Sztuka

Wrześniowe wydarzenia katowickiego Domu Oświatowego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- KSIĄŻKA I FILM –

 

KSIĄŻKA i FILM - cykl spotkań poświęconych związkom literatury i filmu – to jesienna odsłona działań Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej. Obecnie łączność tych dwóch dziedzin jest bardzo silna, lecz czasem niewystarczająco dostrzegana. To właśnie film często staje się zachętą do przeczytania utworu literackiego, a książki wciąż stanowią inspirację dla twórców filmowych. Wszystkie przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu odnoszą się do historii kina, tego, co najbardziej w nim pierwotne – obrazów i fotografii. Dialog literatury i sztuki filmowej opiera się na zasadach równorzędności i partnerstwa, będziemy zatem poszukiwać inspiracji w książkach, a jednocześnie tworzyć inspirujące filmy…

We wrześniu Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej będzie organizatorem części edukacyjnej 2. Międzynarodowego Festiwalu Ars Independent.

 

 

W programie:

7 września, 11.00 – akcja artystyczna BIBLIOTEKI PRZYSZŁOŚCI (nawiązująca do tekstu Umberta Eco „O bibliotece”) podczas Targów Książki w Katowicach w ramach FRUWAJĄCEGO DOMU OŚWIATOWEGO BIBLIOTEKI ŚLĄSKIEJ; prowadzenie: Monika Ostrowska-Cichy.

„Tak więc jeśli biblioteka jest, jak chce tego Borges, modelem wszechświata, staramy się uczynić z niej wszechświat na miarę człowieka, a przypominam, że biblioteka na miarę człowieka to znaczy biblioteka radosna…” Umbero Eco  

Akcja ma na celu pokazanie małemu dziecku jakie funkcje i zadania spełnia budynek biblioteki dziś, a jak może wyglądać w XXII wieku. W ramach akcji dzieci przeobrażą się w niczym nieograniczonych projektantów, którzy pokażą tę instytucję w przyszłości. Mali artyści stworzą niezwykłe wynalazki i urozmaicą wizerunek obiektu w nowoczesne elementy architektury, wyposażenia i dizajnu. Zabawa plastyczna będzie oparta na zasadzie tzw. ,,burzy mózgów’’. Dzieci zasugerują dorosłym, poprzez swoją wyobraźnię i ekspresję, nowy koloryt budowli, futurystyczne rozwiązania i zasugerują jak ich zdaniem powinna wyglądać przestrzeń obiektów publicznych. Podstawą akcji staną się zdjęcia budynku Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej. Powstaną prace wykonane na wielkich formatach, wykonane różnymi technikami plastycznymi. Efektem akcji będzie internetowa wystawa prac dziecięcych na stronie społecznościowej Targów Książki i Domu Oświatowego BŚ.

 

7 września, 15.00 – warsztaty literacko-muzyczne inspirowane powieścią Hermanna Hessego „Siddhartha”, spotkaniom towarzyszyć będą dźwięki gongów tybetańskich; prowadzenie: Kamila i Artur Dominowie; zajęcia dla dzieci, rodziców oraz przyszłych mam.

„Pozwól się zaprosić na wielowymiarową podroż w głąb siebie przy dźwiękach gongów oraz innych instrumentów pochodzących z wielu zakątków świata. Zamykasz oczy, rozluźniasz całe ciało i czujesz jak wibracje docierają do każdego miejsca w Twoim ciele. Słyszysz dźwięki, czujesz jak zaczynasz rezonować z przenikającymi Cię wibracjami, aż w pewnym momencie znika poczucie materii i wszystko staje się możliwe." Kamila i Artur Domin

 


 

(http://wayofthesound.com/)
 

7 września, 17.00 – warsztaty fotograficzne „Solarigrafia i inne obrazy”; prowadzenie: Paweł Kula – warsztaty dla dorosłych.

 

Paweł Kula przedstawi projekty, w których zjawisko światłoczułości, ekstremalne czasy ekspozycji i nietypowe wykorzystanie aparatów fotograficznych stało się głównym elementem kreacyjnym (projekt „Solaris”, Thomas Bachler, Michael Wesely, Dominique Stroobant, Marek Noniewicz, Jiri Sigut, William Henry Fox Talbot, Steven Pippin i inni).

Uczestnicy dowiedzą  się o podstawowych właściwościach materiałów fotograficznych. Będą mogli wykonać luksografię przy świetle słonecznym oraz uczestniczyć w pokazie techniki „solarigrafii”.

Finałem warsztatów będzie zaznajomienie się z fenomenem camera obscura oraz budowa prostych aparatów fotograficznych o różnorodnych właściwościach i kątach widzenia, a także przygotowanie własnego aparatu do wielomiesięcznego naświetlania.

  

7 września, 21.00 – finisaż wystawy „Solaris” Pawła Kuli w Galerii Intymnej Domu Oświatowego oraz projekt video „Morze Spokoju”, połączony z koncertem gongów tybetańskich (patio Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej).

 

„Morze Spokoju to nazwa stosunkowo płaskiego obszaru na widzialnej stronie Księżyca, ale  to także możliwy do osiągnięcia stan, kiedy to, co rozdzielone łączy się na powrót w Jedno.” Paweł Kula

 

Pokazowi  projektu będą towarzyszyć dźwięki tybetańskich gongów. Grać będą Kamila i Artur Domin (http://wayofthesound.com/).

 

„Zamykasz oczy, rozluźniasz całe ciało i czujesz jak wibracje docierają do każdego miejsca w Twoim ciele. Słyszysz dźwięki, czujesz jak zaczynasz rezonować z przenikającymi Cię wibracjami, aż w pewnym momencie znika poczucie materii i wszystko staje się możliwe.  Dzięki odpowiedniemu wprowadzeniu do relaksu umożliwione zostaje swobodne krążenie energii, co pozwala jeszcze pełniej uczestniczyć w całym doświadczeniu.” Kamila i Artur Domin

Terapia dźwiękiem wpływa kojąco na system nerwowy, wzmacnia układ odpornościowy, wycisza umysł, rozpuszcza lęki i blokady emocjonalne, aktywuje pamięć komórkową, wzmaga kreatywność, przyśpiesza materializację marzeń, wzmacnia intuicję oraz równoważy wszystkie sfery bytu.

 

Paweł Kula zajmuje się fotografią i filmem animowanym. Realizuje warsztaty i projekty artystyczne. Prowadzi zajęcia w szkołach fotograficznych i instytucjach kultury. Jest absolwentem ASP w Poznaniu, pochodzi ze Szczecina. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia „Oswajanie Sztuki”, którego głównym celem jest edukacja poprzez sztukę i demokratyzacja kreatywności.

 

„W działaniach artystycznych fascynuje mnie ujawnianie obrazów odległych od wizualnych doświadczeń człowieka. Interesują mnie graniczne obszary fotografii, błędy procesów fotograficznych, działania poza programem urządzeń rejestrujących zdjęcia, obrazy znalezione i nie dające się utrwalić oraz techniki non-camerowe.”  Paweł Kula

 

Projekt „Solaris” został zainicjowany w 2000 roku przez Pawła Kulę, Sławomira Decyka oraz Diega Lopeza Calvina. Realizacja projektu polegała na ciągłej, półrocznej rejestracji nieba w różnych częściach świata. Kluczowe było, aby naświetlanie rozpoczęło się w momencie przesilenia letniego lub zimowego i trwało do kolejnego przesilenia. Aparaty wykorzystane do tego celu były zwykłymi ciemniami optycznymi, wewnątrz których umieszczano specjalnie preparowane materiały światłoczułe. Projekt miał charakter otwarty i do udziału w nim zapraszano wszystkich zainteresowanych. Solarigrafie powstają obecnie na całym świecie, wciąż według zasad, które stworzono w 2000 roku. Efekty dotychczasowych prac można oglądać na stronie www.solargraphy.com.

 

 

14 września, 15.00 – warsztaty pisania scenariuszy filmowych, projekcja filmu „Łagodna” Piotra Dumały; prowadzenie: Izabela Ochman. Przedsięwzięcie realizowane we współpracy z organizatorami Festiwalu Ars Independent i edukatorami Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA. Warsztaty dla młodzieży i dorosłych.

 

 

17 września, 10.00 – warsztaty projektowania plakatów filmowych; prowadzenie: Joanna Furgalińska; zajęcia dla dzieci i młodzieży. Przedsięwzięcie realizowane we współpracy z organizatorami Festiwalu Ars Independent i edukatorami Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA.

 

Joanna Furgalińska urodziła się w Katowicach, skończyła projektowanie graficzne na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Maluje, fotografuje, uprawia litografię i ilustruje książki, miała wystawy w Polsce i za granicą. Współpracuje z wydawnictwami polskimi i norweskimi.  Ilustrowała m.in.: „Czechów Trzech, czyli polskie łamańce językowe”, „Entliczek pentliczek, czyli polskie wyliczanki”, „To i sio. Tajemnice języka w wierszach i wierszykach”, „Ślónsko Godka”.

Podczas warsztatów udostępnione będą plakaty filmowe studia graficznego HOMEWORK.

Powstałe w 2003 roku studio graficzne Homework to Joanna Górska i Jerzy Skakun - absolwenci malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Projektują plakaty, materiały drukowane i identyfikację wydarzeń kulturalnych. Ich prace wystawiane były m.in. w Berlinie, Hogkongu, Meksyku, Oslo, Paryżu i Sofii. Mają na swoim koncie liczne nagrody, m.in. Złoty Medal na Biennale Plakatu w Meksyku, Grand Prix w konkursie Vidical, Pierwszą Nagrodę w konkursie AMS "Bądź mądry, czytaj prasę" i Honorową Nagrodę im. Józefa Mroszczaka na XXII Biennale Plakatu w Warszawie. Studio Homework stale współpracuje z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Vivarto, Agencją Mañana i Muzeum Pułaskiego w Warce.

Plakaty udostępnione dzięki uprzejmości Filmoteki Śląskiej oraz Kinoteatru Rialto.

 

13 września godz. 13.00 i 18 września – warsztaty dizajnu – projektowanie dziecięcych wersji statuetki Czarnego Konia, głównej nagrody Festiwalu Ars Independent; prowadzenie: Małgorzata Stolarczyk, Anna Kopeć, Agnieszka Maroszek-Skrzydło, Agnieszka Badura; zajęcia dla dzieci i młodzieży. Przedsięwzięcie realizowane we współpracy z organizatorami Festiwalu Ars Independent i edukatorami Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA.

 

20 września, 13.00 – warsztaty tworzenia zabawek optycznych (op-art i podstawy animacji); prowadzenie: Małgorzata Górecka; zajęcia dla dzieci. Przedsięwzięcie realizowane we współpracy z organizatorami Festiwalu Ars Independent i edukatorami Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA.

 

21 września, 15.00 – warsztaty pisania recenzji filmowych, projekcja filmu „Franz Kafka” Piotra Dumały; prowadzenie: Izabela Ochman. Przedsięwzięcie realizowane we współpracy z organizatorami Festiwalu Ars Independent i edukatorami Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA. Warsztaty dla dorosłych i młodzieży.

 

 

21 września, 17.00 – wernisaż wystawy sztuki współczesnej w Galerii Intymnej –                  

 

OBRAZY MISTYCZNE Janusza Eysmonta

Wystawa czynna od 21 września do 30 października 2012 roku.

 

24–27 września – warsztaty animacji poklatkowej wraz z realizacją filmów; prowadzenie: Grzegorz Kowalski; zajęcia dla młodzieży. Przedsięwzięcie realizowane we współpracy z organizatorami Festiwalu Ars Independent.

 

28 września, 10.00 i 12.00 – pokazy filmów animowanych dla dzieci. Przedsięwzięcie realizowane we współpracy z organizatorami Festiwalu Ars Independent i Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcych Filmów Animowanych „Halo Echo” oraz Animation Across Borders – niezależnym dystrybutorem animacji.

• RADOSTKI (2008), Magdalena Osińska, 11'
• GRZYBY BURZY (2008), Jan stelizuk, 13'
• POWRÓT (2008), Anna Błaszczyk, 8'

• ZIELONA KREDKA (2010), Jan Steliżuk, 10'
• NIESPODZIANKA (1965), Teresa Badzian, 11'
• EDWARD, PSIE SERCE (2011), Grzegorz Koncewicz, 12'
• MOTYL ALFRED (2012), Jan Steliżuk, 8'
• Przegląd najlepszych filmów animowanych z Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcych Filmów Animowanych „Halo-echo”

 

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny, obowiązuje jednak kolejność zgłoszeń.

 

 

 

Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej

ul. Francuska 12, 40-015 Katowice

tel.: 32 255 43 21

e-mail: domoswiatowy@bs.katowice

www.bs.katowice.pl

www.facebook.com/DomOswiatowyBibliotekiSlaskiej

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 30 sierpnia 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca