Sztuka

Mobilne muzeum na ratunek tonącym wyspom

 

Oficjalny delegat Tuvalu, kontrowersyjny eko-artysta Vincent JF Huang w nietuzinkowy sposób zaznaczy swoją obecność na warszawskim szczycie klimatycznym. Tajwańczyk chce wywrzeć wpływ na społeczność międzynarodową za pomocą mobilnego muzeum. Otwarcie wystawy oraz spotkanie dla mediów odbędzie się w Cafe Kulturalna 14 listopada o godz. 12:00.

 

Tego samego dnia o godz 13:00 umieszczona na konnym powozie instalacja wyruszy spod Pałacu Kultury do najczęściej odwiedzanych i najbardziej charakterystycznych miejsc Warszawy. Obserwatorzy happeningu zobaczą żółwia morskiego i niedźwiedzia polarnego przygniecionych przez byka z Wall Street. Eksponat pokazuje zwierzęta złożone w ofierze na ołtarzu rozwoju cywilizacji. Artysta używając czarnego humoru zwraca uwagę m.in. na problem globalnego ocieplenia, które w sposób szczególny dotyka Tuvalu.  Mobilne muzeum odwiedzić m.in. Nowy Świat, Zamek Królewski, pomnik Małego Powstańca, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Cytadelę.

 

Tuvalu to niewielki kraj położony na archipelagu znanym w Polsce jako Wyspy Lagunowe.  Naukowcy prognozują, że jeśli postępujący proces globalnego ocieplenia nie zostanie powstrzymany, należące do Wspólnoty Narodów Tuvalu będzie pierwszym państwem, które całkowicie zniknie pod powierzchnią morza.

 

Vincent JF Huang urodził się 1971 r. w Tajwanie. Obecnie mieszka i pracuje w Tajpej i Londynie. Jego prace są krytyką cywilizacji, w której ludzie czczą PKB ignorując zniszczenia i zagrożenia, jakie niesie ze sobą kult pieniądza. W swojej twórczości czerpie z filozofii Zhuangziego, dążącej do idealnej harmonii pomiędzy człowiekiem a matką naturą. Vincent JF Huang jest oficjalnym delegatem Tuvalu na Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, Warszawa 2013. Artysta będzie w Polsce od 11 do 16 listopada. W tym czasie towarzyszyć mu będzie profesjonalny tłumacz. 

 

The Mobile Museum Project: Eco Art in the Name of Civilization
14 listopada 2013
godz. 12:00
Cafe Kulturalna, Plac Defilad 1

 

 

 

14 listopada 2013, 12:00

przysłano: 12 listopada 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca