Sztuka

Lub design /// na trawnikach wolimy kwiatki /// warsztaty animacji poklatkowej

Zapraszamy na pierwszy w tym roku warsztat w ramach projektu Lub design, którym rozpoczynamy akcję edukacyjną „…na trawnikach wolimy kwiatki”

Wszyscy lubimy parki i skwery, gdzie można pobawić się i odpocząć. Służą one wszystkim mieszkańcom miasta: osobom starszym, dzieciom, a także psom… jednak sposób korzystania z nich rodzi pewne nieporozumienia. Chcemy przyjrzeć się konfliktowi między osobami, które lubią spędzać czas na skwerach, a właścicielami psów i poszukać pomysłów na rozwiązanie problemu.

W tym celu przygotujemy wesoły film animowany w technice wycinankowej, który pokaże, jak zadbać o czystość i bezkonfliktowo korzystać z zielonych terenów w mieście. Planujemy warsztaty dla dwóch grup wiekowych:


 

23-25 kwietnia, godz. 17.30-19.30 – warsztaty dla dzieci i rodziców

26-27 kwietnia, godz. 10.00-14.30 – warsztaty dla młodzieży i dorosłych

Miejsce: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a

Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

Obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr tel. 81 533 08 18


 

Prowadzenie:

Anna Chabros-Piłat - artysta plastyk, grafik, twórca krótkometrażowych filmów animowanych , magister sztuki, absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, laureatka nagrody „Żurawie – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne” 2013 w kategorii „Obraz”. Swoją przygodę z filmem animowanym rozpoczęła na studiach, gdzie stworzyła pierwsze filmy wykorzystując różne techniki animacyjne. W tym okresie stworzyła swój pierwszy film festiwalowy „Zielona alternatywa”. Od tego momentu postanowiła rozwijać swój warsztat kontynuując naukę w oskarowym studiu filmowym SEMAFOR w Łodzi. Jej najnowsza produkcja „Kołowrotek” kontynuuje bogatą tradycję polskiej szkoły animacji poklatkowej.

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Lub design (III edycja) to cykl interdyscyplinarnych wydarzeń dotyczących projektowania i tematyki miejskiej przestrzeni publicznej, kierowanych do różnych grup odbiorców. Ideę projektu doskonale ilustruje myśl Tima Browna "Design stał się zbyt ważny, by pozostawić go w rękach projektantów".

Celem projektu jest edukacja i rozwój społeczności, która w sposób świadomy podejmuje działania zmierzające do poprawy jakości ich najbliższego otoczenia, a przy tym rozwijanie kreatywności i umiejętności twórczego rozwiązywania problemów. Na projekt składać się będzie niemal 30 wydarzeń w ciągu roku, które odbędą się w formie warsztatów dla młodzieży i dorosłych (w tym również seniorów), spotkań (wykłady/dyskusje/prezentacje) z projektantami i osobami działającymi w sferze przestrzeni miejskiej oraz warsztatów dla dzieci i rodziców.

Poprzez proponowane działania chcemy zwrócić uwagę mieszkańców Lublina na problem przestrzeni publicznej, jej funkcjonalności, estetyki, a także przekonać, że własnymi siłami są w stanie dokonać wielu znaczących zmian, wyposażając ich w odpowiednie ku temu kompetencje. Chcemy pomóc mieszkańcom miasta „odzyskać” przestrzeń publiczną i sprawić, że poczują się w niej jak u siebie, a angażując również specjalistów - projektantów, architektów czy socjologów - liczymy na integrację różnych środowisk i wywołanie szerszej dyskusji na temat jakości życia w Lublinie.

Na rok 2014 zaplanowaliśmy warsztaty i akcje ogrodnicze z mieszkańcami osiedli, akcję „..na trawnikach wolimy kwiatki”, dotyczącą problemu utrzymania czystości miejskich terenów zielonych, w tym warsztaty animacji poklatkowej, tworzenia plakatów i lekcje edukacyjne dla przedszkolaków. Przygotowaliśmy również liczne warsztaty dotyczące projektowania przestrzeni publicznych w miastach oraz spotkania z projektantami, a także przejazd rowerowy po najciekawszych założeniach urbanistycznych w Lublinie, jesienny targ wymienny, pikniki na świeżym powietrzu czy spotkania przy wspólnym stole. Przewidujemy również specjalny moduł przygotowany z myślą o najmłodszych.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 kwietnia 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca