Sztuka

Program 6. Grolsch ArtBoom Festivalu

Znamy program 6. edycji Grolsch ArtBoom Festivalu! W tym roku spotkamy się w Nowej Hucie i językiem sztuki współczesnej będziemy mówić o najmłodszej dzielnicy Krakowa w kontekście idealnego SocCity. W nowohuckiej przestrzeni swoje prace zaprezentują m.in Paulina Ołowska, Monica Bonvicini, Marta Deskur, Grzegorz Klaman, Sasha Kurmaz, Teatr Łaźnia Nowa i Szymon Kobylarz. Festiwal, który potrwa od 6 do 22 czerwca, organizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe.

 

Nowa Huta to dzielnica tętniąca życiem: inspirująca i odważna, dlatego jesteśmy przekonani, że przyjmie nasz Festiwal z otwartymi ramionami i właściwą dla siebie energią. Cieszymy się, że sztuka współczesna wkroczy do Nowej Huty i liczymy na to, że zagości na stałe w życiu nie tylko dzielnicy, ale przede wszystkim jej mieszkańców – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

 

W ramach tegorocznej edycji Festiwalu obejrzymy wystawę Oblicze Dnia podejmującą temat kosztów społecznych w Polsce podczas ostatnich 25 lat procesu transformacji, dzięki BarCamp NOWA HUTA poznamy ruchy, inicjatywy i organizacje działające na terenie dzielnicy i spróbujemy zahipnotyzować słońce. Będziemy mogli podziwiać Fontannę Przyszłości na Placu Centralnym, zainspirujemy się hasłem Chwała ludziom Nowej Hutywykonanym na kwiatowych rabatach, dowiemy się jak sposób chodzenia definiuje naszą tożsamość i wysłuchamy wykładu na temat miast postindustrialnych i ich przyszłości. Spotkamy się również z Monicą Bonvicini, która w ramach ArtistTalk opowie o zawiłych relacjach architektury i władzy oraz o społecznej roli budynków. Powitamy zrekonstruowany, niedziałający od lat neon Markiza i poznamy efekt współpracy artystów z romskimi asystentami, którzy spotkają się z dziećmi z nowohuckich świetlic romskich w ramach cyklu warsztatów.

 

Od ubiegłego roku poruszamy się tropem kompleksowych organizacji przestrzeni miejskiej w Krakowie. Rozpoczęliśmy od planu Wielkiego Krakowa zajmując się Podgórzem, a teraz skupimy się na Idealnym SocCity jakim miała być Nowa Huta. 6. edycję Festiwalu poświęcamy Nowej Hucie, której Artboom dotychczas nadmiernie nie eksploatował – wyjaśnia Małgorzata Gołębiewska Dyrektor Artystyczna Grolsch ArtBoom Festivalu. -Nie chcąc ograniczać się do aspektu geograficznego i podziału administracyjnego miasta, szukamy bardziej uniwersalnych problemów, które uzasadnią obecność artystów w tej przestrzeni.  Ideą spajającą projekty będzie zagadnienie szeroko pojętej pracy. Poruszymy zagadnienia genezy miasta-dzielnicy opartej na pracy, zadamy pytania o tożsamość dzielnicy, a także o jej przyszłość, prowokując do tworzenia futurologicznej wizji dla tego obszaru miasta.

 

Lokalizacja tegorocznego Grolsch ArtBoom Festivalu w Nowej Hucie ma na celu współdziałanie z mieszkańcami dzielnicy i aktywizację społeczności lokalnej. Wiele z projektów opiera się na współpracy z lokalnymi aktywistami, autorytetami oraz osobami i instytucjami posiadającymi doświadczenie w działaniach artystycznych, kulturalnych i społecznych. Główne wydarzenia 6. edycji Festiwalu skupiają się na obszarze Nowej Huty, nie tylko jako administracyjnej części miasta, ale również w odniesieniu do kwestii historycznych, urbanistycznych, architektonicznych i etnograficznych. Festiwal opiera się na czterech elementach: wystawie głównej, projektach konceptualnych, związanych z historią, pamięcią, tożsamością dzielnicy; projektach o charakterze społecznym, wspólnotowym oraz 5. edycji konkursu Fresh Zone.

 

Pełen opis festiwalowych projektów można znaleźć na stroniewww.artboomfestival.pl

Zapraszamy do Nowej Huty!

 

Grolsch ArtBoom Festival - to największe i najważniejsze wydarzenie prezentujące w Krakowie sztukę współczesną, zarówno polską, jak i zagraniczną. Spośród innych festiwali poświęconych sztuce wyróżnia go to, że dzieła przygotowane na festiwal są prezentowane w przestrzeni publicznej miasta, dzięki czemu może zobaczyć je każdy – nie tylko osoby związane ze środowiskiem sztuki. Dzieła wchodzą w interakcję z otoczeniem i pobudzają przechodniów do refleksji nad rzeczywistością. Co roku w czerwcu, w Krakowie swoje projekty prezentują najwybitniejsi i najciekawsi współcześni twórcy. Dotychczas byli wśród nich m.in. Jenny Holzer, David Černý, Pavel Büchler, Marcin Maciejowski, Pipilotti Rist, Joanna Rajkowska, Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Grzegorz Sztwiertnia, Grupa Twożywo, Guy Ben-Ner, Robert Kuśmirowski i Grzegorz Drozd. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Małgorzata Gołębiewska, a organizuje go Krakowskie Biuro Festiwalowe. Więcej: www.artboomfestival.pl

 

Krakowskie Biuro Festiwalowe to wiodąca polska instytucja realizująca najważniejsze wydarzenia kulturalne w skali kraju i Europy. Organizuje prestiżowe festiwale: Misteria Paschalia i Sacrum Profanum, jest także promotorem takich projektów kulturalnych jak: FMF - Festiwal Muzyki Filmowej, Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia, czy literacki Festiwal Conrada. KBF jest także wydawcą magazynu Karnet, zarządza powstającym centrum kongresowym ICE oraz Krakowską Komisją Filmową, administruje punktami sieci informacji miejskiej InfoKraków, a także prowadzi portal Krakow.travel. Więcej: www.biurofestiwalowe.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 maja 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca