Sztuka

Jan Smaga w Galerii ZPAF i S-ka

JAN SMAGA
DOM PAŃSTWA KSIĄŻKÓW
Galeria ZPAF i S-ka, 27.08.2011 - 10.09.2011
WERNISAŻ: 26.08.2011, godz. 19.00

 

Dom Państwa Książków znajdujący się przy ulicy Chopina 16 to punkt wyróżniający się na tle architektury miasta. Jest połączeniem domu i pracowni rentgenowskiej - mieszanie funkcji mieszkalnej z miejscem pracy było rzadkim rozwiązaniem w tamtych latach. Z zewnątrz nie zdradza swojej funkcji, wygląda jak mały obiekt użyteczności publicznej. Budynek autorstwa Wojciecha Pietrzyka to dzieło totalne. Architekt zaprojektował nie tylko jego bryłę, ale także wnętrze (w tym meble i detale takie jak wieszaki w poczekalni), ogród a nawet precyzyjnie rozrysował układ piaskowych bloków tworzących ogrodzenie. Ten sp ecyficzny dom, który ociera się już o modernistyczny manieryzm, jest jedną z najciekawszych tego typu budowli w Małopolsce. Dzięki staraniom właścicieli, począwszy od lat 70tych kiedy go ukończono aż do dnia dzisiejszego, prawie się nie zmienił. 


W książce „Tarnów. 1000 lat nowoczesności” znajduje się dokumentacja fotograficzna domu Państwa Książków autorstwa Jana Smagi. Sto zdjęć stanowi rodzaj spaceru po domu doktora. Zdjęcia te posłużyły do stworzenia instalacji fotograficznej pokazywanej w galerii ZPAF i S-ka. Tekturowa konstrukcja, na której Smaga umieścił fotografie, nawiązuje swoją formą do wystawiennictwa z lat 60tych czy 70tych.

Wystawa jest częścią projektu „Tarnów. 1000 lat nowoczesności" - www.tarnow1000.pl


---


JAN SMAGA
Ur. 1974 r. Fotograf. W latach 1994-1999 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warsz awie. Uczestnik licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych, m. in. w Polnisches Institut w Düsseldorfie (2007) i Berlinie (2006). Często pracuje w duecie z Anetą Grzeszykowską. Mieszka i pracuje w Warszawie

 


przysłano: 22 sierpnia 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca