Sztuka

Szósta edycja Przeglądu Młodej Sztuki w Ekstremalnych Warunkach SURVIVAL nabiera tempa

Od 20 stycznia artyści, tworzący w obszarze sztuki publicznej i przestrzeni miejskiej, mogą zgłaszać swój udział w konkursie na stronie www.survival.art.pl . Tym razem obszarem przeznaczonym na działania artystyczne jest wrocławska Dzielnica Czterech Świątyń. Projekty konkursowe zostaną zaprezentowane podczas SURIVALU 6, który odbędzie się 29 czerwca - 1 lipca.

 

 

Do wzięcia udziału w szóstej edycji Przeglądu organizatorzy zapraszają zarówno młodych początkujących twórców, jak i dojrzałych, uznanych artystów. Michał Bieniek, artysta, kurator generalny Przeglądu precyzuje - czekamy na twórców otwartych, bezkompromisowych, poszukujących nie tylko nowoczesnych form artystycznego wyrazu, ale również stawiających na intensywny dialog - interakcję z odbiorcą. Nowością w tegorocznej edycji SURVIVALU jest wprowadzenie - poza tradycyjnym dla Przeglądu systemem konkursowym - systemu kuratorskiego. Chcemy pozyskać artystów, którzy zrealizują projekt trwale wpisujący się w przestrzeń publiczną Wrocławia - dodaje Michała Bieniek. Regulamin konkursu i karta zgłoszeniowa znajdują się na festiwalowej stronie www.survival.art.pl. Zgłoszenia można nadsyłać od 20 styczna do 16 marca br. Organizatorzy zapewniają zwrot kosztów realizacji artystycznych zakwalifikowanych do Przeglądu oraz bezpłatne noclegi dla ich twórców.

Przegląd Młodej Sztuki w Ekstremalnych Warunkach SURVIVAL jest jednym z najciekawszych wydarzeń w Polsce prezentującym prace współczesnych artystów. Ideą Przeglądu jest wprowadzenie problemów podnoszonych przez młodą współczesną sztukę do społecznego dyskursu i prowokowanie odbiorców do żywych reakcji - podkreśla Anna Kołodziejczyk, artystka, kurator generalny festiwalu - Dlatego też przedsięwzięcie realizowane jest w przestrzeniach wychodzących poza tradycyjne instytucje wystawiennicze. Na potrzeby Przeglądu wybierane są budynki, kompleksy zabudowań, hale, które znajdują się w pobliżu głównych centrów wydarzeń, a także przestrzenie użyteczności publicznej, w których koncentruje się codzienne życie miasta. Przestrzenią tegorocznych artystycznych działań Przeglądu będzie Dzielnica Czterech Świątyń we Wrocławiu. Działania i prace artystów umieszczone zostaną w podwórkach, przejściach, na ulicach, ale także w budynkach należących do wrocławskiej Gminy Żydowskiej.

Organizatorem Przeglądu SURVIVAL jest fundacja ART TRANSPARENT. Zaproszenie do współpracy przy szóstej edycji SURVIVALU przyjęli uznani kuratorzy: Magdalena Ujma, Kaja Pawełek, Adrianna Prodeus, Piotr Stasiowski. Kuratorami generalnymi Przeglądu są Michał Bieniek i Anna Kołodziejczyk. Tegorocznej edycji SURVIVALU wsparcia udzieli Wrocławskie Forum Festiwalowe - nowa instytucja kultury powołana niedawno we Wrocławiu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Wrocławia.

SURVIVAL - przedsięwzięcie artystyczne organizowane przez wrocławską fundację ART TRANSPARENT. Pierwszy Przegląd Młodej Sztuki w Ekstremalnych Warunkach odbył się w 2001r.

SURVIVAL stawia na entuzjazm i nieograniczoną swobodę twórczą. Organizatorzy starają się zmierzyć z istotnym w Polsce problemem - nieznajomością współczesnej sztuki i dotyczących jej zagadnień, a przez to także brakiem zrozumienia dla form, jakie sztuka przybiera oraz narzędzi, którymi się posługuje. SURVIVAL operuje w otwartych przestrzeniach, które znajdując się w pobliżu głównych centrów wydarzeń, ogniskują codzienne życie miasta. Specyfika tych miejsc jest wykorzystywana przez artystów tworzących realizacje z gatunku: instalacja, environment, performance, video.

Nazwa Przeglądu - SURVIVAL - przywołuje skojarzenie ze sztuką przetrwania. Artyści prezentujący swoje prace w nieznanej wcześniej przestrzeni poddani są bezpośredniej konfrontacji z widzami. Sztuka prezentowana w przestrzeni publicznej może być narażona na ataki. Dla organizatorów istotę SURVIVALU stanowią dialog i aktywność - uczestników i widzów. SURVIVAL można także rozumieć jako zaproszenie do myślenia o sztuce współczesnej - analizowania jej w kategoriach języka, wypowiedzi, komentarza. Pozostawia to wiele miejsca na improwizację, ugruntowanie lub zmianę własnych przekonań, każe stawiać ciągłe pytania o sens sztuki, daje szansę sprawdzenia jej nośności, komunikatywności, znaczenia. Przegląd SURVIVAL to również ogromna możliwość dotarcia młodej sztuki do osób, które na co dzień nie mają dostępu do współczesnej twórczości.

Zamierzeniem organizatorów jest nawiązanie do podobnych przedsięwzięć organizowanych w Berlinie czy Amsterdamie, które to - w czasie kilku dni trwania - zmieniają przestrzeń miejską (ulice, place, budynki) i tworzą specyficzne „dzielnice sztuki". Dzięki specjalnej mapie widz/odbiorca „odkrywa" rozmieszczone w tej przestrzeni artystyczne realizacje.

 

ART TRANSPARENT - fundacja tworzona przez pracowników, absolwentów i studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Wrocławskiego i Akademii Ekonomicznej. Fundacja stawia sobie za główny cel propagowanie nowych zjawisk w kulturze i sztuce. Zadaniem ART TRANSPARENT jest wspieranie twórczości młodych artystów i naukowców, a zwłaszcza tych spośród ich działań, które włączają nowoczesne media i sposoby efektywnej komunikacji, przyczyniając się w ten sposób do sformułowania płaszczyzny porozumienia między twórcą i widzem, komunikującym i adresatem wypowiedzi. Fundacja prowadzi także jedną z prężniej rozwijających się wrocławskich galerii sztuki współczesnej: Mieszkanie Gepperta.

Tegorocznej edycji SURVIVALU wsparcia udzieli Wrocławskie Forum Festiwalowe - nowa instytucja kultury powołana niedawno we Wrocławiu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Wrocławia.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 4 lutego 2008 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca