Sztuka

Chopin Ponaddźwiękowy

 
30 LISTOPADA 2013 | Teatr Muzyczny w Gdyni
 

Koncert jazzowy | Warsztaty | Wykład | Pokazy filmów

 

W listopadzie 1830 roku Fryderyk Chopin wyjechał z Polski, aby rozwijać swój talent za granicą. Nie wiedział wówczas, że już nigdy nie wróci do kraju. Fascynujący twórca, który na emigracji zdobył międzynarodową sławę, oddziałuje współcześnie nie tylko na artystów, muzykologów i rzesze melomanów, ale jest też częścią kultury popularnej.


CHOPIN PONADDŹWIĘKOWY to różne formy odkrywania kompozytora – nowoczesnego twórcy, Polaka-emigranta, czarodzieja fortepianu. To również możliwość spotkania w Teatrze Muzycznym w Gdyni artystów i animatorów kultury, którzy poszukują w tradycji Chopinowskiej tego, co aktualne i inspirujące. Nie lada atrakcją będą koncerty dla małych melomanów z zabawami otwierającymi dzieci i rodziców na muzykę fortepianową. Dokument Efekt Chopina zaprezentuje artystów, którzy czerpią z twórczości kompozytora, niezależnie od granic narodowych i kulturowych. Narratorka filmu, Marita Albán Juárez pojawi się w Gdyni osobiście z niestandardowym wykładem na temat emigracji genialnego Fryderyka i zmierzy się z legendami i mitami wpisanymi w biografię twórcy. Przeniesiemy się również do rewelacyjnego świata filmów animowanych inspirowanych muzyką Chopinowską. Wydarzenie zakończy się koncertem przygotowanym dla Muzeum Emigracji przez znakomitych muzyków jazzowych – Joannę Dudę i Marka Pospieszalskiego, a muzycznym improwizacjom towarzyszyć będą specjalnie zaprojektowane wizualizacje.


Chopin jest ponadczasowy, ponadnarodowy,...PONADDŹWIĘKOWY!

 

 

PROGRAM WYDARZENIA

 

30 listopada 2013

 

 

Scena Kameralna | Teatr Muzyczny w Gdyni

Plac Grunwaldzki 1 | oddzielne wejście do Sceny Kameralnej od strony parkingu przy Muzeum Miasta Gdyni

 

Koncert dla melodzieciaków z rodzinami

Koncert odbędzie się dwukrotnie | godz. 11.00 | godz. 12.15

Ilość miejsc ograniczona

 

Zaczarowany Fortepian + Etiudy Chopina

Pokaz filmów animowanych | godz. 14.00

 

Efekt Chopina

Pokaz filmu dokumentalnego | godz. 15.30

 

Marita Albán Juárez

Wykład o emigracji Chopina | godz. 16.30

 

Joanna Duda i Marek Pospieszalski

Koncert: Jazzowy Chopin | godz. 20.00

 

Bezpłatne wejściówki do odebrania osobiście wyłącznie w dniu koncertu w kasie Sceny Kameralnej od godz. 11.00. Dystrybucją wejściówek zajmuje się tylko Muzeum Emigracji w Gdyni. Wszelkich informacji udzielamy pod nr tel. 58 623 31 79 od pon.-pt. 8.00-16.00.

 

 

 

 

KONCERTY DLA MELODZIECIAKÓW Z RODZINAMI

Odlotowy Fortepian – ulubiony instrument Chopina

 

Koncert dla dzieci w wieku 4-9 lat, powtórzony dwukrotnie

 

Fundacja Muzyka jest dla wszystkich zaprasza dzieci i rodziców, dziadków, wujków i ciocie na kreatywne warsztaty muzyczne oraz koncert rodzinny pod hasłem Na muzykę nigdy nie jest za wcześnie! W programie wystąpi dwóch pianistów i flecista oraz doświadczeni animatorzy, którzy poprowadzą zabawy muzyczno-teatralne związane z fortepianem, inspirowane życiem i twórczością Fryderyka Chopina. Koncert i warsztaty będą miały wyjątkową atmosferę dzięki bliskiemu kontaktowi wykonawców z publicznością, a interakcji będzie sprzyjać brak dystansu i tradycyjnego podziału na scenę i widownię. Artyści wystąpią na scenie dwukrotnie z tym samym koncertem.

Podczas koncertu słuchacze zapoznają się z różnorodną rolą fortepianu i pojęciami: pianista, solista, wirtuoz, akompaniator, duo. W repertuarze, oprócz utworów Chopina, pojawią się świadomie dobrane dzieła muzyczne pochodzące z różnych epok, których kompozytorzy mieli wpływ na rozwój muzyki fortepianowej, m.in. Mozarta i Liszta. Koncert Odlotowy Fortepian został przygotowany specjalnie z myślą o małych słuchaczach. Będzie to niezapomniane spotkanie artystyczne, które rozbudzi muzyczną wyobraźnię uczestników, by mogli czerpać z muzyki i muzykowania wszystko to, co najlepsze dla ich edukacji kulturalnej.

 

 


FILMY ANIMOWANE | Zaczarowany Fortepian | Etiudy Chopina


Nominowany do Oscara film Zaczarowany Fortepian (reż. Martin Clapp, prod. Breakthru Films) to porywająca animacja lalkowa z utworami Chopina, wykonywanymi przez wirtuoza fortepianu, chińskiego pianistę Lang Langa. Film jest subtelną i wzruszającą opowieścią o tęsknocie, podniebnych przygodach i radości z ponownego odnalezienia. Ukochany tata Ani wyjeżdża do pracy w Londynie. Dziewczynka bardzo tęskni za rodzicem i pragnie go odnaleźć. Razem z kuzynem wyrusza w niezwykłą podróż na pokładzie starego fortepianu – magicznej maszyny latającej, która zabiera dzieci do najpiękniejszych miast Europy, odwiedzanych niegdyś przez Chopina.

 

Etiudy Chopina to zbiór krótkich filmów animowanych, wyreżyserowanych przez uznanych i nagradzanych twórców, towarzyszący animacji Zaczarowany Fortepian. Zaprezentujemy trzy kolekcje filmów, wśród których znajdują się wyśmienite klasyczne animacje rysunkowe, malarskie i kolaże fotograficzne, a ich bohaterami są m.in. Państwo Chomikowie, Mały Listonosz, dzieciaki z całego świata i fantazyjne postaci z obrazów Jerzego Dudy-Gracza.

 

Kolekcja Dzieciaki skierowana jest do najmłodszych widzów, ale z pewnością podbije też serca starszej widowni. Zbiór Sztuka łączy muzykę Chopina z pięknymi i wyrafinowanymi plastycznie opowieściami, a sekcja Różne Światy to muzyka przekraczająca granice geograficzne i kulturowe.

 


 


WYKŁAD O EMIGRACJI CHOPINA | Marita Alban Juarez

MARITA ALBÁN JUÁREZ

 

Wykład o emigracji Chopina

 

Jak wyglądała emigracja ojca Chopina? Jak sam Fryderyk przygotowywał się do wyjazdu i dlaczego odsuwał go w nieskończoność? Co pianista zabrał ze sobą z Polski – dosłownie i w przenośni...? Czy to prawda, że Chopin spędził znaczną część życia w podróżach?

Marita Albán Juárez zmierzy się z legendami i mitami wpisanymi w emigracyjną biografię kompozytora.

 

Marita Albán Juárez – wokalistka latin-jazzowa, muzykolog. Studiowała wokalistykę na Wydziale Jazzu PSJ w Warszawie, pod kierunkiem Ewy Bem i Izabeli Zając. Regularnie koncertuje w klubach jazzowych i na festiwalach w Polsce i za granicą ze swoim zespołem Marita Albán Juárez Quartet. Od kilku lat stale związana z Narodowym Instytutem Chopina m.in jako współautorka bestsellerowej książki Polska Chopina, czyli przewodnika po miejscach historycznie związanych z kompozytorem. Jej misją jest propagowanie muzyki klasycznej, stąd zaangażowanie w projekty filmowe i telewizyjne: w TVP1 przez rok prowadziła cotygodniowy program CHOPIN2010.PL, a wiosną ubiegłego roku dołączyła także do grona współtwórców programu TVN Style, prowadząc cotygodniowy program Bojówki i Papiloty. Nominowana do nagrody Kryształków Zwierciadła w 2011 r., jest ambasadorką projektu Młodej Polskiej Filharmonii realizowanego przez Zwierciadło i fundację Pro Bono.

 


EFEKT CHOPINA

Pokaz filmu dokumentalnego

 

Dokument Efekt Chopina (reż. Krzysztof Dzięciołowski) opowiada o współczesnych artystach, dla których inspiracją jest twórczość Fryderyka Chopina. Narratorka filmu, Marita Albán Juárez, polsko-peruwiańska badaczka Chopina i wokalistka jazzowa, wyrusza w podróż, aby sprawdzić, czy muzyka polskiego kompozytora jest wciąż inspirująca, czy nie stała się XIX-wiecznym zabytkiem. Efekt Chopina to próba świeżego spojrzenia na dorobek kompozytora. Marita nie jest chłodnym komentatorem, ale pełnym emocji uczestnikiem wydarzeń. Otwiera widza na różnorodne współczesne oblicza Chopina. Zdjęcia do filmu odbywały się w Polsce, Japonii i we Francji z udziałem m.in. Kevina Kennera, Leszka Możdżera i Makoto Ozone. Film pokazywany był na festiwalach dokumentów w całej Europie, a także był wielokrotnie emitowany przez stację BBC.

 

 

 

 

KONCERT JAZZOWY | Joanna Duda + Marek Pospieszalski

Koncert: Jazzowy Chopin

Wizualizacje: Oskar Zamek-Gliszczyński

 

Joanna Duda i Marek Pospieszalski, duet znakomitych młodych artystów jazzowych, przygotowali dla Muzeum Emigracji w Gdyni specjalny koncert – improwizacje na fortepian i saksofon oparte na utworach Chopina. Niezwykłą oprawę wizualną do koncertu jazzowego zaprojektował Oskar Zamek-Gliszczyński. Koncert odbędzie się w eleganckiej przestrzeni Sceny Kameralnej Teatru Muzycznego.

 

Joanna Duda – pianistka, kompozytorka, liderka AuAuA, członkini projektów Duda/Młynarski J=J, 3d, Duda/Borek, Jaa.,Hotgod vs Rozum, Miód, Wojtek Mazolewski Quintet. Jedna z najciekawszych osobowości młodego pokolenia na europejskiej scenie muzycznej. Nominowana do nagrody TVP Kultura Gwarancje Kultury 2011 w kategorii Debiut Roku oraz Grand Prix Jazz Melomani w kategorii Nadzieja Melomanów. Jej różnorodne inspiracje – muzyka klasyczna, jazz, producencka scena elektroniczna i eksperymentalna – powodują dużą rozpiętość stylów, w których się porusza. Eklektyczność jej muzyki słyszalna jest zarówno w poszczególnych projektach, kompozycjach jak i w podejściu do zagadnienia nowoczesnej pianistyki. Joanna Duda bierze udział także w wielu innych projektach, m.in. Chopin na 5 fortepianów (Sławek Jaskułke, Piotr Wyleżoł, Paweł Kaczmarczyk, Katarzyną Borek). Projekt ten artyści zaprezentowali podczas dwóch tras koncertowych w Azji, m.in. w Singapurze, Pekinie oraz podczas Expo w Szanghaju.

 

Marek Pospieszalski – saksofonista, klarnecista. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Od najmłodszych lat zafascynowany awangardą jazzową, muzyką improwizowaną oraz nowymi brzmieniami, otwarty na wszelkie muzyczne gatunki. Udziela się, współpracuje bądź współpracował m.in. z eMPe3 Mateo Pospieszalski Project, Wojtek Mazolewski Quintet, Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band.

 

 

 

MUZEUM EMIGRACJI w Gdyni

Producent wydarzenia


Jedyne miejsce w Polsce,
gdzie historia emigracji wybrzmi u swych źródeł
 

W historycznym Dworcu Morskim w Gdyni powstaje jedyne w kraju Muzeum Emigracji. Pod znaczącym adresem – GDYNIA, ul. Polska 1 – na przełomie 2014/2015 roku zostanie otwarta placówka, dedykowana historii emigracji z ziem polskich. Fascynujące dzieje, które łączą miliony Polaków, a których losy bywały przemilczane, pomijane, a nawet fałszowane w Gdyni wreszcie wybrzmią po raz pierwszy. Wyjątkową oprawę dla tej opowieści gwarantuje niezwykły obiekt Dworca Morskiego, z którego od lat 30. setki tysięcy Polaków wypływało w świat na polskich transatlantykach.  

 

Co to znaczy być emigrantem?
 

Historia emigracji to pełna emocji opowieść o odwadze, pragnieniu wolności, poszukiwaniu szczęścia. Wielka historia, miliony doświadczeń, ale także uniwersalna prawda o człowieku i jego tożsamości. Ten osobisty wymiar emigracyjnych opowieści to bliskie spotkanie z emigrantem, Polakiem, zwykłym człowiekiem, który konfrontuje się z nową rzeczywistością. To barwne historie o próbie realizowania marzeń, wizji dobrobytu czekającego gdzieś daleko, spektakularnych osiągnięciach, zetknięciu z egzotyką, ale także o trudności w pozostawieniu rodziny, dobytku, strachu przed nieznanym – a czasem – o braku alternatywy. Jest to jednak przede wszystkim opowieść o nadziei i polskości, która zawiera się nie w zamkniętych granicach kraju, lecz w świadomości swoich nieograniczonych możliwości.


Węzeł kultury, nauki i rozrywki

 

Niezwykła ranga zagadnienia wymaga silnego oparcia w nowoczesnej, wielofunkcyjnej instytucji kulturalnej. Powstające Muzeum Emigracji oprócz działalności ekspozycyjnej, popularyzatorskiej i edukacyjno-badawczej, będzie także prężnie działającym węzłem kultury i rozrywki. Połączenie wszystkich tych funkcji w jednym obiekcie możliwe jest zarówno dzięki szerokiemu spektrum programowemu, ale i ogromnej przestrzeni będącej do dyspozycji instytucji – to blisko 6000 m². W Dworcu mieścić się będzie kino studyjne, przestrzeń do działań teatralno-koncertowych, czytelnia, restauracja i kawiarnia z widokiem na morze i statki niemalże na wyciągniecie ręki. Instytucja o tak szerokiej ofercie programowej, ulokowana w postindustrialnym, portowym otoczeniu, daje realne szanse na wykreowanie miejsca, które wykroczy poza działania tradycyjnego muzeum i stanie się ważnym ośrodkiem na kulturalnej i turystycznej mapie Polski.

 

 

30 listopada 2013

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 26 listopada 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca