Literatura

Tyrmandowie. Romans Amerykański

Spotkanie z Agatą Tuszyńską i Mary Ellen Tyrmand, promocja książki „Tyrmandowie. Romans Amerykański”

Muzeum Literatury oraz Wydawnictwo MG zapraszają na spotkanie z autorką książki Tyrmandowie. Romans amerykański Agatą Tuszyńską oraz żoną Leopolda Tyrmanda, Mary Ellę Tyrmand. 

Spotkanie odbędzie się 2 października (wtorek) o godz.. 18 .00 w Muzeum Literatury na Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie 

Spotkanie poprowadzi Jerzy Kisielewski. 


Spotkanie to będzie niepowtarzalną okazją do zobaczenia, udostępnionych przez Muzeum Literatury, sławnych skarpet Tyrmanda, pierwszego wydania "Złego", książek z dedykacjami dla autora i wiele innych ciekawostek. 
 

Tyrmandowie. Romans Amerykański
Agata Tuszyńska 
Wydawnictwo MG, 2012 r. 

Opowieść o amerykańskim okresie życia autora Dziennika 54. Przewodniczką po nim jest trzecia żona Tyrmanda, Mary Ellen Tyrmand, matka ich dwojga dzieci. Ta amerykańska Żydówka, niemająca związków z Polską, która poślubiła go wbrew woli matki, mówi o wspólnie spędzonych piętnastu latach, do nagłej śmierci Tyrmanda 19 marca 1985. Wraz z niepublikowaną dotychczas korespondencją ich obojga (niemal sto listów!) pokazuje inne oblicze dawnego „pornografa”, który po latach gorszył się nawet Playboyem. Książka zawiera wiele nieznanych fotografii rodzinnych Tyrmandów. 

On: Miał 50 lat, gdy ją poznał. Za sobą wojnę, legendę playboya w komunistycznej Polsce, literackie laury i gorycz politycznego wygnania. Stawał się znaczącą postacią w intelektualnych kręgach Nowego Jorku. Przedstawiał własne, szczególne spojrzenie na amerykańską demokrację: „Postanowiłem bronić Ameryki przed nią samą”. 

Ona: Studentka iberystyki znakomitej uczelni Yale, czytała z młodzieńczym zachwytem jego artykuły, które jak niczyje inne wyrażały jej poglądy na świat. Marzyła o poznaniu owego niezwykłego moralisty. Miała 23 lata, kiedy napisała do niego pierwszy list i doprowadziła do spotkania.

 

 

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza,

Rynek Starego Miasta 20, Warszawa

2 pazdziernika 2012, 18:00 Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Rynek Starego Miasta 20, Warszawa

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 1 pazdziernika 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca