Sztuka

Łódź stolicą polskiego designu!

Już po raz trzeci w ramach Festiwalu Łódź Design 2009 spotkają się czołowi polscy i zagraniczni designerzy.

Celem Festiwalu odbywającego się w Łodzi od 15 do 31 października jest przegląd światowych trendów i prezentacja szeroko rozumianego designu - począwszy od form użytkowych, poprzez grafikę, architekturę aż po modę.

W roku 2008 swoje prace wystawiło ponad 250 artystów. W wystawach i towarzyszących im wydarzeniach uczestniczyło ponad 20.000 gości. Festiwal stał się jednym z najważniejszych w Polsce wydarzeń o randze międzynarodowej. W rezultacie stałą współpracę z organizatorami nawiązały uczelnie artystyczne i ośrodki kulturalne zajmujące się wzornictwem.

ŁÓDŹ DESIGN 2009 - III Międzynarodowy Festiwal Designu w Łodzi

Na program trzeciej edycji festiwalu złożą się wystawy kuratorskie Agnieszki Jacobson-Cieleckiej, Marka Cecuły oraz Tomka Rygalika, prezentujące przegląd i interpretację najciekawszych zjawisk w światowym designie. Każda z wystaw będzie się odnosić do głównego hasła festiwalu MY WAY. W programie Festiwalu, obok prezentacji MY WAY znajdą się również: przegląd polskich i zagranicznych szkół designu, konkurs MAKE ME!, liczne wykłady, warsztaty, spotkania z artystami, pokazy filmów i wystawy towarzyszące.

Mecenasem tegorocznej edycji festiwalu jest Paradyż Group.

Szczególną atrakcją festiwalu będzie w tym roku spotkanie z Danielem Libeskindem w czasie drugiego weekendu festiwalu. Ten światowej sławy architekt, jeden z twórców ruchu architektury dekonstrukcji, weźmie udział w dyskusji towarzyszącej przeglądowi filmów o architekturze ArchFilmFest, w ramach którego będzie można zapoznać się z jego realizacjami (film pt. Architekci dekonstrukcji, USA, 2001). Oprócz tego Daniel Libeskind weźmie udział w specjalnym spotkaniu prasowym. Architekt przyjeżdża na specjalne zaproszenie portalu sztukaarchitektury.pl oraz firmy Rheinzink Polska.KONKURS „MAKE ME!” - ważne wydarzenie Festiwalu ŁÓDŹ DESIGN 2009

Po raz kolejny organizatorzy zapraszają młodych projektantów do udziału w konkursie, którego celem jest wyłonienie najciekawszych projektów i zaprezentowanie ich publiczności festiwalowej na specjalnej wystawie pokonkursowej.

Konkurs „make me!” ma na celu stworzenie platformy kontaktów środowiska projektantów, a także nawiązanie współpracy pomiędzy młodymi projektantami a producentami i mediami. Główna nagroda pieniężna w wysokości 20.000 zł ufundowana przez Narodowe Centrum Kultury oraz Łódź Art Center ma stanowić zachętę do dalszych twórczych poszukiwań. Pozostałe nagrody w formie szkoleń i staży dadzą ich laureatom szansę rozwoju artystycznego i nawiązania międzynarodowych kontaktów. Konkurs przeznaczony jest dla młodych projektantów w wieku od 20 do 30 lat. Termin zgłoszenia prac upływa 21 sierpnia 2009 r.

Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej: www.lodzdesign.com


MOTTO TEGOROCZNEGO FESTIWALU

Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy. Droga w znaczeniu procesu, rozumiana jako przeszłość, przyszłość ale również teraźniejszość. Jakie są nasze potrzeby i skąd się biorą? Jakie są nasze oczekiwania? Jakie są ścieżki kreacji? Jakie są źródła inspiracji? Gdzie jest granica między designem a sztuką? Czy ta granica jest? Czy design jest sztuką?

Design to rodzaj języka. Uniwersalnego i bardzo zindywidualizowanego. Czy design może szokować? Czy design może uczyć? Celem tegorocznego festiwalu jest pokazanie nowych dróg, kierunków w projektowaniu. Pokazanie jak różnymi drogami chodzi kreacja. Co mówią do nas artyści? Co na nich oddziaływuje? Jakie są ich ścieżki rozwoju? Jakie są nasze szlaki? Tematyczna droga programu głównego to podróż, w którą zabiorą nas kuratorzy, designerzy, wykładowcy.

Organizatorem Festiwalu ŁÓDŹ DESIGN 2009 jest Łódź Art Center, którego siedziba, centrum festiwalowe i wystawiennicze o powierzchni 12.000 metrów, mieści się w zabytkowym XIX wiecznym kompleksie pofabrycznym Scheiblera. Wydarzenia festiwalowe będą odbywały się w wielu łódzkich galeriach, muzeach oraz współpracujących z organizatorami instytucjach. Łódź Art Center jest również współorganizatorem Fotofestiwalu - Międzynarodowego Festiwalu Fotografii. Na terenie ŁAC mają swoje siedziby: Fabryka Sztuki, Teatr Chorea, galeria Zona Sztuki Aktualnej, festiwal muzyczny Łódź Alternatywa i wiele innych.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 czerwca 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca