Wywrota

Artyści w sprawie narkotyków w Polsce

„Apelujemy o bardziej racjonalne podejście do penalizacji posiadania środków psychoaktywnych. Istniejące prawo, nakładające na osobę posiadającą jakąkolwiek ilość takich substancji karę pozbawienia wolności do lat trzech, nie skutkuje zmniejszeniem problemów narkotykowych, przeciwnie – raczej je mnoży.” ...

 

Jako artyści, twórcy i ludzie kultury, zwracamy się z prośbą o przyspieszenie prac, mających  na celu uchwalenie przez Sejm obecnej kadencji, projektu nowelizacji  ustawy o zapobieganiu narkomanii – takimi słowami rozpoczyna się list do Marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny złożony w Sejmie 14 marca br. przez ponad 70 artystów i przedstawicieli świata mediów m.in. Zbigniewa Wodeckiego, Wojciecha Młynarskiego, Janusza Gajosa, Wojciecha Waglewskiego, Kazika Staszewskiego i wielu innych.

 

Artyści, zarówno w liście, jak i na dzisiejszej konferencji prasowej podkreślali konieczność prowadzenia bardziej racjonalnej polityki narkotykowej: „istniejące prawo, nakładające na osobę posiadającą jakąkolwiek ilość takich substancji karę pozbawienia wolności do lat trzech, nie skutkuje zmniejszeniem  problemów narkotykowych, przeciwnie – raczej je mnoży.” Z analiz Instytutu Spraw Publicznych wynika, iż artykuł 62.1 pochłania rocznie ok. 80 milionów złotych. Tomasz Szwed, obecny na konferencji, apelował o lepsze zagospodarowanie tych środków: „Jesteśmy narodem, który nie umie radzić sobie z emocjami. Przydałby sie psychoterapeuta w każdym przedszkolu, a w każdej szkole psycholog, który jest w stanie dotrzeć do młodego człowieka". „Szacujemy, że suma wydawana co roku na ściganie posiadaczy małych ilości narkotyków wystarczyłaby na opłacenie choć części etatu psychologa w około 3 tysiącach szkół" - uzupełnił Grzegorz Miecugow.

 

Kasia Malinowska-Sempruch z Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej podkreśliła nieefektywność obecnej Ustawy na tle innych ustawodawstw:  „Przykładem skutecznej polityki narkotykowej jest dekryminalizacja w Portugalii. Młody Portugalczyk zatrzymany przez policje z małą ilością substancji psychoaktywnej nie jest stawiany przed sądem, ale obejmowany opieką przez służbę zdrowia. Po 10 latach obowiązywania tej polityki liczba użytkowników nie tylko nie wzrosła, ale wręcz spadła wśród najmłodszych osób". Aktor Redbad Klynstra dodał: „W Holandii inicjatywę podjęła policja. Żeby być skutecznymi, policjanci zajęli sie ściganiem autentycznych przestępców czyli dilerów. Dziwię sie, że policja polska nie występuje z podobną inicjatywą, żeby lepiej i skuteczniej rozporządzać swoimi środkami".

 

Podczas konferencji zaprezentowany został spot  telewizyjny z kampanią „Apel do parlamentarzystów”, której współtwórcą jest Społeczny Komitet ds. AIDS.  W spocie, dostępnym pod adresem

 

http://dl.dropbox.com/u/13230174/Apel_do_Parlamentarzystow.wmv,

 

występuje Robert Makłowicz. Spot bardzo spodobał sie posłowi Ryszardowi Kaliszowi: „już w 2000 roku, kiedy wprowadzano całkowity zakaz posiadania substancji psychoaktywnych, protestowałem przeciwko temu. Niestety w Polsce bardzo często podejmuje sie decyzje ważne dla obywateli na podstawie mitów, wrażeń, przesądów, a nie pod wpływem wiedzy."

 

Znowelizowany projekt Ustawy, popierany  przez artystów, został opracowany już 3 lata temu przez zespół ekspertów we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości. Projekt ten to próba zmian w kierunku humanizacji polskiego prawa narkotykowego, a dokładnie wprowadzenia możliwości, aby w pewnych okolicznościach prokurator – jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa – mógł odstąpić od ścigania za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych.

 

Więcej pod linkiem http://www.facebook.com/#!/apelujemy

http://www.politykanarkotykowa.pl

 

*

Polska Sieć Polityki Narkotykowej została powołana jako inicjatywa obywatelska w 2008 roku przez grupę specjalistów pracujących z uzależnionymi od narkotyków. Są w niej terapeuci, lekarze, prawnicy, pracownicy służby więziennej, pracownicy socjalni, pedagodzy, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz użytkownicy środków psychoaktywnych. Razem działają na rzecz zmiany prawa narkotykowego w Polsce – jednego z najbardziej restrykcyjnych w Europie. Dwa podstawowe cele Sieci to zmiana prawa narkotykowego, które obecnie nakazuje karać karą wiezienia do lat 3 za posiadanie jakiejkolwiek ilość narkotyków; drugi – zwiększenie dostępności do leczenia substytucyjnego.


 

 

 

Redakcja

Redakcja

26 z Internetu
7893 artykuły 1719 tekstów 70 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Delcour d'Nantes
Delcour d'Nantes 19 marca 2011, 13:27
Przydałoby się jeszcze odwołać podpisaną przez Lecha Kaczyńskiego nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 20 marca 2009 r., której sensowność jest porównywalna ze średniowiecznymi metodami leczenia epilepsji. "Trzeba walczyć z marihuaną ale czy marihuana jest z konopi? Chyba nie” !
A Zet
A Zet 20 marca 2011, 21:52
Och, te słowa Kaczyńskiego są boskie normalnie. Tacy ludzie właśnie zasiadają na Wiejskiej. Boże, Boże, Boże!!
przysłano: 17 marca 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca