Wywrota

Chiny blisko! - premiera nowego numeru "Krytyki Politycznej"

Góralczyk, Rowiński, Gradziuk | 27.01

W piątek 27 stycznia o godz. 18 zapraszamy do Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat na dyskusję Chiny blisko! Udział wezmą: Bogdan Góralczyk (Centrum Europejskie UW), red. naczelny rocznika "Azja-Pacyfik"), Jan Rowiński (Instytut Stosunków Międzynarodowych UW), Artur Gradziuk (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych). Prowadzenie: Jakub Bożek (Krytyka Polityczna).
Punktem wyjścia do dyskusji będzie 29. numer "Krytyki Politycznej": Chiny blisko.

Podczas spotkania zastanowimy się, jak będą wyglądać Chiny po wyborach 2012 i 2013 roku i co oznacza zmiana polityczna dla stosunków międzynarodowych i dla wewnętrznej sytuacji Chin? Omówimy mocne i słabe strony chińskiego modelu gospodarczego. Przyjrzymy się zamieszkom i wybuchom agresji ludności jako symptomowi kryzysu wewnętrznego w Chinach oraz skutkom rosnącego rozwarstwienia dochodowego w Chinach.

 

O NUMERZE:
Chiny blisko? Do tej pory były dla Europy raczej tym, co najdalsze, najbardziej egzotyczne i obce. Dziś Chiny są blisko w jak najbardziej dosłownym sensie. Wystarczy przejść się do dowolnego sklepu i sprawdzić, gdzie wyprodukowano większość dostępnych w nim towarów. Pogrążającą się w kryzysie Europę mają ratować chińskie nadwyżki budżetowe, chiński kapitał z impetem godnym XIX-wiecznych europejskich kolonizatorów penetruje Afrykę w poszukiwaniu surowców naturalnych, gleby, paliw.

Zebrane w numerze teksty próbują odebrać Chinom ich „chińskość”, spojrzeć na współczesność i najnowszą historię tego kraju jak na symptom ogólnych trendów. Wśród autorów m.in. Giovanni Arrighi, Wang Hui, Jane Hardy, Ai Weiwei.

Poza tym Andrzej Leder pyta o zapomnianą polską rewolucję mocniejszą niż wszystkie rewolucje francuskie razem wzięte. Mariusz Sieniewicz przedstawia fragment swojej najnowszej powieści, drukujemy też po raz pierwszy po polsku wielką nadzieję węgierskiej prozy – Noemi Kiss. Przedstawiamy także dalsze losy Ruchu Oburzonych, który z Hiszpanii wychodzi nie tylko na całą Europę, ale i na Stany Zjednoczone czy Izrael. Kwestionariusz Żiżka wypełnia najbardziej znany obecnie włoski filozof – Gianni Vattimo.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 17 maja 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca