Sztuka

Bank Pekao PROJECT ROOM | wystawa Darii Malickiej "Unheimlich" od 1 kwietnia w CSW Zamek Ujazdowski

Mroczne kadry z nieistniejących filmów, budzące niepokój elementy

scenograficzne i inne „nawiedzone” obiekty obejrzymy podczas wystawy prac Darii

Malickiej „Unheimlich”, której wernisaż odbędzie się 1 kwietnia w Centrum Sztuki

Współczesnej Zamek Ujazdowski. Będzie to kolejna ekspozycja zrealizowana w

ramach cyklu Project Room, organizowanego dzięki wsparciu finansowemu Banku

Pekao S.A.

 

Zepsuty mrugający neon, zdeformowany ludzki cień rzucony na ścianę, stłumione światło,

fragmenty rozbitych lalek – to sprawdzone i od lat skuteczne filmowe chwyty, z których

korzystali reżyserzy od niemieckich ekspresjonistów i Hitchcocka aż po dzisiejszych autorów niskobudżetowych horrorów. Daria Malicka, zainspirowana podobnymi motywami i

rozwiązaniami, zaprezentuje w ramach cyklu Bank Pekao Project Room elementy niepokojącej mikroscenografii wykonane za pomocą drukarki 3D oraz sfabrykowane i mocno stylizowane kadry z fikcyjnych filmów.

 

-Odwołania do kinematografii i czerpanie z jej imaginarium nie są bezzasadne, należy

bowiem zważyć na to, jak „nawiedzonym” medium jest kino, które podobnie jak fotografia

umożliwia „zjawianie się” ludzi i rzeczy w innym kontekście, w innej skali, w innym kostiumie

– mówi Daria Malicka. Tytułowe Unheimlich, czyli zdefiniowana przez niemieckiego psychiatrę Ernsta Jentscha i opisywana także przez Zygmunta Freuda „niesamowitość”, to czynnik posiadający cechy zarówno obce i niezrozumiałe, jak też swojskie i rozpoznane. To połączenie tego co oswojone z tym, co przerażające i odpychające. „Niesamowitość” wywołuje w odbiorcach dysonans poznawczy i lęk, do którego odwołuje się w swej pracy Malicka.

 

Freudowska kategoria zainspirowała także profesora robotyki Masahiro Mori, który w latach

70 badał, od czego zależy ów lęk. Weryfikował stosunek ludzi do antropomorficznych maszyn – okazało się, że im większe jest ich podobieństwo do człowieka, tym wzbudzają większe zaufanie.

 

Zasada ta obowiązuje jednak tylko wtedy, kiedy wygląd maszyny różni się od człowieka jedynie detalami, takimi jak np. błędy w mimice czy lekkie różnice w poruszaniu się. Po przekroczeniu tego progu maszyna wzbudza już tylko lęk i odrazę. Właśnie te wnioski stały się dla Darii Malickiej podstawą do realizacji artystycznego projektu, którego efektem jest wystawa Unheimlich.

 

Daria Malicka (ur. 1985) – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz studentka filozofii na Uniwersytecie Śląskim. Tworzy małe formy przestrzenne, instalacje oraz collage, zajmuje się także projektowaniem grafiki wydawniczej, a zwłaszcza książki artystycznej. W swoich pracach nadaje formalną dyscyplinę zjawiskom nadprzyrodzonym i własnym fantazjom. Fascynuje się hybrydalnymi postaciami, które często włącza w kontekst swoich realizacji.

 

Bank Pekao PROJECT ROOM

We współpracy między Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Bankiem Pekao S.A. narodził się projekt wspierający młodą sztukę: Bank Pekao PROJECT ROOM. Sala, w której prezentowane są prace młodych artystów, przyjęła nazwę sponsora. Na przestrzeni dwóch lat począwszy od 23 kwietnia 2012 r. co dwa tygodnie, a od kwietnia 2013 w co trzeci wtorek prezentujemy najciekawsze projekty przygotowane przez polskich, a także zagranicznych twórców. Bank Pekao PROJECT ROOM stwarza możliwość prezentacji najnowszych i najbardziej interesujących zjawisk artystycznych oraz buduje platformę do dyskusji o współczesnej sztuce, do której zapraszamy artystów, kuratorów, studentów i wszystkich miłośników sztuki.

 

 

Bank Pekao PROJECT ROOM, Daria Malicka „Unheimlich”

Otwarcie: 1 kwietnia 2014, godz. 18.00

Wystawa potrwa do 20 kwietnia 2014

Kurator: Marcin Krasny

 

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2, Warszawa

www.csw.art.pl

www.facebook.com/cswzu


przysłano: 25 marca 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca