Sztuka

"W SZTUCE WAŻNE SĄ AMBICJE" Julita Wójcik Galeria Entropia

"Julita [Wójcik] zasłynęła dzięki zwyczajnym zajęciom i zdarzeniom, dzięki szydełkowaniu serwet, misiów i pudli, obieraniu ziemniaków, sprzątaniu i krzątaniu się. Wszystko to zajęcia codzienne, a wywołały medialne burze. Ziemniak po raz kolejny urósł do rangi narodowego symbolu, a prasę zdominowały komentarze typu moja teściowa też jest artystką. Niektórzy nie dali się zwieść: Jedyna, która w moim mniemaniu "Krząta się" w sztuce polskiej fachowo i nie dając się nabierać retoryce spod znaku "bliżej życia" nabiera prawie wszystkich naokoło, to Julita Wójcik - ostrzegał Mirosław Ratajczak [...]. Wiele działań Julity Wójcik uzależnionych jest od pór roku i pogody, od tej naturalnej różnorodności, która tak doskwiera meteoropatom. Zima sprzyja zajęciom domowym, a te mogą spełniać rolę terapeutyczną. [...] Niektóre działania Julita przeprowadza mimo niesprzyjającej pogody. W dniu akcji "Akwarele" na przystani olsztyńskiego jeziora Ukiel nie było wielu widzów [sierpień 2001]. Dopiero co przez Warmię i Mazury przeszło oberwanie chmury, ale Julita i tak przebrała się w kostium płetwonurka, wzięła różową butlę z tlenem i zanurzyła się w jeziorze. Próbowała namalować na wodzie coś ładnego i nietrwałego. [...] "Świadomie infantylne projekty" są jednak wieloznaczne i zwodnicze - podobnie jak piosenka pionierów radzieckich o słońcu i niebie." - Gabriela Świtek

"W sztuce ważne są ambicje" jak w sporcie. Wykład połączy ze sobą te akcje artystki, które budowane są z dziedzin sportowych. Julita Wójcik prezentować będzie zdjęcia i filmy, a akcje zostaną rozebrane na części pierwsze jak w poradniku.

Szczyt Formy to cykl otwartych spotkań autorskich z artystami zajmującymi się szeroko pojętymi działaniami przestrzennymi. Jest wspólną inicjatywą Koła Naukowego Forma przy Katedrze Rzeźby ASP we Wrocławiu oraz Galerii Entropia. Spotkania pomyślane są jako autorskie prezentacje dające artystom możliwość bezpośredniej prezentacji swojej sztuki bez żadnej mediacji, studentom zaś [i reszcie publiczności] osobistego kontaktu z artystami, a także zapoznania się z żywym procesem twórczym czy problemami istnienia na współczesnym rynku sztuki.


Koordynacja cyklu: Karolina Freino

 

Galeria Entropia
Wrocław ul.Rzeźnicza 4
i Koło Naukowe "Forma"
zapraszają na spotkanie

15.01.09 godz.17.30 /czwartek/

 

 

 

15 stycznia 2009, 17:30 Wrocław

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 8 stycznia 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca