Literatura

Stachuriada 2011

Co roku STACHURIADA staje się miejscem spotkań ludzi poetycko wrażliwych.

 

 

 

Czym jest STACHURIADA?

 

Grochowice w gminie Kotla w województwie dolnośląskim to miejsce, gdzie w latach 80. XX wieku narodziła się STACHURIADA – wyjątkowa ogólnopolska impreza poetycko-muzyczna integrująca ludzi różnych środowisk, których łączy zamiłowanie do muzyki z nurtu piosenki poetyckiej.

 

To właśnie w Grochcowicach i Kotli w 1967 roku Edward Stachura spędził kilka miesięcy pracując przy wyrębie lasu i to właśnie Grochowice i Kotlę uwiecznił w swojej powieści „Siekierezada albo Zima leśnych ludzi” (wyd. w 1971 r.), na podstawie której powstał głośny film pt. „Siekierezada” w reżyserii Witolda Leszczyńskiego. Dzięki temu, w latach 80-tych XX wieku (do roku 1989), leśna polana w Grochowicach stała się miejscem spotkań ludzi o niepokornych duszach.

W XXI wieku STACHURIADA nie zginęła. Od 2003 roku, dzięki grupie pasjonatów, ponownie stworzono w Grochowicach miejsce spotkań ludzi poetycko wrażliwych, kochających twórczość Edwarda Stachury. Co roku kolejne spotkania przyciągają na grochowicką polanę coraz większe rzesze uczestników nie tylko z terenu powiatu głogowskiego czy regionu dolnośląskiego, ale i z całej Polski. Do tej pory odbyło się już 16 spotkań, które przyciągały tysiące miłośników twórczości Stachury i innych poetów. W Grochowicach gościliśmy także gwiazdy, m.in. Stare Dobre Małżeństwo, Wolną Grupę Bukowina, Małżeństwo z Rozsądku, Ukryty Zegarek, Jerzego Filara, Andrzeja Garczarka, Annę Chodakowską, Czerwony Tulipan, Grupę Bez Jacka, Antoninę Krzysztoń, Lubelską Federację Bardów, zespół Trzy Dni Później oraz zespół Raz Dwa Trzy.

 

 

Program STACHURIADY 2011

 

W tym roku chcielibyśmy powrócić do najświetniejszych czasów pierwszych Stachuriad, kiedy to oprócz przeglądu piosenki i koncertów, Grochowice stawały się miejscem warsztatów i wydarzeń artystycznych, happeningów i spektakli. Pomysł stworzenia na miejscu miasteczka namiotowego o nazwie „Bobrowice” dla uczestników i prowadzących warsztaty ma wprowadzić atmosferę współdziałania w tworzeniu i poczucia artystycznej wspólnoty.

 

 

 

1. 24 czerwca – Dzień pierwszy – warsztatowy. Założeniem pierwszego dnia Stachuriady jest realizacja warsztatów dla uczestników przeglądu piosenki. Warsztaty prowadzone są przez profesjonalistów, a ich celem jest przygotowanie młodych wykonawców do występów na profesjonalnej scenie, a także podniesienie ich umiejętności w zakresie kompozycji oraz pisania tekstów.

 

 

Nowym przedsięwzięciem są warsztaty teatralne, spektakl teatralny oraz nocny pokaz filmu „Siekierezada”.

 

2. 25 czerwca – Dzień drugi. W tym dniu zostanie zrealizowany VI Przegląd Poezji Śpiewanej „Wyśpiewać Poezję”. Celem przeglądu jest popularyzacja muzyki z nurtu nazwanego „Krainą Łagodności”. Młodzi wykonawcy mają okazję zaprezentować swoje umiejętności przed jury i publicznością oraz skonfrontować je z innymi uczestnikami. Przegląd zostanie zakończony występem laureatów oraz dwóch zespołów z terenu województwa dolnośląskiego wykonujących poezję śpiewaną.

 

Zwieńczeniem dnia będzie występ gwiazd, m.in. spektakl w wykonaniu Piotra Machalicy. Wydarzenie to ściąga co roku do Grochowic ogromną liczbę wielbicieli poezji śpiewanej i zwykle kończy się wspólnym śpiewaniem utworów poetyckich przy rozpalonym ognisku.

 

3. 26 czerwca – Dzień trzeci. W tym dniu Stachuriady uczestnicy i widzowie mają możliwość obejrzenia wystawy poświęconej Edwardowi Stachurze i Gminie Kotla, gdzie Stachura spędził kilka miesięcy swojego życia, pracując przy wyrębie lasu. Zakończeniem Satchuriady jest przegląd poetycki, którego celem jest prezentacja osób parających się poezją z terenu powiatu głogowskiego, prezentacja wierszy E. Stachury przez poetów i młodzież szkół średnich oraz rozstrzygnięcie konkursu na wiersz o Grochowicach – Slam poetycki.

od: 24 czerwca 2011
do: 26 czerwca 2011 Grochowice, Polana leśna (woj. dolnośląskie, powiat głogowski)

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 24 pazdziernika 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca