Sztuka

Marcin Podolec: „Małe gesty”- wystawa w Galerii Komiksu i Ilustracji „Tymczasem”

Marcin Podolec: „Małe gesty”- wystawa w Galerii Komiksu i Ilustracji „Tymczasem”, pl. Świętojański 1, Wrocław. Wernisaż 29 kwietnia (wtorek) godz. 19:00. W programie wernisażu: spotkanie z autorem połączone z pokazem tworzenia komiksu.

Marcin Podolec - urodzony w 1991 roku w Jarosławiu. Od 2010 roku student animacji w PWSFTviT w Łodzi. Mimo młodego wieku ma na swoim koncie już kilka cenionych i nagrodzonych albumów komiksowych i jest uznawany za najzdolniejszego twórcę komiksów młodego pokolenia.
Debiutował w wieku 17 lat komiksem edukacyjnym Ser-ce o chorobach układu krążenia (rysunki wspólnie z Anną Miśkiewicz). Kapitan Sheer, wydany przez Kulturę Gniewu, jest jego właściwym debiutem albumowym. Z komiksu publikowanego na blogu stał się tytułem zinowym, trafiając po drodze na stronę amerykańskiego wydawnictwa Top Shelf. W 2010 roku Kapitan Sheer doczekał się zbiorczego wydania, które zaowocowało wieloma recenzjami, a także drugim miejscem w plebiscycie Komiks Roku 2010.
 
Kolejny jego komiks ukazał się w 2011 roku i było to Czasem do scenariusza Grzegorza Janusza. Fantastycznie narysowana i napisana opowieść przyniosła autorom uznanie krytyki, czytelników a także nagrody (m.in. od Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego za najlepszy polski komiks roku). Czasem został również uznany komiksem 2011 roku na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Kolejne komiksy Marcina Podolca autorskie Wszystko zajęte i Fugazi Music Club ukazały się kolejno w 2012 i 2013 roku. Każdy z tych albumów jest dojrzały formalnie. Podolec czuje świetnie medium i potrafi bardzo dobrze opowiadać obrazem. Jego komiksy są na tyle ciekawe i efektownie wizualnie, a narracja tak sprytnie poprowadzona, że tam, gdzie zachodzi konieczność, bez problemu tuszuje i rekompensuje mielizny scenariusza. Autor nie zwalnia tempa i w tym roku planuje premierę kolejnego albumu Podgląd do scenariusza Daniela Chmielewskiego. 
 
Obok rysowania jego pasją jest koszykówka. Decyzje sport czy lekcje rysunku podjął w liceum i trafił na prywatne lekcje do Wojciecha Birka, tłumacza i twórcy komiksów, który zajmuje się tym medium także naukowo. To Birek pokazał mu kanon komiksów, opowiadał o narracji i warsztacie. 
Oprócz komiksów Podolec tworzy także animacje, ilustracje i grafiki użytkowe. Jest współautorem animacji do programu Wszystko o kulturze (TVP2), przygotował oprawę rysunkową i animacyjną kampanii Urzędu Miasta Łodzi Młodzi w Łodzi,  a także okładkę płyty Achtung, Polen! zespołu Skowyt. Prowadzi autorskiego bloga http://kolec.ownlog.com/.
 
Galeria Komiksu i Ilustracji działa we wrocławskim Centrum Kultury "Zamek" od kwietnia 2013 roku.
Do tej pory w galerii można było oglądać prace takich artystów jak: Przemysław Truściński, Krzysztof Gawronkiewicz, Krzysztof Owedyk


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 17 kwietnia 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca