Sztuka

Już w czerwcu największe święto kultury polskiej w Portugalii

 

W dniach 4-8 czerwca w Portugalii odbędzie się jedno z największych europejskich wydarzeń z udziałem polskiej kultury – RE:WOLUCJA GWIAZD. W 25. rocznicę odzyskania wolności przez Polskę, a jednocześnie 40 lat po portugalskiej rewolucji goździków Lizbona gościć będzie grupę znakomitych polskich artystów i ich nowatorskie projekty.

 

W ramach Festiwalu Kultury Polskiej RE:WOLUCJA GWIAZD na największej stacji lizbońskiego metra zostanie odtworzony komunikat o końcu komunizmu, L.U.C wyreżyseruje historyczny flash mob, w kultowym Casa Independente zagrają Domowe Melodie i Mariusz Lubomski, żółte tramwaje zapełnią się polską modą, a toruński Instytut B61 pokaże tytułowy spektakl – kwintesencję festiwalu. Po raz pierwszy w historii polska kultura i sztuka będą tak intensywnie promowane w Portugalii.

 

Festiwal Kultury Polskiej „RE:WOLUCJA GWIAZD” to wspólna inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Ambasady RP w Lizbonie i Fundacji Platon im. Kuby Rumińskiego. Na cykl oryginalnych wydarzeń kulturalnych składają się koncerty, spektakle i happeningi uliczne w wykonaniu polskich artystów młodego pokolenia. - To spotkanie Wschodu i Zachodu Europy, dwóch różnych dróg do wolności – mówi Jan Świerkowski, kurator Festiwalu. - Polskie gwiazdy dokonają rewolucji artystycznej dla uczczenia przemian historycznych, które uwolniły w Polakach kreatywność i wolność tworzenia, dały zielone światło dla rozkwitu bogactwa polskiej kultury i nauki. – dodaje.

 

Na największej lizbońskiej stacji metra Baixa-Chiado zaprezentowane zostanie legendarne nagranie, w którym aktorka Joanna Szczepkowska ogłasza zakończenie komunizmu. W godzinach porannego szczytu odbędzie się wyreżyserowany przez Łukasza L.U.C-a Rostkowskiego flash mob nawiązujący do pokojowej rewolucji, wolności i szeroko pojętej solidarności. Z kolei Casa Independente - najważniejszy obecnie alternatywny klub Lizbony - stanie się jednym z kluczowych miejsc festiwalowych. W Domu Niezależności wystąpi zespół Domowe Melodie – odkrycie krajowej sceny muzycznej 2013 roku oraz Mariusz Lubomski – jeden z najbardziej oryginalnych wykonawców polskiej piosenki autorskiej.

 

Nie zabraknie też sztuki z najwyższej półki. Na jeden dzień słynne lizbońskie tramwaje staną się najmodniejszym środkiem transportu w Europie. Jedna z najbardziej obiecujących projektantek młodego pokolenia i założycielka marki Jolie Su, Aleksandra Sulżyńska, we współpracy z wrocławskim duetem filmowym Bartos Brothers, zrealizuje nagrania i sesję zdjęciową swojej oryginalnej kolekcji „Gypsy Puzzle”, inspirowanej kulturą romską.

 

Punktem kulminacyjnym Festiwalu Kultury Polskiej będzie spektakl „RE:WOLUCJA GWIAZD” Instytutu B61 - grupy artystyczno-naukowej złożonej z młodych twórców woj. kujawsko-pomorskiego, pod wodzą Jana Świerkowskiego – animatora kultury i astronoma. To interdyscyplinarny projekt z pogranicza nauki i sztuki z udziałem gwiazd w tym L.U.C-a, Domowych Melodii i Mariusza Lubomskiego. W 2012 roku spektakl tej grupy pt. „Cosmic Underground” znalazł się w gronie trzech polskich projektów wyróżnionych grantem Komisji Europejskiej. Tym razem do udziału w projekcie zaproszeni zostali także twórcy z Łotwy i Portugalii.

 

Kuratorem Festiwal Kultury Polskiej „RE:WOLUCJA GWIAZD” jest Jan Świerkowski – wieloletni animator kultury, twórca grupy artystycznej Instytut B61. Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Program Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego na lata 2007­-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko ­Pomorskiego. Wydarzenie organizacyjnie i finansowo wspiera Ambasada RP w Lizbonie, która realizuje program aktywnej i nowatorskiej dyplomacji publicznej. Projekt realizowany jest w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Więcej informacji na www.revolucao.pl


 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 21 maja 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca