Sztuka

Wielka kraksa w Galerii Szyb Wilson

CRASH – zderzenie, krach, trzask– tak można tłumaczyć tytuł wystawy artystów z Polski i Niemiec, która rozpocznie się 5 kwietnia w katowickiej Galerii Szyb Wilson. Kraksa nie jest jednak przewidywana – będzie za to pozytywne zderzenie 30 różnych artystycznych osobowości, które łączy podobne podejście do sztuki.

 

Na polską część ekspozycji złożą się prace grupy Niezwyczajni. Tworzą ją artyści zrzeszeni w katowickim okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, którzy w miejsce wszechobecnego zadęcia i przeintelektualizowania proponują prostotę przekazu i solidny warsztat. Opierając się na tej bazie każdy z artystów realizuje nurtujące go tematy: czy będzie to problem globalizacji i konsumpcjonizmu (jak u Alberta Oszka), fascynacja miejskim, postindustrialnym pejzażem (Agata Sobczyk), poszukiwanie znaczenia w zagmatwanej rzeczywistości (Joanna Knapek) albo próba odpowiedzi na ważne pytania, wiodąca przez eksperyment z kolorem (Barbara Hacura, Elżbieta Zarobek, Jolanta Kuśmierska) lub formą (rzeźby Wojciecha Grzywaczyka). Po stronie niemieckiej będzie można zobaczyć kilka najciekawszych zjawisk w sztuce za naszą zachodnią granicą (m.in. artystów związanych z Galerią Freies Kunst Territorium z Bochum oraz Stowarzyszeniem OSTWEST), bo Niezwyczajni zaproponowali udział w projekcie po prostu tym osobom, których twórczość cenią – a oni przyjęli zaproszenie do współpracy. Podczas wystawy będzie można zobaczyć nie tylko 30 różnych spojrzeń na współczesność, ale także różne środki, które zastosowano, żeby je wyrazić: przede wszystkim malarstwo, ale również grafikę (Janusz Zygmunt), fotografię (Marc Peschke), rzeźbę (Wojciech Grzywaczyk, Dorothee Schäfer) czy video (Ronald Urbańczyk, Andrzej Klamt).

 

Jak w tym kontekście rozumieć „Crash”, zderzenie? Zderzenie kultur przychodzi na myśl jako pierwsze, ale czy to nie nazbyt proste, może w epoce globalizacji w ogóle trudno o takim zjawisku mówić, zwłaszcza wobec sąsiadujących ze sobą państw? Ważniejsze niż pochodzenie wydaje się być osobiste doświadczenie każdego artysty, które wpływa na sposób jego widzenia świata wyrażający się poprzez sztukę. Istnieje jednak także inny trop, bo „Crash” nie musi być kolizją przeciwieństw, ale także zjednoczeniem, by głos twórców stał się lepiej słyszalny (wszak „crash” to także nazwa jednego z talerzy w perkusji!).

 

O pomoc w odpowiedzi na te pytania będzie można poprosić polskich i niemieckich artystów w piątek 5 kwietnia, w czasie wernisażu w Galerii Szyb Wilson. Początek o godzinie 18.00. Zwolennicy „muzycznej” interpretacji tytułu wystawy być może znajdą dowód na jej potwierdzenie, bo oprawę muzyczną zapewnią zespoły Devon i Zea Mays, czyli coś dla miłośników mocnego brzmienia.

W trakcie trwania ekspozycji będzie okazja do jej zwiedzania pod przewodnictwem artystów, terminy już wkrótce pojawią się na stronie Galerii Szyb Wilson. „Crash” w Katowicach potrwa do końca maja, potem powędruje do Galerii Freies Kunst Territorium w Bochum.

Zadanie jest współfinansowane z budżetu Miasta Katowice.

 

Lista artystów biorących udział w projekcie „Crash”:

 

Polacy: Leszek Duży, Piotr Ginter, Wojciech Grzywaczyk, Barbara Hacura, Monika Hartman, Małgorzata Kania, Joanna Knapek, Michał Kotula, Iwa Kruczkowska-Król, Jolanta Kuśmierska, Albert Oszek, Agata Sobczyk, Ewelina Wrona, Elżbieta Zrobek, Janusz Zygmunt

 

Niemcy: Jörg Abel, Everett Duarte, Peter Fleischer-Harkort, Andrzej Klamt, Boje Arndt Kiesiel, Roman Klonek, Marc Peschke, Dorothee Schäfer, Uwe Siemens, Frances Schandera Duarte, Larissa Strunowa-Lübke, Ursula Szczygiel, Ronald Urbanczyk, Vanessa von Wendt, Marco Wagner

 

Crash

5 kwietnia – 31 maja 2013

wernisaż: 5 kwietnia, godz. 18.00

 

Galeria Szyb Wilson

ul. Oswobodzenia 1, Katowice

czynne codziennie od 9 do 19

wstęp wolny

www.szybwilson.org

 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
+plus mechanik tomek zimakowski
Nie mam pojęcia , gdzie autor tego tekstu widzi owo "przeintelektualizowanie" W urnie , urmie , sejmie , senacie ? Na uniwersytetach państwowych [jeszcze] i prywatnych ? W prasie czarnobiałej i kolorowej ? w supermarkecie ? A może na ulicy ? albo w domu ? w przychodni lekarskiej ? a może restauracjacjach pełnych artystów ?

No bo zadęcia i w trąby dęcia to nie brakuje nigdzie - i owszem . Tego towaru to jest wszędzie pod dostatkiem . I prostoty tez , żeby nie powiedzieć - prostactwa . ale prostactwa pokrętnego , jak ta krzywa szabla , czyli curva clava . :p .
przysłano: 22 marca 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca