Sztuka

Szósta edycja Przeglądu Młodej Sztuki w Ekstremalnych Warunkach SURVIVAL

Przegląd Młodej Sztuki w Ekstremalnych Warunkach SURVIVAL to przedsięwzięcie artystyczne realizowane w przestrzeniach wychodzących poza tradycyjne instytucje wystawiennicze, nastawione na maksimum konfrontacji z widzem.

SURVIVAL jest jednym z najciekawszych wydarzeń w Polsce prezentującym prace współczesnych artystów. Tegoroczna, szósta edycja, odbędzie się w dniach 29 czerwca - 1 lipca we Wrocławiu. Konkurs na prace, które zostaną zaprezentowane podczas Przeglądu zostanie ogłoszony 20 stycznia br. na stronie www.survival.art.pl. Termin składania projektów upływa z dniem 16. marca 2008.

SURVIVAL 2006, fot. Radek Janicki

SURVIVAL stawia na entuzjazm i nieograniczoną swobodę twórczą. Organizatorzy starają się zmierzyć z istotnym w Polsce problemem - nieznajomością współczesnej sztuki i dotyczących jej zagadnień, a przez to także brakiem zrozumienia dla form, jakie sztuka przybiera oraz narzędzi, którymi się posługuje. Na potrzeby Przeglądu wybierane są budynki, kompleksy zabudowań, hale, które znajdują się w pobliżu głównych centrów wydarzeń, tworząc ich tło, a także przestrzenie użyteczności publicznej, w których koncentruje się codzienne życie miasta. Specyfika tych miejsc jest wykorzystywana przez artystów tworzących realizacje z gatunku: instalacja, environment, performance, video.

Przestrzenią artystycznych działań Przeglądu będzie w tym roku Dzielnica Czterech Świątyń we Wrocławiu, a dokładniej: ulica Włodkowica oraz budynki między Włodkowica i Św. Antoniego. Działania i prace artystów umieszczone zostaną w podwórkach, przejściach, na ulicach, ale także w budynkach należących do wrocławskiej Gminy Żydowskiej, kompleksie budynków poklasztornych przy ul. Włodkowica i budynkach mieszkalnych w tym rejonie.

Zamierzeniem organizatorów jest nawiązanie do podobnych przedsięwzięć organizowanych w Berlinie czy Amsterdamie, które to - w czasie kilku dni trwania - zmieniają przestrzeń miejską (ulice, place, budynki) i tworzą specyficzne „dzielnice sztuki". Dzięki specjalnej mapie widz/odbiorca „odkrywa" rozmieszczone w tej przestrzeni artystyczne realizacje.

Do wzięcia udziału w szóstej edycji Przeglądu organizatorzy zapraszają zarówno młodych początkujących twórców, jak i dojrzałych, uznanych artystów. Nowością w tegorocznej edycji SURVIVALU jest wprowadzenie - poza tradycyjnym dla Przeglądu systemem konkursowym - również systemu kuratorskiego oraz pozyskanie artystów, którzy zrealizują projekt trwale wpisujący się w przestrzeń publiczną Wrocławia. Zaproszenie do współpracy przy szóstej edycji SURVIVALU przyjęli uznani kuratorzy: Magdalena Ujma, Kaja Pawełek, Adrianna Prodeus, Piotr Stasiowski). Kuratorami generalnymi Przeglądu są Michał Bieniek i Anna Kołodziejczyk.

Nazwa Przeglądu - SURVIVAL - przywołuje skojarzenie ze sztuką przetrwania. Artyści prezentujący swoje prace w nieznanej wcześniej przestrzeni poddani są bezpośredniej konfrontacji z widzami. Sztuka prezentowana w przestrzeni publicznej może być narażona na ataki. Dla organizatorów istotę SURVIVALU stanowią dialog i aktywność - uczestników i widzów. SURVIVAL można także rozumieć jako zaproszenie do myślenia o sztuce współczesnej - analizowania jej w kategoriach języka, wypowiedzi, komentarza. Pozostawia to wiele miejsca na improwizację, ugruntowanie lub zmianę własnych przekonań, każe stawiać ciągłe pytania o sens sztuki, daje szansę sprawdzenia jej nośności, komunikatywności, znaczenia. Przegląd SURVIVAL to również ogromna możliwość dotarcia młodej sztuki do osób, które na co dzień nie mają dostępu do współczesnej twórczości.

Organizatorem Przeglądu SURVIVAL jest ART TRANSPARENT - fundacja tworzona przez pracowników, absolwentów i studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Wrocławskiego i Akademii Ekonomicznej. Fundacja stawia sobie za główny cel propagowanie nowych zjawisk w kulturze i sztuce. Zadaniem ART TRANSPARENT jest wspieranie twórczości młodych artystów i naukowców, a zwłaszcza tych spośród ich działań, które włączają nowoczesne media i sposoby efektywnej komunikacji, przyczyniając się w ten sposób do sformułowania płaszczyzny porozumienia między twórcą i widzem, komunikującym i adresatem wypowiedzi. Fundacja prowadzi także jedną z prężniej rozwijających się wrocławskich galerii sztuki współczesnej: Mieszkanie Gepperta.

Tegorocznej edycji SURVIVALU wsparcia udzieli Wrocławskie Forum Festiwalowe - nowa instytucja kultury powołana niedawno we Wrocławiu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Wrocławia.

 

 

zobacz regulamin konkursu
karta zgłoszeniowa do pobrania na stronie festiwalu

 

Patronat medialny:

Wywrota

od: 29 czerwca 2008
do: 1 lipca 2008 Dzielnica Czterech Świątyń we Wrocławiu
Redakcja

Redakcja

26 z Internetu
7893 artykuły 1719 tekstów 70 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 stycznia 2008 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca