Literatura

Festiwal Literacko-Artystyczny PreTEXTY 2010

Miejsce i czas: Jelenia Góra – 21.22.2010, BWA Jelenia Góra, Książnica Karkonoska, Cafe Bar Tini Bielawa – 22.23.2010, Miejska Biblioteka Publiczna, Klub Pozytywka Świdnica – 23.24.2010, Miejska Biblioteka Publiczna, Ośrodek Kultury w Świdnicy

 

Zarówno Jelenia Góra, Bielawa jak i Świdnica są miastami, w których od wielu lat nie organizowano znaczących imprez o charakterze literackim.
Konieczność promowania tej dziedziny sztuki w mniejszych rejonach wydaje się rzeczą palącą, zważywszy na coraz mniejsze zainteresowanie książką i zatrważająco niski poziom czytelnictwa.
Misją festiwalu staje się więc krzewienie zainteresowania wartością literatury poprzez żywy kontakt z autorami książek, pisarzami i poetami. Organizatorzy festiwalu PreTEXTY – Jelenia Góra, Bielawa, Świdnica 2010 postawili sobie za cel zrealizowania imprezy nie tylko o charakterze literackim, ale również mającym angażować różne środowiska artystyczne zajmujące się instalacjami, muzyką, video-artem. Głęboko wierzymy, iż wspólne dzielenie się doświadczeniem artystycznym na wielu poziomach przyniesie wiele pozytywnych efektów w wymiarze lokalnym.
Należy również zwrócić uwagę na ogólną tendencję, zmierzającą do organizowania się życia kulturalnego w dużych miastach, takich jak Wrocław, które przejmują kolejne lokalne wartościowe projekty artystyczne, pozostawiając wokół puste plamy, przerwane tradycje.
Zarząd fundacji, jak i partnerzy projektu, zdają sobie sprawę, że należy pilnie przeciwdziałać tej dominacji i ożywiać lokalne struktury.
Mamy nadzieję, iż zaproszeni na festiwal autorzy literatury współczesnej i artyści dostarczą wielu niezapomnianych wrażeń w sympatycznej atmosferze.
W imieniu Zarządu Fundacji Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza oraz partnerów Festiwalu serdecznie zapraszam na październikowe spotkania, mając nadzieję, iż zabraknie krzeseł, od tłumów zebranych ludzi zrobi się duszno i, krótko mówiąc, będzie wspaniale.


Karol Pęcherz


PROGRAM (fragmenty):


1) Hocki-Klocki – warsztaty dla najmłodszych
Warsztaty literackie dla najmłodszych: Hocki-klocki w ramach Festiwalu Literacko- Artystycznego preTEXTY – Jelenia Góra, Bielawa, Świdnica.
Prowadzenie: Karol Pęcherz, Jacek Bierut
Wrocławski autor poezji i prozy – Jacek Bierut, czyta popularne bajki Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, zapraszając dzieci do wspólnej recytacji.
Uczestnicy warsztatów otrzymują kartki i kredki, ich zadaniem jest rysowanie postaci, sytuacji, zdarzeń wynikających z lektury.
Z powstałych prac Fundacja planuje stworzyć odrębną galerię oraz publikacje w Internecie na portalu Fundacji www.fundacja-karpowicz.org


2) Debata literacka


Podczas festiwalu w każdym mieście odbędzie się debata poświęcona dolnośląskiej literaturze współczesnej. Punktem wyjścia do rozmowy będzie tworzona przez naszą Fundację antologia literatury dolnośląskiej, podsumowująca ostatnie 20-lecie regionu.
Gościem specjalnym debat będzie dr Karol Maliszewski – wybitny poeta, prozaik i krytyk literacki, który z wielkim entuzjazmem aktywnie obserwował ostatnie literackie dekady.
Spotkania prowadził będzie krytyk młodego pokolenia, Grzegorz Czekański.
Do rozmów zaproszone zostaną również osoby związane ze środowiskiem literackim poszczególnych miast.


Więcej na: http://fundacja-karpowicz.org/festiwal-literacko-artystyczny-pretexty-2010-jelenia-gora-bielawa-swidnica/


 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 20 pazdziernika 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca