Sztuka

EKSPEKTATYWA KATARZYNA KRAKOWIAK: SŁUCHAWY

Cykl interdyscyplinarny


Badanie zaniku fal dźwiękowych, na przykładzie zjawiska echa.
 
Kurator: Krzysztof Gutfrański

Organizator: Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana


 

Czy to możliwe, by usłyszeć dźwięk, którego czas dobiegł już końca? Guglielmo Marconi, jeden z wynalazców radia, w późnym okresie życia twierdził, że możliwy jest odbiór wszelkich wypowiedzianych w przeszłości dźwięków, do czego trzeba tylko skonstruować odpowiednio czułe przyrządy.
Teorii Marconiego poświęcona zostanie pierwsza edycja cyklu interdyscyplinarnego Ekspektatywa, w której swój projekt przedstawią gdańska artystka, Kasia Krakowiak oraz współpracujący z nią specjalista od akustyki. Rozpoczęte badania koncentrują się wokół zagadnienia auratyczności fali dźwiękowej i możliwości jej istnienia wbrew upływowi czasu. Co dzieje się z dźwiękiem, którego czas dobiegł do końca i nie jest już słyszalny oraz jak i czy w ogóle, można usłyszeć go ponownie bez wcześniejszego zarejestrowania. Zespół zainspirowany opowieścią o próbie zidentyfikowania utworu, jaki grała w ostatnich minutach statku orkiestra na tonącym Titanicu,  rozpoczął tworzenie w pełni analogowego osprzętu nadawczo-odbiorczo-pomiarowego, dzięki któremu zbadana zostanie potencjalność odsłuchu wydobytych w przeszłości dźwięków na przykładzie echa. Koncentrując tym samym odbiorców na zagadnieniach tzw. „pejzażu dźwiękowego”.


 
O projekcie EKSPEKTATYWA:

Jak podaje słownik Michała Arcta z 1921 r., oznacza „oczekiwanie, wyczekiwanie, ubieganie się, nadzieję”. Ekspektatywa jest więc dosłownym odzwierciedleniem stanu oczekiwania i ciekawości wobec możliwych scenariuszy rozwoju przyszłości, których pomyślność zależy od innowacyjnego potencjału przedstawicieli danego społeczeństwa. 


Rozpoczęcie pierwszej edycji już w najbliższą środę, 29.07. o godzinie 19.00.


 
 
Projekt realizowany dzięki dotacji otrzymanej od m.st. Warszawy.
od: 29 lipca 2009, 19:00
do: 6 sierpnia 2009, 19:00 Bęc Zmiana, Mokotowska 65, Warszawa

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 31 lipca 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca