Sztuka

Festiwal Art Moves - konkurs rozwiązany!

Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach Art Moves jest jedynym na świecie festiwalem sztuki  bilbordowej. W ramach festiwalu w przestrzeni miasta prezentowane są  parce w dwóch blokach – głównym i konkursowym.

Do bloku konkursowego wybierane są najciekawsze prace, nadesłane przez młodych artystów z całego świata. Prace te są twórczą wypowiedzią artystyczną na temat konkursowego hasła. Tematy corocznych edycji konkursu wybierane są w taki sposób, by korespondowały z  procesami i zjawiskami społecznymi kształtującymi współczesny, globalny świat. Wyrastają one z głębokiej refleksji o podłożu socjologicznym, psychologicznym,  filozoficznym  i są wyrazem troski o kształt rzeczywistości w jakiej żyjemy. 

Na tegoroczny Konkurs Sztuki na Bilbordach wpłynęło w sumie 1328 prac, 747 artystów z 55 krajów świata. Otrzymaliśmy prace z Australii, Argentyny, Bośni i Hercegowiny, Korei Południowej, Indii, Indonezji, Filipin, Singapuru, Hiszpanii i wielu innych.

 

 

Aimee Rose Sephenson

 

Ogromne zainteresowanie festiwalem artystów z całego świata wskazuje na wielki potencjał, jaki tkwi w idei festiwalu oraz w przestrzeni publicznej.

Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod hasłem: „Rzeczywistość czy fikcja? Udajmy, że tego nie ma”. Hasło to można traktować jako pewnego rodzaju metaforę procesów zachodzących we współczesnym świecie. Jest to pytanie o to, czy to z czym mamy zwykle do czynienia jest realne czy fikcyjne i jak można odróżnić jedno od drugiego? Pytanie to równocześnie zachęca do namysłu nad tym, co my jako pojedyncze jednostki ludzkie, jak i całe zbiorowości staramy się ukryć. Czy są takie zjawiska, procesy, wydarzenia, których staramy się nie dostrzegać i udajemy, że „tego nie ma”? To pytanie nie tylko o procesy negatywne jak rozpad więzi międzyludzkich, ale również o problem kreowania wizji rzeczywistości przez media, które chętniej podają informacje negatywne, uznając, że zjawiska pozytywne są zbyt mało ekscytujące dla współczesnego widza. Czy Internet jako najnowocześniejsze medium komunikacji pomaga nam w dotarciu do tego, co jest prawdą, czy raczej wciąga nas w świat wykreowanej fikcji? Czy nowoczesne formy komunikacji pomagają nam, czy utrudniają kontakt z realnością? Takich tropów interpretacyjnych jest bardzo wiele i wiele jest odpowiedzi. Uważamy, że pytanie o to, co jest realne, a co fikcyjne ma głęboki sens. Bo jeśli przestaniemy pytać o to, co jest prawdziwe, a co nie, co dostrzegamy, a co ukrywamy, to czy w ogóle będziemy w stanie odpowiedzieć na pytanie kim jesteśmy i jaki jest świat, w którym żyjemy?

 

 

Mark Adams

 

Międzynarodowe jury w składzie:  
Marcos Ramirez ERRE /artysta / Tijuana, Mexico; San Diego, USA /
Ken Lum / artysta, kurator / Vancouver, Canada /
Cesar Garcia / kurator LAXART / Los Angeles, USA /
Rafał Góralski / artysta, kurator, dyrektor  Festivalu Art Moves / Toruń, Polska /

Wyróżniło 10 prac, które zostaną pokazane na bilbordach w bloku konkursowym Festiwalu Art Moves 2011. Są to prace następujących artystów:

 

Jean-Philippe Paumier / Holandia
Ivaylo Gueorgiev&Eric Pitra / USA
Vassilina Pljonkina / Estonia
Mark Adams / Wielka Brytania
Céline Wouters / Holandia
Aimee-Rose Stephenson / Zjednoczone Emiraty Arabskie
Monica Fraile Morisson / Francja
Sarah Clifford-Rashotte / Kanada
Ivo de Jeu / Holandia
Patryk Leś / Polska


Jury za najbardziej interesującą pracę uznało projekt Jean-Philippe Paumier'a z Holandii i właśnie do niego powędruje Główna Nagroda Konkursu w wysokości 10000 PLN.

 

 

Jean-Philippe Paumier

 

Festiwal rozpocznie się 16 września 2011 w Toruniu. 10 najlepszych prac konkursowych pokażemy na bilbordach w bloku konkursowym festiwalu. W bloku głównym pokażemy natomiast prace uznanych i cenionych artystów z całego świata (USA, Wielkiej Brytanii, Kanady...). W tym roku po raz kolejny zostanie również przyznana Nagroda Specjalna Festiwalu – Art Moves Special Award. Tegorocznymi laureatami są: Ken Lum i Marcos Ramirez ERRE.

Ken Lum to utytułowany kanadyjski artysta związany z konceptualizmem, główną tematyką jego prac jest problem tożsamości.  Marcos Ramirez ERRE to artysta interdyscyplinarny, tworzący ogromne instalacje w przestrzeni publicznej. Jego prace przesiąknięte są świadomością społeczną i polityczną, od wielu lat pośredniczy w dialogu kultur pogranicza.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 19 stycznia 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca