Wywrota

Jak rozpoznać udar u psa?

Udary mózgu u psów mogą być wynikiem różnych czynników medycznych i fizjologicznych, a ich występowanie jest związane głównie z dwoma rodzajami udarów: krwotocznym i niedokrwiennym. Udar krwotoczny występuje, gdy pękają naczynia krwionośne w mózgu, co prowadzi do krwawienia i powoduje ucisk na tkankę mózgową. Udar niedokrwienny, z kolei, jest spowodowany zablokowaniem tętnic, co ogranicza dopływ krwi do mózgu i skutkuje niedotlenieniem komórek.

Przyczyny udarów mózgu u psów mogą być różnorodne. Często są one związane z istniejącymi problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby serca, cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, a także zaburzenia naczyniowe, które mogą przyczynić się do zatorowości lub tworzenia się skrzepów. Wiek również odgrywa znaczącą rolę – starsze psy są bardziej podatne na udary z powodu naturalnego starzenia się ich naczyń krwionośnych i mózgu.

 

Dodatkowo, istniejące infekcje, urazy głowy, a nawet zaawansowane stany nowotworowe mogą zwiększać ryzyko wystąpienia udaru. W przypadku psów, niektóre rasy są bardziej predysponowane genetycznie do problemów z krążeniem mózgowym, co również może mieć wpływ na zwiększenie ryzyka udaru.

Zrozumienie tych przyczyn jest kluczowe dla właścicieli psów, aby mogli lepiej monitorować zdrowie swoich pupili, szczególnie jeśli należą one do grupy wysokiego ryzyka. Regularne wizyty u weterynarza, odpowiednia dieta i dbanie o zdrowie sercowo-naczyniowe psa mogą pomóc w minimalizacji ryzyka wystąpienia udaru.

 

Udar mózgu u psów jest poważnym stanem zdrowotnym, który może objawiać się różnorodnie w zależności od tego, która część mózgu zostaje dotknięta. W przypadku udaru krwotocznego dochodzi do krwawienia z tętnic mózgowych, podczas gdy udar niedokrwienny wiąże się z ich zablokowaniem. Obie te sytuacje prowadzą do poważnych zaburzeń neurologicznych, które mogą pojawić się nagle, bez wcześniejszych ostrzeżeń, pozostawiając właściciela psa bez możliwości podjęcia działań zapobiegawczych.

 

Objawy, które mogą pojawić się u psa, obejmują między innymi nagłą słabość, skrajną apatię, niemożność chodzenia lub wyraźne trudności z poruszaniem się, które są wynikiem neurologicznego osłabienia kończyn. Pies może mieć problemy z utrzymaniem równowagi, jego głowa może być przechylona, a oczy mogą wykazywać nieprawidłowe ruchy lub zez. Możliwe są także napady padaczkowe, dezorientacja, agresywne zachowanie, niekontrolowane oddawanie kału i moczu, a nawet śpiączka czy ślepota.

 

Te dramatyczne objawy zazwyczaj pojawiają się bez ostrzeżenia, co może być zaskoczeniem dla właściciela, który zaledwie minutę wcześniej nie zauważył żadnych nieprawidłowości w zachowaniu swojego psa. Znacznie rzadziej, objawy mogą rozwijać się stopniowo, trwając od kilku minut do kilku dni. Jeśli objawy ustępują w ciągu 24 godzin, incydent może być klasyfikowany jako przejściowy atak niedokrwienny, który na szczęście nie prowadzi do trwałego uszkodzenia mózgu.

 

Zarówno nagłe, jak i stopniowe pojawienie się objawów, wymaga natychmiastowej interwencji weterynaryjnej, aby zminimalizować skutki udaru i zapewnić najlepszą możliwą opiekę dla dotkniętego zwierzęcia. Jakie są procedury w przypadku rozpoznania udaru mózgu u psa dowiesz się z artykułu na Co w Sierści Piszczy.

Redakcja

Redakcja

26 z Internetu
7925 artykułów 1719 tekstów 70 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 6 maja 2024 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca