Podróże

Jak sprzedać stare monety?

Stare monety, banknoty, jak i inne, dawne pieniądze, mogą być dziś naprawdę wiele warte. Jeżeli jesteś w ich posiadaniu, to przede wszystkim nie podejmuj pochopnych decyzji związanych z ich sprzedażą, bo ta może okazać się nieopłacalna.

Na samym wstępie warto zacząć od wyceny, którą można zrobić samodzielnie. Innym rozwiązaniem jest sfotografowanie zbiorów, a następnie wysłanie zdjęcia za pomocą e-maila do punktu zajmującego się skupem złotych monet.

 

Aby wartość pieniądza była adekwatna

Najistotniejszą kwestią podczas dokonywania tego typu transakcji jest poczucie komfortu, że kwota, jaką możemy dostać za pieniądze była adekwatna do ich wartości. Zasada ta tyczy się nie tylko starych monet, czy banknotów, ale i wszystkich negocjacji oraz handlu, nawet wtedy, gdy w grę wchodzą inne produkty.

Zapewne odczujemy dyskomfort w sytuacji, gdy kupimy daną rzecz, a następnie dowiemy się, że w sklepie obok dostaniemy ją w niższej cenie. Dyskomfort ten będzie stosunkowo mały, jeżeli sytuacja ta dotyczy przedmiotów o niedużej wartości. Jednakże nasze samopoczucie będzie o wiele gorsze, gdy, przykładowo, sprzedamy mieszkanie, a następnie zorientujemy się, że nieruchomości mniejsze od naszej, a do tego bardziej zaniedbane, można było sprzedać za jeszcze większe pieniądze.

 

Oszacowanie ceny rynkowej

Przedmioty, których odpowiedniki pojawiają się w handlu często łatwo jest wycenić. W takiej sytuacji sprawdza się ich ceny, określa średnią wartość, a następnie, w oparciu o nią, przeprowadza transakcję. Mając właściwie oszacowaną wartość rynkową danego przedmiotu, można bez większego problemu go sprzedać. Wystarczy bowiem znaleźć osobę zainteresowaną, która będzie w stanie zapłacić wyznaczoną przez nas kwotę.

Problem zaczyna się w sytuacji, gdy chcemy wycenić rzadki przedmiot, taki, jak stare monety. Wówczas niezbędna okaże się znajomość rynku. Regularna obserwacja, udział w nim, śledzenie aktualnych trendów, czy też obserwowanie tego, co ostatnimi czasy pojawiło się w większej ilości, to absolutna podstawa, by mieć jakiekolwiek pojęcie o cenach starych monet, czy też banknotów. W tej sytuacji niezbędna okaże się umiejętność szacowania wartości numizmatów, biorąc pod uwagę szerszy kontekst – poprzez analogię do notowań innych monet danego nominału, typu, itp.

Niezwykle istotna jest także znajomość uczestników rynku, czyli, innymi słowy, poszczególnych kolekcjonerów, ich potrzeb, braków, czy też upodobań. Wszystko to minimalizuje ryzyko popełnienia wielu błędów podczas wyceny monet.

W sytuacji, w której nie mamy czasu lub też chęci dokładnie analizować powyższych kwestii na własną rękę, wówczas warto zgłosić się do dobrej i godnej zaufania firmy zajmującej się skupem i sprzedażą monet. Pomoże ona wycenić posiadane przez nas zbiory i zaproponować cenę, która będzie satysfakcjonująca dla każdej ze stron.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
KarolinaM.
KarolinaM. 3 września 2019, 23:17
Dobre wskazówki! Ja skorzystałam zwłaszcza z tej ostatniej – nie mam czasu na samodzielną analizę itp., ale w monetybydgoszcz.com.pl/skup-zlota.html mogłam liczyć na dobrą, rzetelną obsługę i udało mi się spieniężyć posiadane złoto.
przysłano: 30 lipca 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca