Sztuka

Nagroda Muzeum Emigracji w Gdyni na Planet Doc+ FF

Nagroda Muzeum Emigracji w Gdyni na Festiwalu Planete Doc+ FF

Na tegorocznym Festiwalu przyznana zostanie po raz pierwszy Nagroda Muzeum Emigracji w Gdyni dla najlepszego filmu o tematyce migracji. Laureata wybierze Jury w składzie: Andrzej Kołodyński – krytyk filmowy, Maria Zmarz-Koczanowicz – reżyser, Karolina Grabowicz-Matyjas – dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni. Jej wysokość to 2000 €.

Współczesny świat należy do ludzi w drodze. Emigrują i przemieszczają się od zawsze, nieustanie zmieniając i poszerzając granice swojego terytorium. Czasami jest to kwestia wyboru, czasami wymaga to przezwyciężenia przeszkód administracyjnych, niekiedy determinacji i uporu – zawsze wielkiej siły i nadziei. Jak wyrazić to doświadczenie? Jak zobaczyć w obcym, emigrancie osobę o takich samych marzeniach i potrzebach? Nagroda Muzeum Emigracji została ufundowana z myślą o filmach, które otwierają dyskusję na temat znaczenia migracji we współczesnym świecie, a jednocześnie – z tego szeroko komentowanego fenomenu gospodarczego, społecznego i kulturowego potrafią wykroić osobistą historię człowieka.

Muzeum Emigracji w Gdyni jest obecnie instytucją w organizacji. Najistotniejszą częścią działalności placówki będzie popularyzowanie wiedzy o historii wyjazdów z ziem polskich, jednak swoją misję i aktywność podejmie w perspektywie uniwersalnego doświadczenia i w pełnej świadomości, jak fundamentalne znaczenie ma dzisiejszy globalny ruch migracyjny. Nagroda Muzeum Emigracji w Gdyni ma nie tylko pozwolić docenić twórców i ich filmowe dokumenty, ale zwrócić też uwagę na problemy związane z migracją i poszerzyć horyzont wzajemnej wrażliwości.

Laureat ogłoszony zostanie podczas wieczoru rozdania nagród 17 maja w Warszawie.

Animacja promująca Nagrodę:
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=HNY_YqNzek4

Jury

Maria Zmarz-Koczanowicz
Urodzona w 1954 w Cieplicach Śląskich. Polska reżyserka i scenarzystka filmowa. Od 1978 absolwentka wydziału malarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1982 ukończyła studia na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Stworzyła dziesiątki filmów dokumentalnych i teatrów telewizji, nagradzanych w Polsce i za granicą, a także komedię społeczną „Kraj Świata”. W 2003 była laureatką Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej w kategorii telewizja. W 2008 uzyskała stopień naukowy doktora sztuki filmowej. Wykłada w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Andrzej Kołodyński
Krytyk filmowy, doktor filmoznawstwa specjalizujący się w teorii dokumentu oraz problematyce kina popularnego. Od 1994 redaktor naczelny miesięcznika „Kino”. Publikuje również w innych czasopismach, jest autorem książek (m.in. „Tropami filmowej prawdy”, „Seans z wampirem”, „Dziedzictwo wyobraźni”) oraz haseł encyklopedycznych („Speelfilm Encyklopedie”, „Encyklopedia kina”, „Światowa encyklopedia filmu religijnego”), tłumaczem książek filmowych i beletrystycznych, redaktorem wydań zbiorowych. W latach 1989-1991 był dyrektorem programowym Krakowskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych. Od 2012 prorektor Warszawskiej Szkoły Filmowej. Juror wielu festiwali filmowych, wykładowca.

Karolina Grabowicz-Matyjas
Dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni; z wykształcenia historyk sztuki. W latach 2003-2007 kuratorka w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” w Gdańsku, gdzie odpowiadała za organizację i promocję wystaw na poziomie ogólnopolskim oraz międzynarodowym. Autorka cyklu wystaw „Inkubator”, promującego młodych artystów polskich. Koordynowała projekty unijne (Cities on the Edge, Re: Location), koordynatorka wieloletniego, międzynarodowego projektu „Galeria Zewnętrzna: sztuka w przestrzeni publicznej”. Autorka wielu wystaw. W latach 2007-2012 odpowiedzialna za koordynację oraz promocję gdyńskich wydarzeń kulturalnych oraz imprez masowych. Współpracowała przy dwóch kolejnych edycjach Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Od 2011 roku Pełnomocnik Prezydenta Gdyni ds. projektu Muzeum Emigracji, rolę dyrektora pełni od momentu powołania instytucji w marcu 2012.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 15 maja 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca