuset tysięcy złotych. Przed podjęciem decyzji o tym, co i kiedy zrobisz, warto zaplanować budżet, znaleźć źródło finansowania i dopasować konkretną nieruchomość do swoich potrzeb.

Redakcja

Redakcja

26 z Internetu
7906 artykułów 1719 tekstów 70 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 maja 2023 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca