Sztuka

Panoramiczna instalacja malarska i książka artystyczna Olgi Lewickiej

(...) Instalacja porusza problem widzenia i bycia widzianym. Obserwator złapany zostaje we wnętrzu koła, które przypomina rodzaj powiększonego, nadrealnego mechanizmu umożliwiającego poszerzenie pola widzenia, a jednocześnie symuluje formę gałki ocznej...

Olga Lewicka

PANORAMA


Panoramiczna instalacja malarska + książka artystyczna

25.03 - 29.04.2011

otwarcie: 25.03.2011 godz.18.00

 

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym MKiDN oraz "Wrocław 2016"

Wydawca książki: Wydawnictwo Morava

 

 

________________________

 

INSTALACJA

 

Punktem wyjścia projektu PANORAMA jest dawne medium malarskie, w tym także jedna z kilkunastu zachowanych na świecie XIX-wiecznych panoram -  Panorama Racławicka, która dziś stanowi wyjątkową atrakcję Wrocławia.

 

To kluczowe dla połowy XIX wieku medium wizualne jest pierwszą w dziejach kultury próbą sterowania i kontrolowania ludzkiego spojrzenia i jako takie stanowi historyczny dokument samoświadomości ówczesnych czasów. Jest także pierwszym medium mającym charakter komercyjny i masowy. Wraz z nim rozpoczyna się nowe rozróżnienie na sztukę i rozrywkę.

 

Projekt PANORAMA poświęcony jest globalnemu "wszechwidokowi" i obrazowi bez granic, otaczającemu widza ze wszystkich stron. Jest próbą aktualizacji tego malarskiego medium w oparciu o jego nadal żywotne elementy, aspiracje i efekty, aby umożliwić refleksję nad technikami produkcji iluzji.

 

Instalacja porusza problem widzenia i bycia widzianym. Obserwator złapany zostaje we wnętrzu koła, które przypomina rodzaj powiększonego, nadrealnego mechanizmu umożliwiającego poszerzenie pola widzenia, a jednocześnie symuluje formę gałki ocznej.  Spektakularnymi elementami tej panoramicznej struktury są przede wszystkim  wielkoformatowy abstrakcyjny obraz olejny oraz sam stelaż konstrukcyjny zarówno budujący jak i sugerujący przestrzeń przedstawienia.

 

________________________

 

KSIĄŻKA ARTYSTYCZNA

 

PANORAMA. Materiały do kartografii przyszłej struktury wszechogarniającej

 

"Panorama" Olgi Lewickiej to, zamknięte w formie książki artystycznej, subiektywne spojrzenie na XIX-wieczne medium panoramy. Jest to wielowarstwowy kolaż, na który składają się prace autorki, reprodukcje z jej prywatnego archiwum, dokumentacje kilku europejskich panoram (m.in. Panoramy Racławickiej we Wrocławiu) oraz teksty zaproszonych do współpracy teoretyków sztuki. Alinearna struktura książki – specyficzna tekstura nowych i starych materiałów – wplata wiek XIX. w czas dzisiejszy. Według Lewickiej, ówczesna popularność panoram zapoczątkowała nowoczesny przemysł kulturowy, a medium panoramy otwiera nową, alegoryczną perspektywę na współczesną kulturę wizualną i jej zależność od ekonomii kapitalizmu. Książka dialektycznie zderza ze sobą rozrywkę z polityczną opresją i kontrolą. Przede wszystkim jednak, fenomen panoramy jawi się jako fascynująca alegoria emancypacyjnej siły widzenia.

 

Więcej informacji:

www.entropia.art.pl

od: 25 marca 2011, 18:00
do: 29 kwietnia 2011 Galeria ENTROPIA Wrocław/ ul.Rzeźnicza 4/ Tel. 71 3444 634

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 28 września 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca