Sztuka

SPOTLIGHT KIDS po raz kolejny w Muzeum Narodowym w Warszawie!

31 sierpnia (sobota) w godz. 12.00–18.00 odbędzie się szósta edycja SPOTLIGHT KIDS. Po raz kolejny spotkamy się w Muzeum Narodowym w Warszawie, tym razem podczas finisażu wystawy „Mark Rothko. Obrazy z National Gallery of Art w Waszyngtonie”.

 

Po udanej czerwcowej edycji „SPOTLIGHT KIDS – platformy promocji sztuki współczesnej dla dzieci” w Muzeum Narodowym w Warszawie, jednej z najważniejszych instytucji kulturalnych w Polsce, postanowiliśmy wspólnie pożegnać znakomitą wystawę Marka Rothki w towarzystwie Sztukostworów. We współpracy z Działem Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Narodowym Centrum Kultury przygotowaliśmy program edukacyjny dla dzieci i ich rodziców nawiązujący do twórczości jednego z najbardziej znanych  artystów sztuki współczesnej na świecie, czołowego przedstawiciela ekspresjonizmu abstrakcyjnego, a jednocześnie zaangażowanego pedagoga – Marka Rothki.

 

Całodzienne rodzinne obcowanie ze sztuką w jej różnych odsłonach!

 

Wyjątkowo w sobotę, 31 sierpnia (tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego) Sztukostwory przejmą we władanie Muzeum Narodowe w Warszawie i jego inspirujące otoczenie. Tym razem naszymi przewodnikami będą m.in. Lena Szczesna i Róża Litwa. Wspólnie z artystami odbędziemy wyjątkową podróż do świata sztuki wizualnej: będziemy tworzyć autoportrety, malować dźwięki i obserwować świat przez pryzmat twórczości Marka Rothki. W tajemniczej sali tuż obok miejsca, gdzie prezentowana jest wystawa, najmłodsze Sztukostwory wraz ze swoimi rodzicami i wspólnie z pracownikami Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie odszyfrują tajniki obrazów Mistrza. W programie uwzględniono również przeznaczone dla uczestników SPOTLIGHT KIDS oprowadzania po wystawie Marka Rothki zorganizowane przez Muzeum Narodowe w Warszawie. W muzealnej księgarni dostępne będą publikacje dla dzieci i dorosłych, w tym m.in. specjalnie wydana przez MNW książeczka edukacyjna pt. „Kolorowe prostokąty. Przewodnik dla dzieci po życiu i sztuce Marka Rothki” autorstwa Agnieszki Tarasiuk – projektantki wystawy, z ilustracjami Zosi Dzierżawskiej.

 

Jak zawsze podczas SPOTLIGHT KIDS, i tym razem nie zabraknie całodniowych atrakcji dostępnych dla wszystkich dzieci i rodziców w Strefie Działań Twórczych, Strefie Malucha czy muzealnym Kąciku Czytelnika.

 

Warsztaty odbywać się będą we wnętrzach Muzeum Narodowego w Warszawie oraz na pięknym Dziedzińcu im. Stanisława Lorentza.

 

Przez cały dzień będzie można delektować się także kuchnią w Café Lorentz, a także w nowej muzealnej restauracji Aleje 3.

 

ZAJĘCIA O OTWARTEJ FORMULE  (wstęp wolny) – w godzinach 12.00–18.00

 

Najmłodszych uczestników i ich rodziców zapraszamy do wspólnej zabawy w ramach otwartej formuły warsztatowej SPOTLIGHT KIDS w Strefie Działań Twórczych oraz Strefie Malucha, które zaaranżowane będą na uroczym zielonym Dziedzińcu im. Stanisława Lorentza.

 

WARSZTATY (płatne)

SZTUKOSTWORY – warsztaty twórcze dla dzieci w wieku 6–10 lat:

 • „Namalować Muzykę” – prowadzi Lena SZCZESNA,

godz. 12.00–13.30

 • „Klasowy autoportret” – prowadzi Róża LITWA,

 godz. 14.00–15.30

 • „Zmruż oczy” – prowadzi Joanna ŚWIERCZYŃSKA,

godz. 16.00–17.30

Warsztaty płatne: 25 zł.

 

 

SZTUKOSTWORY – warsztaty twórcze dla dzieci 4+, z udziałem rodziców, PRZYGOTOWANE PRZEZ DZIAŁ EDUKACJI MUZEUM NARODOWEGO W WARSZAWIE:

 • „Emocje na płótnie” – prowadzi Emiliana KONOPKA,

godz. 12.30–14.00

 • „Kolorowy zawrót głowy” – prowadzi Katarzyna AMPT,

godz. 14.30–16.00

 • „Od Rembrandta do Rothki” – prowadzi Monika MIŻOŁĘBSKA,

godz. 16.30–18.00

Warsztaty płatne: obowiązuje bilet zgodnie z cennikiem Muzeum Narodowego w Warszawie:

 • bilet rodzinny: 50 zł (2 osoby dorosłe + dzieci do lat 18, maks. 6 osób)
 • bilet ulgowy: 15 zł
 • bilet normalny: 20 zł
 • bilet grupowy: 15 zł/osoba (min. 10 osób)
 • dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny

 

Bilety na warsztaty SPOTLIGHT KIDS dostępne będę w dniu wydarzenia w Holu Głównym Muzeum Narodowego w Warszawie.

Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy. Kontakt i rezerwacja miejsc: zapisy@spotlightkids.pl oraz pod numerem tel. 22 621 10 31, wew. 246 (Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie – w godz. 9.00–15.00 od poniedziałku do piątku).

 

OPROWADZANIA PO WYSTAWIE MARKA ROTHKI, godz. 13.00 i 16.00 – płatne zgodnie z cenami obowiązującymi uczestników SPOTLIGHT KIDS (za wstęp do Muzeum Narodowego w Warszawie):

 • bilet rodzinny: 50 zł (2 osoby dorosłe + dzieci do lat 18, maks. 6 osób)
 • bilet ulgowy: 15 zł
 • bilet normalny: 20 zł
 • bilet grupowy: 15 zł/osoba (min 10 osób)
 • dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny

 

Szczegółowy program SPOTLIGHT KIDS na profilu: www.facebook.com/spotlightkidsart oraz na stronach www.mnw.art.pl i www.nck.pl.

 

Mecenas projektu SPOTLIGHT KIDS - PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Partnerzy wydarzenia: Lefranc & Bourgeois, Snazaroo oraz IKEA

 

SPOTLIGHT KIDS to platforma promocji sztuki współczesnej dla dzieci. Jednym z kluczowych realizowanych przez nią działań jest organizacja warsztatów o nazwie SZTUKOSTWORY prowadzonych przez uznanych artystów. W poprzednich edycjach SPOTLIGHT KIDS, które odbyły się w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w Galerii Zachęta, dzieci miały okazję pracować z artystami twórcami takimi jak Aneta Grzeszykowska, Radek Szlaga, Szymon Rogiński czy Agnieszka Brzeżańska. Do realizacji najbliższej edycji SZTUKOSTWORÓW, która odbędzie się w Muzeum Narodowym w Warszawie, zaprosiliśmy artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki współczesnej, m.in.: malarstwo, rzeźbę, performance, videoart. Jednocześnie z dumą informujemy, iż partnerem strategicznym SPOTLIGHT KIDS w 2013 roku jest Narodowe Centrum Kultury.

 

Mark Rothko – właściwie Marcus Rothkowitz, urodził się 25 września 1903 roku w Dyneburgu, zmarł śmiercią samobójczą 25 lutego 1970 roku w Nowym Jorku. Jeden z najwybitniejszych malarzy amerykańskich XX wieku, przedstawiciel color field painting. Jego obrazy są przepełnione prostymi emocjami i spokojem. Artysta skupiał się na intensywnych kolorach, cenił minimalizm formy. Bardzo dbał o swoje pędzle oraz o sposób prezentacji dzieł i ich oświetlenie. Do najważniejszych obrazów Rothki zalicza się m.in. „Wine-Rust-Blue on Black”, „Black on Grey”, „Czarny, zielony i pomarańczowy” oraz „Biel ponad czerwienią”. Jego płótna należą do najdroższych dzieł sztuki współczesnej. W 2012 r. dom aukcyjny Christie's sprzedał obraz „Pomarańczowe, czerwone, żółte” (1961 r.) za 86,9 mln dolarów, jest to aktualnie jedno z najdroższych dzieł sztuki współczesnej.

 

 

 

 

OPISY WARSZTATÓW:

 

KLASOWY AUTOPORTRET – prowadzenie RÓŻA LITWA

(warsztat dla dzieci w wieku 6–10 lat, w godz. 14.00–15.30, koszt: 25zł)

Podczas warsztatów dzieci będą pracować nad autoportretem. Pokażemy, iż nie zawsze musi on stanowić realistyczne odzwierciedlenie rysów twarzy. Równie interesujące, może nawet ciekawsze, jest przedstawienie naszych wewnętrznych przeżyć czy myśli. Podejmując ten temat uświadomimy dzieciom, że każde dzieło sztuki – nie tylko klasyczny autoportret – odkrywa przed nami część prawdy o artyście, jego twórcy. Każde dziecko będzie miało do dyspozycji model ludzkiego ciała oraz narzędzia malarskie niezbędne do przygotowania autoportretu. W ten sposób uczestnicy warsztatów przedstawią ekspresyjnego SIEBIE.

 

 

 

Bio Artysty:

Róża Litwa – w 2008 r. uzyskała dyplom z wyróżnieniem rektorskim na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (pracownia prof. Jarosława Modzelewskiego). Aneksy do dyplomu wykonała w Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej pod kierunkiem prof. Mirosława Duchowskiego oraz z rysunku pod kierunkiem prof. Czesława Radzkiego. Na przełomie 2008 i 2009 roku jej pierwszą wystawę indywidualną pokazała warszawska galeria m2 [m kwadrat].

 

NAMALOWAĆ MUZYKĘ – prowadzenie LENA SZCZESNA

(warsztat dla dzieci w wieku 6–10 lat, w godz. 12.00–13.30, koszt: 25zł)

 

Warsztat ma na celu pokazanie dzieciom, w jaki sposób muzyka wpływa na wyobraźnię i jak przekłada się to na twórczość. Najpierw uczestnicy zostaną wprowadzeni w świat muzycznych inspiracji Marka Rothki i stworzą barwne kompozycje z wykorzystaniem suchych pasteli do trzech wybranych utworów. Będą one wyrażały odmienne nastroje: od melancholii przez radość po gniew czy złość, zatem każdy będzie wymagał użycia różnych barw. Będzie to doskonały wstęp do rozmowy o tym, jakie emocje wywołują dźwięki i kolory, a także jak za ich pomocą można oddać samopoczucie. Następnie z pokolorowanych kartek dzieci powycinają różne kształty i poukładają je na wielkich kartonach, tworząc barwne dzieło obrazujące ich nastroje.

 

Bio Artysty:

Lena Szczesna – ur. 1979, absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, mieszka i pracuje w Warszawie. Fascynuje się organicznymi formami różnego pochodzenia które przetwarza w malarskie abstrakcje, poszukując zależności między organiczną a geometryczną formą.

 

 

ZMRUŻ OCZY – prowadzenie JOANNA ŚWIERCZYŃSKA

(warsztat dla dzieci w wieku 6–10 lat, w godz. 16.00–17.30, koszt: 25zł)

 

Odwiedzając wystawę, poznamy prace artysty Marka Rothki i przyjrzymy się im z pozycji "uczestnictwa poprzez emocje". Kiedy patrzymy przez zmrużone oczy, kontury widzianych w przestrzeni obiektów zamazują się. Dostrzegamy formy nieprzewidywalne, często fantastyczne. Warsztaty pozwolą uchwycić rozmiar płaszczyzn, które widzimy przez zmrużone oczy, a także ich kolor oraz wzajemne oddziaływanie na siebie nie tylko wielkością, lecz także formą. Specjalna scenografia stworzona na potrzeby warsztatów przedstawi dzieciom znane i oswojone obiekty w oszczędnej aranżacji martwych natur. Przeniesiemy nasze wrażenia na papier, rezygnując na chwile z ostrego widzenia, aby móc swobodnie bawić się kolorem i przestrzenią.

 

Bio Artysty:

Joanna Świerczyńska – ukończyła wydział grafiki na warszawskiej ASP (w pracowni grafiki i linorytu prof. Haliny Chrostowskiej i malarstwa prof. Jerzego Tchórzewskiego). Pracuje w technice monotypii, maluje obrazy, rysuje. Interesuje się działaniem wspólnotowym opartym na uczestnictwie i wyrażaniu się poprzez sztukę. Współpracowała z Pawłem Althamerem przy projekcie „Draftmen's Congress” na 7 Berlin Biennale (maj-czerwiec 2012).

 

 

EMOCJE NA PŁÓTNIE – prowadzenie Emiliana KONOPKA

(warsztat dla dzieci w wieku 4+ z rodzicami/opiekunami, w godz. 12.30–14.00, obowiązuje bilet wstępu na wystawę – konieczna obecność rodzica/opiekuna)

 

Przyglądając się obrazom – m.in. Marka Rothki – zastanowimy się, jakie budzą w nas emocje. Porozmawiamy także o tym, czy artyści, malując, chcieli wzbudzić w widzach określone uczucia, czy woleli, aby ich dzieła każdy odbierał „po swojemu”. Podczas spotkania stworzymy pełne emocji dzieła, które będziemy mogli zabrać ze sobą wszędzie.

 

Emiliana Konopka – studentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, swoją przygodę z Muzeum Narodowym w Warszawie rozpoczęła niedawno, angażując się w wiele projektów wolontariackich i edukacyjnych. Chętnie pisze (na blogu) i mówi (na lekcjach muzealnych) o sztuce. Poza dzieleniem się zainteresowaniem sztuką lubi też odnajdywać nowe pasje – ostatnio działa w Studenckim Klubie Islandzkim.

 

 

KOLOROWY ZAWRÓT GŁOWY - prowadzenie Katarzyna AMPT

(warsztat dla dzieci w wieku 4+ z rodzicami/opiekunami, w godz. 14.30–16.00, obowiązuje bilet wstępu na wystawę – konieczna obecność rodzica/opiekuna)

 

Podstawowe, pochodne, ciepłe, zimne, kontrastowe… Jakie jeszcze mogą być barwy? Czy są tylko „ozdobą” obrazu, czy może istotnym fragmentem snutej przez malarza opowieści? Czy kolor może być głównym bohaterem obrazu? Tego wszystkiego dowiemy się, oglądając m.in. obrazy Marka Rothki.

 

Katarzyna Ampt – archeolog, prowadzi własną pracownię mozaiki i witrażu. Interesuje się historią sztuki i historią średniowiecza. Od wielu lat uczestniczy w pokazach odtwórstwa historycznego, prezentując starożytne i średniowieczne techniki szklarskie.

 

 

 

OD REMBRANDTA DO ROTHKI – prowadzenie Monika MIŻOŁĘBSKA

(warsztat dla dzieci w wieku 4+ z rodzicami/opiekunami, w godz. 14.30–16.00, obowiązuje bilet wstępu na wystawę – konieczna obecność rodzica/opiekuna)


Rembrandt van Rijn i Mark Rothko to dwaj wybitni artyści swoich czasów. Dzieli ich ponad dwieście lat, łączy zaś fascynacja światłem. Podążając śladami malarzy różnych epok, odkryjemy sekrety roli światła w sztuce.

 

Monika Miżołębska – absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, od kilku lat pracuje jako edukator w Muzeum Narodowym w Warszawie. Prowadzi zajęcia, warsztaty i spotkania zarówno z dziećmi i młodzieżą, jak i z dorosłymi. Szczególnie interesuje się sztuką wieku XIX i początków XX. Do jej ulubionych artystów należą bracia Gierymscy.

od: 31 sierpnia 2013, 12:00
do: 31 sierpnia 2013, 18:00 Muzeum Narodowe, Warszawa

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 21 sierpnia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca