Sztuka

,,Poza Kadrem" - cykl spotkań fotograficznych w Rondzie Sztuki

 

Już od kilku lat katowicka Galeria Rondo Sztuki aktywnie włącza się w promocję młodych fotografów, organizując cykl spotkań fotograficznych: „Poza Kadrem”, w czasie których uczestnicy mają okazję poznać zarówno techniczne, jak i osobiste tajniki warsztatu młodych artystów. Autorów do cyklu wybierają młodzi, zdolni fotografowie ze Śląska: Michał Jędrzejowski i Tomek Liboska, laureaci m.in. I nagrody w kategorii ludzie w konkursie Grand Press Photo 2008 za cykl portretów Wojownicy. Dotychczas w cyklu „Poza Kadrem” udział wzięli m.in. Andrzej Georgiew, Witold Krassowski, Filip Springer, Rafał Milach oraz Mikołaj Długosz.

 

Po krótkiej przerwie ruszamy z kolejnymi spotkaniami. Już 20 października zapraszamy na spotkanie z Bownikiem, artystą którego prace w ramach wystawy „Alternatywne Zakończenia” do 4 listopada można zobaczyć w Galerii Rondo Sztuki. Spotkanie z fotografem jest wydarzeniem organizowanym w ramach projektu Ambasada Młodych, którego współorganizatorem jest Instytucja Kultury: Katowice Miasto Ogrodów. 17 listopada zapraszamy również na kolejne spotkanie z cyklu „Poza Kadrem” , którego gościem będzie Tomasz Wiech, m.in. laureat nagrody w konkursie World Press Photo w 2009 r.

 

Rondo fotografii. POZA KADREM:

Spotkanie z Bownikiem
10 listopada, godz. 16:00

Kolejna odsłona cyklu Poza Kadrem. Tym razem Bownik.
Jego fotografie możecie zobaczyć tutaj: http://bownik.eu, a na spotkaniu w Rondzie Sztuki zapytać o interesujące was kwestie osobiście.

Bownik (ur. 1977), fotograf, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (Fotografia i Multimedia), stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008), współtworzył kolektyw Ikoon. Interesują go sytuacje stykowe, pojawiające się na pograniczu kultury i techniki. Eksploruje temat wizerunku. Uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in.: Gamers (Galeria m55, Ateny, 2011), Gamers (Fotofestiwal OUT OF LIFE , Łódź, 2011), Lucim żyje (CSW Toruń, Grannar/Sąsiedzi, Karlskona, Szwecja,2008) YBronią (Studio BWA,Wrocław, 2008) Face Lifting (Galeria FKSE, Budapeszt, 2008) EPAF (CSW Zamek Ujazdowski, 2008), UMPOLEN (MuseumQuartier, Wiedeń, 2008) Bownik żyje i pracuje w Warszawie. Jego praca z cyklu "Sale treningowe" znajduje się w kolekcji Muzeum Huis Marseille w Amsterdamie. Cykl "e-słodowy" miał swoją premierę w 2012 roku w reprezentującej artystę, galerii Starter.
Współorganizator: Instytucja Kultury: Katowice Miasto Ogrodów.
Wydarzenie organizowane w ramach projektu AMBASADA MŁODYCH.


Wstęp bezpłatny.

 

 

 

Rondo fotografii. POZA KADREM:                                                                                     Spotkanie fotograficzne z Tomaszem Wiechem                                                              17 listopada (sobota), godz. 16:00

„W fotografii interesuje mnie współczesność. Lubię patrzyć na Świat, który jest teraz, który znam, który rozumiem i na którego temat mogę coś powiedzieć. Bardzo lubię podróżować. Czasami są to podróże dalekie, a czasami bardzo bliskie: na sąsiednie osiedle albo na drugą stronę miasta.  Dla mnie często tam właśnie dzieją się rzeczy ważne.

Nie interesuje mnie egzotyka, ale powszechność, dlatego fotografowałem pracę w biurze, życie na osiedlach mieszkaniowych i ostatnio, kraj w którym mieszkam i żyję – Polskę.

Fotografując staram się odchodzić od klisz i stereotypów. Chciałbym, żeby moje zdjęcia były raczej pytaniami. Skłaniały do zastanowienia i dyskusji.”- tak o swoim podejściu do fotografowania mówi Tomasz Wiech.

Tomasz Wiech – z wykształcenia politolog. Student Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie. W latach 2004 – 2010 związany był z Gazetą Wyborczą. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) oraz Narodowego Centrum Kultury (Młoda Polska, 2011).

Laureat nagrody w konkursie World Press Photo w 2009 r. Jego materiał o współczesnej Polsce znalazł się w finale konkursu Leica Oscar Barnack Award 2011 oraz Magnum Expression  Award 2011.Jego zdjęcia pokazywane były w Polsce, na Litwie, w Czechach, Francji, Belgi, Portugalii.                                                                                          Współorganizator: Instytucja Kultury: Katowice Miasto Ogrodów.                                  Wydarzenie organizowane w ramach projektu AMBASADA MŁODYCH.

Wstęp bezpłatny.

 

 

 

Rondo Sztuki

 

Galeria ASP w Katowicach RONDO SZTUKI - jedna z najbardziej cenionych instytucji kultury na Śląsku - w tym roku obchodziła 5-lecie swojej działalności. Zaczynając w 2007 roku z pozycji uczelnianej galerii w ciągu 5 lat na stałe wpisało się w kulturalną mapę Śląska i stało się jedną z najbardziej rozpoznawalnych śląskich marek. Program galerii jest różnorodny, dynamiczny i otwarty. Artyści związani z katowicką uczelnią, twórcy lokalni, studenci, debiutanci spotykają się tu z artystami światowej sławy. Sztuka trudna, kontemplacyjna, wymagająca skupienia bezkonfliktowo istnieje obok współczesnego dizajnu czy komiksu. Lokalność styka się z uniwersalnością, młodość z dojrzałością,

powaga z lekkością. W 2011, jako jedyna śląska instytucja, Rondo Sztuki zostało zaproszone do współorganizacji kulturalnego programu polskiej prezydencji w parlamencie europejskim. W jego ramach opracowało i zrealizowało w pełni autorski 5 tygodniowy projekt TAKK! (Tymczasowa Akcja Kulturalna Katowice!), który odbił się szerokim echem w polskich mediach i spotkał się z ogromnym

zainteresowaniem mieszkańców Śląska.

Obok działalności wystawienniczej, galeria jest organizatorem cyklicznych wydarzeń kulturalnych, takich jak: cykl Poza Kadrem (spotkania z najciekawszymi polskimi fotografami), Poczytalność (spotkania z pisarzami, wydawcami, tłumaczami mające na celu promocję literatury), cykl Kto zabił polski komiks? (spotkania z twórcami komiksów), czy Witryna Dizajnu (prezentacja dobrego polskiego wzornictwa w oknach galerii). Galeria jest również platformą dla różnego rodzaju warsztatów, konferencji, wykładów i koncertów muzycznych.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 pazdziernika 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca