Sztuka

Andrzej Kostołowski DIAGRAMY SZTUKI | Galeria Entropia 1.04.2014 | wtorek

Galeria ENTROPIA
Wrocław ul.Rzeźnicza 4
www.entropia.art.pl
71 3444 634


Andrzej Kostołowski
DIAGRAMY SZTUKI
wystąpienie: 1.04.2014 godz.18.00
wystawa czynna do 8.04.2014

 

Do wykresów i diagramów ilustrujących, demonstrujących czy reprezentujących relacje i zależności pomiędzy rozmaitymi wielkościami różnych dziedzin jesteśmy przyzwyczajeni. Są powszechnymi formami wizualizacji informacji. Zazwyczaj  jednak są bezrefleksyjnie redukowane do samej informacji, choć jako formy wizualizacji powinny zasługiwać na przyjrzenie się im także z estetycznego punktu widzenia. Szczególnie w wypadku, gdy towarzyszą rozważaniom związanym ze sztuką. Na tym terenie w sposób bardziej oczywisty są uprawnione do zaistnienia jako fakty artystyczne zarówno pod względem wizualnym jak i pojęciowym.


Andrzej Kostołowski w swoich diagramach odnosi się przede wszystkim do funkcjonowania  sztuki ujmowanej jako pojęcie i dziedzina, samą zaś "diagramatyczność" traktuje jako istotne zjawisko w kulturze. Diagramy są wypadkową możliwości zapisowych jakie w danym momencie pracy nad tekstami czy odczytami są dla niego najbardziej adekwatne dla objaśnienia określonych kwestii. Jego wystąpienia łączące narrację wykładu z gestem graficznym, formułowanie idei i ruch pojęć z formą wizualną, stanowią organiczną całość, którą nie sposób  jednoznacznie zaklasyfikować - jako fakt teoretyczny czy artystyczny.

 

Podczas wystąpienia Andrzeja Kostołowskiego w Galerii Entropia 1.04.2014 przez wiele z jego autorskich diagramów jak m.in. Hermeneutyka sztuki, Rotacje postaci sztuki,  Sztuka i społeczeństwo, Oryginalność w sztuce, Filozofia pokojówki czyli krótka historia sensu ponownie przepłynie strumień przemyśleń, rozważań i intuicji autora. Rejestracja wystąpienia będzie dostępna w Galerii do 8.04.2014 wraz z wystawą diagramów.

________________________

Andrzej Kostołowski /ur. w 1940 r./ historyk i teoretyk sztuki (ukończył też studia na leśnictwie). Współorganizator i do 2000 r.  kustosz Muzeum im. A. Mickiewicza w Śmiełowie. Od lat 70. czynny, niezależny krytyk sztuki. Autor ponad 30 większych tekstów naukowych o sztuce dawnej i współczesnej (m.in. o ogrodach krajobrazowych, Witkacym, Andrzeju Wróblewskim, Jerzym Nowosielskim, Wystawie Ziem Odzyskanych, sztuce konceptualnej). Opublikował ponadto liczne eseje w katalogach i czasopismach o sztuce (m. in. Obieg, Arteon, Artluk, Rita Baum, Format, Dyskurs). Poza wykładami na ASP we Wrocławiu (a do 2011 także i na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu), prezentuje od lat swe teksty i wykresy podczas wystąpień w galeriach i uczelniach. Jest też autorem książek, m.in. Sztuka i jej meta (Kraków 2005).

________________________

Wystawa zorganizowana we współpracy z Katedrą Mediacji Sztuki ASP we Wrocławiu.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 22 marca 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca