Sztuka

Kontrapunkt. Młodzi Sztuką

Wystawa „KONTRAPUNKT” pragnie zgłębić związek między silną jednostką artysty – indywidualności a współistnieniem w grupie innych artystów – przyjaciół.

 

KONTRAPUNKT. Młodzi Sztuką 

termin: 18 maja (sobota) 2013 Noc Muzeów, 19.00 – 1.00

godz. 21.00 | recital kontratenora Michała Sławeckiego 

godz. 22.00 | spotkanie z artystami

miejsce: GALERIA ELEKTOR | Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki | ul. Elektoralna 12 

kuratorzy sztuki | Laura La Wasilewska & Aga Pietrzykowska
partnerzy | Fundacja Art Humanitatis 

 

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace 17 artystów (większość z grupy Młodzi Sztuką) z różnych dziedzin sztuki (od malarstwa poprzez instalacje i rzeźbę), z Polski i po za granic.

Kontrapunkt - to wystawa, na której prezentujemy twórczość ciekawych, niezależnych osobowości artystycznych. To pokaz prezentacji prac podczas Nocy Muzeów. Tymczasowej „kolekcji", którą pragniemy zaprezentować szerszej publiczności. Wystawę KONTRAPUNKT otworzy recital wspaniałego kontratenora Michała Sławeckiego.  

 

„Wystawa „KONTRAPUNKT” pragnie zgłębić związek między silną jednostką artysty – indywidualności a współistnieniem w grupie innych artystów – przyjaciół. Jest to nad wyraz złożone, ale i fascynująca. Zdecydowana większość z nich współtworzy i należy do grupy MŁODZI SZTUKĄ. Mimo swej nazwy, „kontrapunkt” nie dotyczy zagadnień muzycznych, po za jednym wyjątkiem video art’u Sylwii Górak.

Jest próbą odkrycia ich tożsamości artystycznej, która skondensowana jest tylko do jednego obiektu, pracy każdego z artystów. Celem wystawy jest przyjrzenie się odrębności sztuki każdego z nich. Czy jednak jest to możliwe w przypadku prezentacji tak wielu twórców – jak na tej wystawie?! A jednak, sztuka jest tym obszarem życia, którego siłą motoryczną jest ciekawość poznania, spotkania się z czymś dotąd nieznanym, świeżym. Pożądaniem odkrywaniem nowych talentów na mapie sztuki. Co ciekawe, to co wydaje się podobne, w istocie ma inne bodźce inspiracji. A jednak to samo niewyczerpalne źródło pragnienia tworzenia. 

Co wynika z zestawienia prac jakie podjęły się kuratorki sztuki?! 

Prace prezentowane w ramach wystawy ukazują różne twarze, światy i środki artystyczne, które również są wszechstronne: obrazy, collage, instalacje, rzeźbę, video. „KONTRAPUNKT” prezentuje 17 artystów polskich. Tylko dwóch spośród nich jest mężczyznami.

 

kuratorki sztuki 
Laura La Wasilewska & Aga Pietrzykowska

 

 

W wystawie prezentowanej w Galerii Elektor biorą udział artyści należących do grupy MŁODZI SZTUKĄ oraz zaproszeni: 

Adriana Krawcewicz | Londyn
Aga Pietrzykowska | Warszawa
Agnieszka Pakuła | Warszawa
Anna Helena Anuszewska | Warszawa
Anne Plaisance | Warszawa
Dominik Jasiński | Warszawa
Iwona Kulągowska | Warszawa
Laura La Wasilewska | Warszawa
Maggie Piu | Kraków
Mariola Landowska | Lizbona
Sylwia Górak | 
Sona Hay | Warszawa
Edyta Dzierż | Warszawa
Katarzyna Karpowicz | Kraków
Piotr Pasiewicz | Łódź
Jędrzej Żwiruk | Lublin
Małgorzata Łazarkiewicz | Katowice 
Miła Skoczek-Śliwińska | Warszawa

 

 

BIO

 

Michał Sławecki urodził się w Płocku, gdzie stawiał swoje pierwsze kroki śpiewając w chórze chłopięcym Pueri Cantores Plocenses. Obecnie jest studentem V roku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale wokalnym w klasie Prof. Artura Stefanowicza. Jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Krystyny Jamroz w Kielcach a także Ogólnopolskiego konkursu Wokalnego im. Franciszki Platówny we Wrocławia. Występował w Filharmonii Narodowej w Warszawie Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Filharmonii w Szczecinie, Operze Ślaskiej w Bytomiu, Teatrze Polskim w Warszawie, Teatrze Wielkim w Warszawie, Operze Nova w Bydgoszczy, Operze na Zamku w Szczecinie, Teatrze di Manoel na Malcie. Koncertował na Litwie, Łotwie, Malcie, Rzymie, Francji, Niemczech, Grecji oraz Austrii. W swoim repertuarze ma liczne działa od muzyki barokowej po muzykę współczesną. Wystepował w wielu spektaklach operowych oraz teatralnych: S. Moniuszko- „Widma”, H. Purcell „ Dido and Aeneas”, G.F. Haendel „ Giulio Cesare”, J. Strauss „ Zemsta Nietoperze”. Uczestniczył w wielu kursach wokalnych gdzie pracował z m.in.: Paul Esswood,Michael Chance, James Oxley, Jadwiga Rappe, Anna Radziejewska, Olga Pasiecznik. Współpracował również z kompozytorami m.in.: Paweł Mykietyn, Bartek Chajdecki, Maciej Zieliński. Zrealizował też wiele nagrań CD, radiowych oraz telewizyjnych. 

 

 

 

 

Agnieszka Pietrzykowska (1978 r.)

Artystka Interdyscyplinarna. Zajmuje się malarstwem, grafiką, ilustracją oraz projektowaniem autorskiej biżuterii. W malarstwie buduje obraz za pomocą mocno wystylizowanych brył, przypominających figury geometryczne oraz kolorów nasyconych, głównie podstawowych. Interesujący jest dla niej aspekt społecznym.in. dążenie do ideału, pogoń za pięknem. Pietrzykowska szuka nieodkrytych dotąd form ludzkiego ciała, przedstawia człowieka (kobietę) przez pryzmat obowiązujących norm społecznych i kulturowych. Ważny jest dla niej aspekt harmonii, poszukiwania odpowiednich barw, linii, proporcji, kształtów, brył i elementów geometrii. Można odnaleźć wpływy polskich klasyków malarstwa: Stażewskiego, Tarasina, Gwozdeckiego. Jej prace to połączenie malarstwa abstrakcyjnego z figuratywnym.

Pod kuratelą Kamy Zbolarskiej (polska dziennikarka, mecenas sztuki współczesnej) w lipcu br. odbyła się wystawa, w której Pietrzykowska prezentowała cykle malarskie, które powstawały od 2009 r. Jest absolwentką ASP w Warszawie, gdzie dyplom z wyróżnieniem otrzymała w Pracowni Ilustracji u Prof. Zygmunta Januszewskiego (2008) . Studiowała również na ASP w Łodzi oraz na Stosunki Międzykulturowe na Uniwersytecie Warszawskim. Miało to duży wpływ na charakter jej prac malarskich. Tu właśnie zaczęła analizować człowieka przez pryzmat korzeni i uwarunkowań kulturowych.

Jej prace prezentowane były na kilkunastu wystawach zbiorowych i trzech indywidualnych. Ponad 140 prac znajduje się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Maluje, publikuje, wystawia..w galeriach, knajpach, na aukcjach sztuki m.in. Rynek Sztuki, Rempex, Galeria Nieformalna, Galeria FORT, Galeria -1, itp. Publikuje ilustracje w ogólnopolskich magazynach (m.in. Polityka, Bluszcz, Slow Magazyn). Współpracowała z Fundacją Polskich Projektantów oraz udzielała wsparcia artystycznego dla TVN24. Stworzyła grupę artystyczną Cztery Kreski. Działa artystycznie wraz z grupą MŁODZI SZTUKĄ.Obecnie prowadzi Galerię Sztuki FORT na Żoliborzu.

 

 

Laura La Wasilewska

Absolwentka Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. W 2010 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa w pracowni - prof. Antoniego Fałata, aneks z rysunku u prof. Barbary Szubińskiej. Praca magisterska pod kierunkiem dr Izabeli Galickiej. Studiowała również pod kierunkiem prof. Franciszka Starowieyskiego i prof. Wiktora Zina. 

Prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i zagranicą m.in. Austrii, Anglii, Francji, Japonii,  Stanach Zjednoczonych, etc. Stałe ekspozycje prac można zobaczyć w Galerii „Zadra” w Warszawie oraz w  Ministerstwie Sportu i Turystyki. Ma już na swoim koncie kilkanaście indywidualnych oraz kilkadziesiąt wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą. Z pośród polskich artystów, których dzieła wzięły udział w Charytatywnej Aukcji Dzieł Sztuki na rzecz Fundacji Maestro podczas Wielkiego Balu Forbesa 2013 a praca  jej autorstwa osiągnęła drugi najwyższy wynik . W sierpniu 2012 roku wygrała trzytygodniowy pobyt na międzynarodowy plenerze malarski w Dreźnie (Palais Sommer). Jest również kuratorką wystaw, współzałożycielką interdyscyplinarnej grupy Młodzi Sztuką przy OW ZPAP oraz współorganizatorką wielu wydarzeń artystycznych m.in. Art Fresh Festiwal – Targów Sztuki odbywających się corocznie od 2010r w  Hotelu Sheraton, w Warszawie.

 

 

MŁODZI SZTUKĄ reprezentują artystów, twórców działających w różnych obszarach sztuki (malarstwo, rysunek, grafika, rzeźba, fotografia, video art, performance, instalacja, scenografia, street art oraz poezja, muzyka). MŁODZI SZTUKĄ to otwarta, wielopokoleniowa grupa artystyczna, dla której charakterystyczna jest szeroko rozumiana „młodość" w twórczości artystycznej. 
MŁODZI SZTUKĄ powstali w czerwcu 2012 roku w ramach stowarzyszenia Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Warszawski.
Współpracują m.in. z fundacją Power of Art, Fundacją Art Humanitatis, Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego, Babski Londyn - Londyn, które wspierają nasze działania w poszukiwaniu przestrzeni wystawienniczych oraz partnerów artystycznych, biznesowych i sponsorów.
Współdziałają, aby stworzyć artystyczną platformę do dialogu pokoleniowego i konfrontacji na polu sztuki w Polsce i za granicą.

 

 

Galeria Elektor  istnieje już od ponad dwunastu lat. Mieści się na pierwszym piętrze Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki przy ulicy Elektoralnej. Jej neorenesansowa przestrzeń wystawowa jest bardzo ciekawa i zarazem trudna wystawienniczo. Umożliwia organizację niestandardowych ekspozycji i jest niemałym wyzwaniem aranżacyjnym. Świetnie prezentują się tu zarówno malarstwo sztalugowe, jak i rzeźba.

Od dwóch lat Galeria otwarta jest na sztukę młodych polskich artystów.
Naszym celem programowym jest umożliwienie młodym twórcom, zaczynającym swą drogę artystyczną, startu i zdobycia pierwszych doświadczeń.
Uwrażliwienie na młodych ludzi powoduje, że dzieła, które prezentujemy, są różnorodne – od tradycyjnego malarstwa akademickiego poprzez instalacje, aż po sztukę nowych mediów. Wszechstronność prezentowanej twórczości pozwala na wymianę myśli, na dyskusję o tendencjach i problemach współczesnej sztuki. Jesteśmy gotowi przyjąć i zaprezentować rozmaite postawy twórcze. W szerokim spektrum zainteresowań Galerii znajdują się również niekonwencjonalne przejawy życia artystycznego.


Fundacja Art Humanitatis:

Fundacja Art Humanitatis zajmuje się wspieraniem kultury i sztuki w Polsce i na świecie, organizacją i promocją wydarzeń kulturalnych, zwiększaniem możliwości uczestnictwa w sztuce różnych grup społecznych. W kręgu zainteresowań jest człowiek, sztuka bycia człowiekiem, jego rozwój w każdym aspekcie-propaguje idee humanizmu, racjonalizmu, tolerancji i wolności człowieka jako jednostki. 

Galeria ELEKTOR, mieszcząca się w siedzibie Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki wystawa 19.05. - 23.06.2013 

od: 19 maja 2013
do: 23 czerwca 2013 Galeria ELEKTOR, mieszcząca się w siedzibie Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki

Patronat medialny:
Wywrota

Zdjęcia


Redakcja

Redakcja

26 z Internetu
7894 artykuły 1719 tekstów 70 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 9 maja 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca