Sztuka

Czytanki dla robotników sztuki 2014 | CSW | Warszawa

20 marca o godzinie 18.00 Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Artyści” w ramach wystawy Marthy Rosler „Poradnik dla zagubionych: Jak odnieść sukces w nowej Polsce”. Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Wolnym Uniwersytetem Warszawy prowadzącym Czytanki dla Robotników Sztuki.

 

Wolny Uniwersytet Warszawy reaktywuje swój popularny cykl Czytanki dla Robotników Sztuki. Tym razem weźmiemy pod lupę społeczne życie projektów kulturalnych jako specyficznego sposobu aranżowania produkcji artystycznej, który wpływa na życie producentów sztuki, formatuje tworzone dzieła czy organizowane działania. Szczególną uwagę poświęcimy wewnętrznym sprzecznościom projektowego systemu produkcji, w którym elastyczność sąsiaduje z prekarnością, krótkoterminowość z brakiem stabilności, swoboda z konkurencją, celebrycka patyna z nędzą artystów. Nasze rozmowy będą podparte wspólną lekturą kluczowych tekstów dotyczących różnych aspektów produkcji artystycznej w późnym kapitalizmie. Czytanki będą nie tylko okazją do zapoznania się z tymi teoriami, ale przede wszystkim do wymiany doświadczeń oraz kolektywnej refleksji nad pracą i życiem współczesnych producentów kultury.

 

Nasze pierwsze spotkanie obraca się wokół projektów jako głównego sposobu organizowania usieciowionej produkcji artystycznej w płynnym kapitalizmie. Będziemy dyskutować o fragmentach „New Spirit of Capitalism”, książki autorstwa Luca Boltanskiego i Eve Chiapello, w której badają oni fundamentalną rolę projektowania w procesie wyłaniania się nowego ducha kapitalizmu. Zerkniemy także do rozdziału najnowszej książki holenderskiego socjologa Pascala Gielena, zatytułowanej „Creativity and other Fundamentalisms”, w którym analizuje on wpływ projektowego systemu produkcji na globalny obieg sztuki.

 

Serię spotkań prowadzi Kuba Szreder, jeden z założycieli WUW, niezależny kurator i teoretyk sztuki. W seminariach będą brali udział dodatkowo zaproszeni goście specjalni – artyści i teoretycy. Teksty można znaleźć na stronie http://www.wuw-warsaw.pl albo otrzymać pod adresem szymon@beczmiana.pl. Każde seminarium poprzedzi krótki wstęp, przybliżający teksty i omawianą problematykę.

 

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Poradnik dla zagubionych: jak odnieść sukces w nowej Polsce?” to nowy projekt Marthy Rosler dla CSW, który koncentruje się na realiach życia we współczesnej Polsce. Podczas trwania wystawy w jednej z głównych galerii zorganizowane zostaną otwarte dla publiczności spotkania, dyskusje i performansy z udziałem aktywistów, edukatorów i ekspertów. Debaty będą odbywać się w przestrzeni wokół zaprojektowanych przez Rosler i Centralę kiosków i dotyczyć następujących tematów: Gender – płeć kulturowa, czyli jak być kobietą w nowej Polsce; Mieszkalnictwo; Praca; Jak być artystą w nowej Polsce; Środowisko i przemysł; Migracja; Co powinniśmy umieścić w nowym Muzeum Żydowskim i Czy powinna istnieć polska kolonia na Marsie? (polska tożsamość narodowa). Celem połączenia różnych zagadnień jest uwidocznienie istniejącej sieci powiązań procesów – włączając czynniki ekonomiczne, kulturowe, ideologiczne i polityczne – kształtujących rzeczywistość społeczną i polityczną. Otwarta przestrzeń wystawy może stać się miejscem formułowania różnych odpowiedzi zbiorowych i indywidualnych w formie debat, wykładów, wymiany informacji i nieformalnych porad.Link do wystawy: https://www.facebook.com/events/592522087492292/

 

 

Artyści

20 marca 2014, czwartek, godzina 18.00

Czytanki dla Robotników Sztuki 2014: O nędzy projektowego życia

Czytanka # 1: Dlaczego wszyscy robimy projekty pomimo tego, że nikt z nas tego za bardzo nie lubi? Wstęp do projektowania kultury

(na podstawie fragmentów książek New Spirit of Capitalism Luca Boltanskiego i Eve Chiapello oraz Creativity and other FundamentalismsPascala Gielena)

 

Prowadzenie: Kuba Szreder

Współpraca: Wolny Uniwersytet Warszawy i Fundacja Bęc Zmiana

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2, Warszawa
www.csw.art.pl
www.facebook.com/cswzu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 17 marca 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca