Sztuka

W najbliższych dniach w Muzeum Sztuki w Łodzi

 

WYDARZENIA


Grand Prix w 29. edycji konkursu Sybilla na muzealne wydarzenie roku dla Muzeum Sztuki w Łodzi!

Aby obejrzeć zdjęcia przejdź na stronę Muzeum
Z wielką przyjemnością informujemy, że Muzeum Sztuki w Łodzi otrzymało najważniejszą nagrodę w dziedzinie muzealnictwa, Grand Prix w 29. edycji konkursu Sybilla na muzealne wydarzenie roku. Łódzkie muzeum doceniono za Kolekcję sztuki XX i XXI wieku - stałą ekspozycję prezentowaną w gmachu ms2 przy ul. Ogrodowej 19. Poza Grand Prix przyznano 40 nagród i wyróżnień. Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Grand Prix w 29. edycji konkursu to nie jedyna nagroda przyznana Muzeum w ostatnim czasie. 7 maja 2009 r. Muzeum Sztuki w Łodzi otrzymało nagrodę główną w II edycji konkursu Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich. Modernizacja i adaptacja XIX-wiecznego budynku pofabrycznego (ms2 przy ul. Ogrodowej 19) zwyciężyła w kategorii "Obiekt turystyczny/gastronomiczny". Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.


Zorka Wollny, Sześć sylwetek na tle kolekcji, performens taneczny

Aby obejrzeć zdjęcia przejdź na stronę Muzeum

24 i 25.05.09, sobota i niedziela,
ms2, ul. Ogrodowa 19

Już po oficjalnych godzinach otwarcia Muzeum, a zatem w czasie gdy światła powinny być już wygaszone, galerie uśpione, a dzieła sztuki pozostawione w spokoju, w ms2 odbędzie się performens w specjalnej choreografii. Zamknięta i niedostępna dla widzów przestrzeń galerii stanie się sceną niezwykłego tańca, dla którego scenografią, czy może raczej scenerią, będą wystawione tam dzieła. Działania tancerzy będzie można obserwować z klatki schodowej przez otwierające się na wnętrza galerii witryny. Staną się one swoistymi ramami, w których pojawi się nie w pełni widoczny taniec sześciu sylwetek. Taniec stanowiący interpretację czy może raczej fantazję na temat zachowań samych widzów w przestrzeni wystawienniczej. Widzowie będą mogli zatem obserwować odzwierciedlenie samych siebie. Kurator: Jarosław Lubiak


ms3 Re:akcja

Aby obejrzeć zdjęcia przejdź na stronę Muzeum

finisaż: 24.05.09, niedziela, g. 17.00
ms2, ul. Ogrodowa 19

W niedzielę zapraszamy do sali wystaw czasowych w ms2 na finisaż projektu ms3 Re:akcja. Będzie można zobaczyć efekt dwumiesięcznego cyklu działań i warsztatów, który odwoływał się do historii Kolekcji XX i XXI wieku Muzeum Sztuki w Łodzi. Jest to także ostatnia okazja aby stworzyć w Muzeum własne dzieło sztuki. więcej..

ms cafe


Jacques Ranciere: od sztuki krytycznej do estetyki politycznej

19.05.09, wtorek, g. 18.00
ms cafe, Więckowskiego 36

Wykład Pawła Mościckiego.
Obecność sztuki krytycznej na polskiej scenie artystycznej wywołała dyskusje dotyczące form zaangażowania artystów i relacji sfery artystycznej i politycznej. Ale zjawiska cenzury czy penalizacji sztuki to tylko niektóre ze zjawisk powstających na styku tych dwóch pól. Wykład Pawła Mościckiego będzie dotyczył tekstów Jacquesa Ranciere'a i opisywanej w nich ogólnie zakreślonej, koniecznej relacji estetyki i polityki. Wykład odbywa się w związku z publikacją książki Jacquesa Ranciere'a Na brzegach politycznego w krakowskim wydawnictwie Ha!art. więcej...


Zero Patience

Z cyklu Rubieże przyjemności. Wywrotowe kino atrakcji.

ms cafe, Więckowskiego 36
21.05.09, czwartek, g. 19.00

To połączenie historii Pacjenta Zero - mitycznej postaci, która jako pierwsza przywiozła wirusa HIV do Ameryki Północnej - z formą musicalową, to bodajże jeden z najbardziej odważnych filmów poświęconych epidemii, jaki kiedykolwiek trafił na ekrany. Duch Pacjenta Zera schodzi na ziemię dekadę po tym jak rozprzestrzeniła się choroba, by dowiedzieć się, jakie zaszły zmiany na świecie oraz w życiu bliskich mu osób. Kolejne fragmenty filmu znaczone są numerami muzycznymi, które skłaniają do postawienia pytań o sposoby reprezentacji choroby, kwestii wywoływania współczucia oraz rozprzestrzenianie informacji o epidemii. Jedno z czołowych dokonań nurtu New Queer Cinema.
reż. John Greyson, 1991, 95 minut.
Film w angielskiej wersji językowej.
wstęp wolny

EDUKACJA


czwartek, 21.05.09,
g. 17.17, ms2, Ogrodowa 19, Szlaki Sztuki. Spacery dla dorosłych Wielkie żarcie. Prowadzi Agnieszka Wojciechowska-Sej. więcej..

sobota, 23.05.09,
g. 11.00, start w bramie ms, Więckowskiego 36, Inwentaryzacja (nie)możliwości. Spacer w ramach ms3 Re:akcja.więcej..
g. 13.00, ms2, Ogrodowa 19, Mu-zoo-um - warsztaty dla dzieci. Prowadzi Leszek Karczewski / Agnieszka Wojciechowska-Sej.więcej..
g. 15.00, ms, Więckowskiego 36, Z archiwum X - warsztaty dla dzieci. Prowadzenie Leszek Karczewski. więcej...


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 19 maja 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca