Sztuka

Poza Kadrem: Spotkanie z Chrisem Niedenthalem

21 marca (czwartek),  godz. 18.00

Rondo Sztuki

 

Chris Niedenthal urodził się w Londynie w rodzinie polskiej; od czterdziestu lat - po przyjeździe do Polski na kilka miesięcy w 1973r - mieszka i  pracuje  w Polsce. Do 1984 r. fotograf tygodnika “Newsweek” w Polsce, a od  1985 r. fotoreporter kontraktowy tygodnika “Time”, dla którego  fotografował wydarzenia w całej wschodniej Europie i w Związku  Radzieckim. Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego   „Solidarność” podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w  1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w  grudniu 1981, a później dokumentował upadek komunizmu w 1989 roku.

 

Wieloletnia współpraca z niemieckim tygodnikiem “Der Spiegel”.  Laureat World Press Photo 1986 za portret sekretarza generalnego  węgierskiej partii komunistycznej Janosa Kadara.

 

Autor wystawy: o PRL'u "Peerelka", o niepełnosprawnych umysłowo “Tabu. Portrety Nie Portretowanych”, a także "PracujeMY", "Listy do Syna". Razem z Tadeuszem Rolke powstała wystawa “Sąsiadka” w 2001r.

 

Autor albumów pt. “Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty” (BOSZ, 2004), 13/12. Polska Stanu Wojennego; (Edipresse, 2006), In Your Face; (Edition Fototapeta 2011),

i autobiografii Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf; (Marginesy 2011).

 

 

Wstęp bezpłatny.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 6 lutego 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca