Literatura

Pogotowie literackie z Jerzym Jarniewiczem

4 października o godz. 18:00 Pogotowie literackie z udziałem Jerzego Jarniewicza. Autor opowie o doświadczeniach w pracy z tekstem, dokona także rozbiórki wiersza "Nike w kawałkach" z tomu "Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną". W ten sposób odbędzie się premiera najnowszej książki poetyckiej Jerzego Jarniewicza.
 
Wcześniej poeta poprowadzi w siedzibie Fundacji indywidualne konsultacje z wybranymi przez siebie osobami, które prześlą zgłoszenie za pomocą formularza dostępnego na stronie portliteracki.pl/formularz/web. Spotkania będą poświęcone tłumaczeniom i metodom translatorskim. Zachęcamy do przesyłania swoich prób przekładowych.
 
Urodzony w 1958 roku Jerzy Jarniewicz jest poetą, krytykiem i tłumaczem. Absolwent anglistyki i filozofii na Uniwersytecie Łódzkim, w prasie po raz pierwszy publikował w 1974 roku. Jego debiutancki tom poetycki "Korytarze" ukazał się dziesięć lat później. Autor wielu szkiców i recenzji w prasie polskiej i zagranicznej. Od 1994 roku redaktor "Literatury na Świecie".
 
Dzięki nowej formie spotkań uczestnicy mają możliwość wysłuchania premierowych utworów w wykonaniu samego autora, mogą również zadawać pytania i poznać tajniki powstawania tekstów. Będzie też okazja, aby zapytać Jerzego Jarniewicza o jego prace przekładowe - pisarz ten tłumaczył m.in. książki Winstona Churchilla, Umberto Eco, Briana Pattena czy Edmunda White'a.
 
Dzień później (5 października) Jerzy Jarniewicz odwiedzi licea ogólnokształcące, które biorą udział w 2. edycji konkursu Szkoła z poezją. Uczniowie VII LO im. K.K. Baczyńskiego, VIII LO im. B. Krzywoustego oraz IX LO im. J. Słowackiego porozmawiają z twórcą o jego najnowszej książce, autor przeczyta również wybrane fragmenty z "Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną" oraz odpowie na przygotowane przez uczniów pytania.
 
Szkoła z poezją ma na celu propagowanie czytelnictwa i zainteresowanie współczesną literaturą uczniów wrocławskich szkół średnich. W drugiej edycji konkursu licealiści z sześciu placówek walczą o tytuł "Najbardziej poetyckiej szkoły Wrocławia" i 5 tysięcy złotych.
 
W ciągu roku szkolnego 2012/2013 uczniowie realizują specjalne zadania. Najważniejsze z nich to założenie koła literacko-dziennikarskiego oraz prowadzenie bloga na nowo powstałym portalu Tawerna. Młodzież recenzuje książki, przygotowuje zapowiedzi i relacje z wydarzeń literackich, a także przeprowadza wywiady.

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 1 pazdziernika 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca