Sztuka

Lustra ciszy. Malarstwo i poezja Grzegorza Morycińskiego

Otwarcie: 21 marca (czwartek) o godz.18.00 w Muzeum Literatury.
 
Podstawową kategorią malarstwa Morycińskiego jest jego intymność i dominująca w nim cisza. To działanie świadome, jak stwierdza artysta, rozmyślne „odwracanie się tyłem do kreowanych mód”. Jednocześnie to wybór postawy twórczej malarza symbolisty, który pod powierzchnią zmysłowych wrażeń poszukuje znaczeń głębszych. Nie interesuje go malarski opis rzeczywistości, lecz dotarcie poprzez medium koloru i światła do istoty niedającego się opisać esse.

Wystawa składać się będzie z rozdziałów: Intymnosć, Ceremonie, Pejzaże, Demony, Japonia.

Grzegorz Moryciński – wybitny malarz średniego pokolenia nawiązujący w swej twórczości do sztuki Młodej Polski. Autorem wystawy jest Łukasz Kossowski.

Credo artystyczne Morycińskiego brzmi: „malarstwo jest dla mnie formą najbardziej intymniej ludzkiej komunikacji, formą idącą obok poezji i muzyki. Poszukuję swego maksymalnego osobistego stosunku do świata innych. Próby wtrącenia malarstwa w dekoracyjność lub negowanie jego powagi i ważności godzą bezpośrednio w wieloznaczność i zawiłość psychicznego świata człowieka”.

Deklarowana zasada synestezji zostanie unaoczniona na naszej wystawie na której pokażemy ponad sto obrazów olejnych, akwarel i pasteli artysty, a także zaprezentujemy jego poezje. Całość zespolą autorskie ścieżki dźwiękowe. 

 

 

Zdjęcia


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 marca 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca